Psychika a chování psa

Při zjišťování, co psa trápí, jaký je jeho skutečný psychický problém, je dobré pamatovat na několik obecně platných pravidel

  • Zvíře má omezené komunikační dovednosti, které jsou přímo závislé na jeho stavu a zkušenostech. Například pejsek, který byl v minulosti trestán za vrčení před kousnutím, postupem času přestane vrčet a bude rovnou kousat.
  • Vždy je dobré hledět na psa jako na celek a nevěnovat se pouze jednomu projevu. Psí řeč je komplexní a celistvý proces, je dobré pamatovat, že vše se vším souvisí.
  • Každý popsaný projev může být různě intenzivní.
  • Může se jednat o jednotlivý projev, nebo kombinaci několika projevů zároveň. Čím závažnější je stav, tím více symptomatických projevů lze pozorovat.
  • Pokud jste psa nenaučili, jak se má chovat, co má dělat, nelze hovořit o psychickém problému psa.
  • Nezapomínejte, že vždy existuje možnost, že dané chování je způsobeno bolestí nebo zdravotní nepohodou. Pokud máte toto podezření, je na místě navštívit veterinárního lékaře.

Je důležité zařadit problém vašeho psa do správné diagnostické kategorie. Zároveň je ale dobré si uvědomit, že projevy si mohou být podobné a najdete je tedy i u jiného psychického problému. Ano, psi mají „omezený slovník“, a proto věnujte čas pozorování a vyhodnocování.

Pamatujte také na to, že přírodní látky a jiné prostředky pro řešení psychických poruch u psů, tvoří zhruba třetinu veškeré práce. Další dvě třetiny pro úlevu a nápravu musíte společně zvládnout vy a váš pes. Je dobré mít na této cestě okolo sebe konzultanty a pomocníky, jako jsou například fyzioterapeut, trenér, veterinář nebo zkušený a znalý chovatel. Jen společnou cestou můžeme dojít k požadovanému výsledku.

Pokud si nejste jisti, ideálně zavolejte do naší odborné poradny, kde celou situaci probereme a poradíme, jak vašemu pejskovi ulevit.Zobrazen jediný výsledek