Epilepsie u psa

Epilepsie představuje pro psa velkou zátěž. Ale nejen pro něj. Epilepsie a s ní související záchvaty jsou velkou emoční zátěží i pro člověka, který by rád svému psu pomohl, ale většinou nemá jak.

I když to není jednoduché, je nutné zachovat klid, nepouštět k sobě paniku či beznaděj a být nadále psovi oporou.

Pomoc a úleva pro zvířata s epilepsí existuje a poskytuje ji čistá příroda ve své vlídné moudrosti.

Čistě přírodní veterinární přípravky Dokonalé Lásky jsou Vaším bezpečným nástrojem pro úlevu při záchvatu, pro pravidelnou péči, prodloužení klidové periody nebo pro prevenci nočních záchvatů.

Záchvaty u psa

Epileptické záchvaty jsou velice různorodé a u každého jedince mírně odlišné. Záchvaty nejsou stejné, i když mají podobný průběh. Epileptický záchvat má 4 fáze.

FÁZE EPILEPTICKÉHO ZÁCHVATU

a) PRODORMÁLNÍ FÁZE projevující se změnou v chování hodiny i několik dní před záchvatem, nervozitou, strnulým pohledem do prázdna, podrážděným štěkáním, nejistotou a ustrašeností.

b) FÁZE AURY, která se nejčastěji projevuje intenzivnějšími projevy jako v prodormální fázi, neklidem až kňučením. Odlišení prodormální fáze a aury je obtížné. Fáze aury může být velice rychlá (i několik málo vteřin) a individuální. Při záchvatech ve spánkovém části dne ani nelze poznat.

c) FÁZE IKTU, neboli záchvat jako takový. Průběh záchvatu je různorodý a záleží na mnoha faktorech. Nejčastěji lze pozorovat u zvířete křeče, stav bezvědomí, slinění, močení a kálení. Pokud tato křečová fáze trvá více jak 15 minut, je nutné okamžitě vyhledat veterinárního lékaře a zvíře k němu přepravit. Tento stav může být i život ohrožující.

d) POSTIKTÁLNÍ FÁZE, je poslední fází záchvatu. Jedná se o fázi zotavování, která může být dlouhá až 24 hodin. U pejska lze pozorovat unavenost, dezorientaci, omezenou schopnost komunikace, žízeň a hlad.

Jak pomoci psovi při epileptickém záchvatu

LÁSKA 40 Při epiletickém záchvatu je unikátní inhalační směs, která napomáhá zmírnění průběhu epileptického záchvatu, podporuje regeneraci a návrat do “normálního” stavu z poslední fáze záchvatu. Přípravek se aplikuje inhalační cestou. To je pro mozek velice výhodné, jelikož dochází k rychlé odezvě. Hlavní účinné látky přijaté inhalační cestou velice rychle působí v mozku jako antikonvulzant, anestetikum a harmonizant.

Jak používat přípravek Láska 40 Podpora při záchvatu

Když u psa vysledujete příznaky aury, přicházející nebo probíhající záchvat, použijte přípravek LÁSKA 40.

Aplikujte INHALAČNÍ MASKOU vytvořenou z dlaní, do kterých nakapete potřebné množství přípravku a masku pejskovi přiložíte k čumáku. Není potřeba se přímo dotýkat čumáku, inhalace stačí ze vzdálenosti asi 5 cm.

Inhalace přímo z lahvičky je vhodnější u psů, kteří v době záchvatu nebo v některé jeho fázi koušou a ohání se.

CO JEŠTĚ MOHU DĚLAT PŘI ZÁCHVATU?

LEDOVÁNÍ BEDERNÍ PÁTEŘE

Jako vhodný doplněk se ukazuje ledování specifického místa na páteři při křečové fázi záchvatu. Jedná se o oblast desátého hrudního obratle až čtvrtého bederního obratle (T10 – L4). Tento úkon působí na autonomní nervovou soustavu (sympatikus, parasympatikus a příslušná autonomní ganglia).

STIMULACE NERVUS VAGUS POMOCÍ STLAČOVÁNÍ OČNÍCH BULBŮ

Ve veterinární medicíně se již zkouší také stimulace nervus vagus (bloudivý nerv) pomocí bilaterálního stlačení očního bulbu. Provedení tohoto úkonu vyžaduje ideálně konzultaci s veterinárním lékařem, neurologem, který posoudí vhodnost tohoto úkonu. Stimulace se uvádí jako velice bolestivá a zároveň je její použití u některých souběžných diagnóz kontraindikované. Nejčastěji se jedná o onemocnění srdce, jelikož tato stimulace dočasně zablokovává vedení AV uzlem (atrioventrikulární uzel). V humánní medicíně probíhá tato stimulace pomocí elektrického generátoru, který disponuje technologií detekce záchvatu a automatického spuštění stimulace.

Jak ulevit psovi po záchvatu

LÁSKA 14 Intenzivní boswelie účinné látky kadidla jsou již dlouhou dobu v hledáčku vědců na celém světě. Jde o látky vysoce potentní pro mozkovou a neurologickou regeneraci, uvolnění při depresích a úzkostných stavech. Zároveň kyseliny boswellové působí na COX-1 a COX-2 receptory, čímž ulevují od bolesti svalů, které jsou při záchvatu v křečové fázi velice namáhány.

LÁSKA 52 Viola odorata absolue je látka pro posttraumatickou péči, a lze jí proto využít i u psů s epilepsií. Někteří pejsci jsou velice citliví a absolvovaný záchvat je pro ně psychicky velice náročný. Viola odorata zároveň obsahuje látky, které ovlivňují endokanabinoidní systém, který také ovlivňuje neurologické pochody.

Pravidelná a preventivní péče o psa s epilepsií

LÁSKA 42 Při epilepsii, podpůrný olej, je přípravek, který napomáhá harmonizaci psychiky a zároveň snižuje riziko vzniku záchvatu. Je vhodný pro každodenní pravidelnou péči o pejsky se zvýšeným rizikem výskytu epilepsie nebo epileptiformních záchvatů. Nezapomínejte ale na dostatečnou diagnostiku a eliminaci jiných diagnóz, které se mohou také projevovat záchvaty.

BYLINNÁ SMĚS LÁSKA B40 je vhodnou podporou pro psy s epilepsií a záchvatovými stavy. Napomáhá snížení četnosti výskytu záchvatů a prodloužení klidové periody. Poskytuje jemné dlouhodobé působení. Bylinnou směs přidávejte přímo do potravy ve stanovené dávce. Dávkování: 1 zarovnaná čajová lžička směsi na 10 kg hmotnosti zvířete.

Tato směs účinných látek je určena pro inhalaci z prostoru. Je velmi vhodná především pro regulaci nočních epileptických záchvatů. Další vhodné použití je u psů s epilepsií, u nichž není z nějakého důvodu možné aplikovat účinné látky vtíráním do kůže a srsti.
K rozptýlení do prostoru můžete používat k tomu určený pohodlný nebulizér.
Můžete také aplikovat 4 kapky na kousek látky a tu umístit přibližně 1 metr od zvířete.

Docela zásadní pomocí může být podávání lněného oleje a semene podle takzvaného Protokolu BudwigovéLÁSKA A01 Lněný olej je v prvotřídní kvalitě a lisován ze semen tmavého lnu. Podívejte se, jak vám a vašemu psovi může lněný olej pomoci, jak jej správně připravit a jaké je dávkování.

Psovi s epilepsií mohou samozřejmě značně pomoci vitamíny, minerály a jiné přírodní látky, může pomoci chlorella, spirulína, zelený ječmen nebo šípek. Ale ani nejvyspělejší odborník vám neřekne přesně, co vybrat. 

Věřte svému psovi a nechte ho rozhodnout a ukázat vám, která ze surovin je pro něj právě nyní nejvhodnější.

Výběr pomocí Základní poznávací sady je velmi precizní. Tento princip samovýběru přírodních látek funguje u všech psů a to i u těch největších hltavců i u těch, co se ofrňují nad vším. Tohle byste měli se svým psem zažít…

Frekvenční audioterapie je založena na úzké závislosti psa, jako druhu, na člověku, která se vyvíjela po desetitisíce let. Zvuk srdce spokojeného a zdravého člověka je hlavním terapeutickým prvkem. Funguje úžasně.

Proveďte se svým psem společný nácvik, který zabere maximálně týden. A pak můžete audioterapii používat pro uklidnění při psychické nepohodě anebo jako preventivní harmonizaci.

Audioterapie působí na pejska i když spí, takže může napomoci prevenci nočních záchvatů.

Zvýhodněné sety přípravků pro akutní i pravidelnou péči o epileptika

Balíček základní péče, kterou by měl mít každý majitel pejska s epilepsií doma a po ruce.
Obsahuje: Přípravek pro akutní pomoc LÁSKA 40 Při epileptickém záchvatu a podpůrný olej pro pravidelnou péči  LÁSKA 42 Při epilepsii.

Balíček základní péče (LÁSKA 40 Při epileptickém záchvatu +  LÁSKA 42 Při epilepsii) rozšířený o bylinnou směs k vnitřnímu užívání LÁSKA B40 s jemným dlouhodobým působením.

KDYŽ SE JEDNÁ O NOČNÍ ZÁCHVATY

Noční epileptický záchvat u psa je o to více nepříjemný, že nerozpoznáte příznaky, když záchvat přichází. Dokonce často ani nedokážete přesně určit, jestli k záchvatu došlo nebo ne. Vzájemné ovlivnění epilepsií, epileptických záchvatů a spánku je mnohonásobné. Existují záchvatové formy a jednotky klasifikace epilepsií, které mají těsnou vazbu na spánek a biorytmus.

Až 25 % epileptiků trpí také nočními záchvaty. Ty způsobuje útlum mozkové aktivity ve spánku, dechové problémy (spánková apnoe), přílišná únava a stres. Majitelé si jich dost často vůbec nevšimnou. Stopy po nich najdou až ráno – pes se při záchvatu obvykle kouše do jazyka a neovládá vyměšování.

Pelíšek epileptika vždy umístěte na bezpečné místo a pokud je to jen trochu možné, zapisujte si četnost a trvání nočních záchvatů, abyste o tom mohli informovat veterináře.

Připravili jsme pro vás a vašeho psa soubor přípravků ve zvýhodněném setu, jejichž používáním můžete značně napomoci snížení četnosti nočních záchvatů a zmírnění jejich projevu i následků.
Existuje ve dvou variantách:
1) Pro psy, kteří neužívají léčiva na epilepsii
2) Pro psy, kterým byla veterinárně stanovena medikace fenobarbituráty (například phaenamaleton)

Účinnou pomůckou může být také CD 1 frekvenční audioterapie.
Ta působí na pejska i když spí, takže může napomoci prevenci nočních záchvatů.

Používáním můžete značně napomoci snížení četnosti nočních záchvatů a zmírnění jejich projevu i následků.
Tento balíček prevence nočních záchvatů je určen pro psy, kterým je určen pro psy, kterým nebyla veterinářem stanovena medikace.

Tento balíček prevence nočních záchvatů je určen pro psy, kterým byla veterinárně stanovena medikace fenobarbituráty (například phaenamaleton). Neobsahuje tedy třezalkový olej, který může narušit účinek léčiv. A najdete zde navíc chlorellu, která je vynikajícím pomocníkem pro dekontaminaci organismu a zmírňování důsledků farmaceutické zátěže.

EPILEPSIE U ŠŤĚŇAT A DOSPÍVAJÍCÍCH PSŮ

U mladých zvířat v ranějším vývoji není vhodné dlouhodobé podávání farmak a ani náročnějších přírodních látek. 

Pomoc pro štěňata existuje – v podobě jemných hydrosolů (květových vod). Díky výjimečné šetrnosti lze hydrosoly bez rizik používat u všech živočišných druhů a také pro péči o zvířecí i lidská mláďata a juniory. Je velmi vhodný i pro péči o starší a zesláblé jedince.

Jsou určeny k aplikaci vetřením do kůže a srsti, vnitřním užíváním nebo inhalačně. Optimálně vám štěně samo ukáže, jak chce s touto čistě přírodní látkou nakládat. Buď ji bude olizovat z dlaní nebo dá hlavu stranou a ukáže vám boční stranu krku ke vtírání. 

K tomu je optimální hydrosol heřmánku lékařského.

Vhodnou pomůckou pravidelné péče může být i relaxační zásyp Láska 26 a to díky velmi jemnému složení a uklidňujícímu účinku. 

Významnou pomocí může být podávání lněného oleje podle protokolu Budwigové. 

Účinnou pomůckou může být také FREKVENČNÍ AUDIOTERAPIE. Po krátkém nácviku podle návodu můžete frekvenční audioterapii používat pro uklidnění při psychické nepohodě anebo jako preventivní celkovou harmonizaci.

Je k dispozici jako klasický CD nosič nebo ve verzi MP3 (elektronické soubory).

Heřmánkový hydrosol poskytně psímu juniorovi psychickou komfortizaci a uklidnění.

1x až 3x denně jej nabízejte z dlaní k inhalaci a olizování. Pokud zvíře bude chtít, můžete látku také vtírat do kůže a srsti.

Můžete jej použít i při záchvatu pro zmírnění a rychlejší odeznění.

Jasmínový hydrosol můžete používat jako doplňkovou péči. Anebo vyzkoušejte tím nejpřirozenějším způsobem, který z hydrosolů je ten nejdůležitější podle vašeho psa, jestli heřmánek nebo právě tento jasmín. Stačí si dát trošku květové vody do dlaně a dát zanalyzovat (očichat) štěněti. Snadno pak poznáte, který z přípravků chce více. A dokonce tak poznáte, jak ho chce využít, jestli ho bude olizovat nebo nastaví část těla (nejčastěji krk) ke vtírání.

1x až 3x denně jej nabízejte z dlaní k inhalaci a olizování. Pokud zvíře bude chtít, můžete látku také vtírat do kůže a srsti.

Chrpový hydrosol poskytuje povzbuzující účinek pro psychiku i tělo. Je tedy vhodný především pro péči o štěně po záchvatu. Když vidíte prospěch, nemusíte se nijak omezovat, tyto jemné hydrosoly nemohou nijak ublížit ani ve velkých dávkách. To platí i pro vnitřní užívání.

1x až 3x denně jej nabízejte z dlaní k inhalaci a olizování. Pokud zvíře bude chtít, můžete látku také vtírat do kůže a srsti.

Tento zásyp poskytuje příjemný relaxační účinek a komfortizaci a může tak napomáhat prodloužení klidových period bez záchvatu. Je maximálně šetrný a proto vhodný pro pravidelnou péči o psychiku štěněte s epilepsií.  

Čistě přírodní zásyp používáte způsobem, který je nejpřirozenější zvířecímu organismu . Říkáme tomu „mazlivá terapie“. Jemné vtírání suché lipofilní substance je pro psy i jiná zvířata velmi příjemná. 

PŘÍČINOU ZÁCHVATŮ VELMI ČASTO NEBÝVÁ EPILEPSIE

Neurogenní záchvaty jsou u psů velice časté. Statistika ukazuje, že jen zhruba 50 % záchvatů je epileptického původu (idiopatická epilepsie). Druhá polovina je nejčastěji způsobena jinými onemocněními nebo diagnózami (symptomatická epilepsie). Z tohoto důvodu je vždy nutná maximální spolupráce s veterinárním lékařem a hledání příčiny záchvatů, včetně vyhodnocení odezvy na terapii.

JAKÁ VYŠETŘENÍ VÁM POMOHOU URČIT SPRÁVNOU DIAGNÓZU VAŠEHO PSA?

  • Biochemické a hematologické vyšetření krve, které odhalí metabolická onemocnění, jež mohou být příčinou záchvatů.
  • Stanovení hladiny barbiturátů je krevní vyšetření, které „hlídá“ zda je pejsek při medikaci na správné hladině léků.
  • Neurologické vyšetření, které by měl absolvovat každý pejsek s epilepsií, tedy neurologickým onemocněním.
  • Kardiologické vyšetření, které odhalí případné onemocnění srdce, jež také může být příčinou záchvatu, který může vypadat, jako epileptický.
  • EEG, CT, MRI a vyšetření mozkomíšního moku jsou čtyři velice specifická vyšetření, která mohou přesněji odhalit původ záchvatu.
  • Fyzioterapeutické vyšetření, které pomůže odhalit blokády a posuny na pohybovém aparátu, jež mohou být také příčinou neurogenních záchvatů.

DALŠÍ TIPY A DOPORUČENÍ PRO ŽIVOT SE PSEM EPILEPTIKEM

Péče o psa s epilepsií vyžaduje celkový přístup. Od změny přístupu majitele, modifikaci chování a vlivů, které pes vnímá, až po výživová a doplňková opatření. V naší praxi se nejvíce osvědčuje několik drobných opatření, rad a tipů, které v některých kombinacích mohou pozitivně ovlivnit život epileptika.

  • Je dobré sledovat všechny vlivy, které se odrážejí na četnosti záchvatů, a proto je vhodné vést deník epileptika, kam zapisujeme změny, události a prožitky již cca 2 dny před záchvatem.
  • Pomáhá být seznámen s fázemi stresu a technikami jeho odbourávání. K tomuto je výborná kniha TRÉNINK JE ROZHOVOR, kde je celý mechanizmus stresu a jeho vlivy popsán. Mnoho záchvatů je vyvoláno právě nadměrným stresem, který zvíře prožívá.
  • Epileptický záchvat je pro všechny velice emočně zatěžující. Velice důležité je zachovat klid a být psovi oporou. Je vhodné při záchvatu zajistit, aby se zvíře nezranilo. Není vhodné jej nějak fixovat nebo mu umístit cokoliv do tlamy, aby nedošlo ke zranění.
  • Úprava stravy je také velice výhodná pro psy s epilepsií. Je dobrý dostatek vitamínu B a C. Například LÁSKA B20 Šípek, je unikátní přírodní zdroj vitamínu C, který působí jako antioxidant stejně jako LÁSKA B03 Zelený ječmen. Šípek někteří pejskové pojídají jako pamlsek, zelený ječmen v případě potřeby rádi samovolně slízají, smíchaný s vodou jako kašičku.

Přednášející: Michal Babka
Odborný host: MVDr. Kateřina Malíková

Každý, kdo má psa epileptika, by si tento webinář neměl nechat ujít.
Během dvou hodin se dozvíme vše podstatné o záchvatech a epilepsii u psů.
A důkladně se budeme věnovat vhodné péči o epileptika.

A jaké jsou zkušenosti chovatelů

Chtěla bych ještě jednou moc poděkovat, že jste, za Vaše produkty a přístup! Olejíček na dásně používám, stejně tak olej do difuzérku na zklidnění ep. psíků a před týdnem jsem poprve použila olejíček na zastavení ep. záchvatu. Bála jsem se , aby dávkování bylo správné, protože Myška má 1,7 kg, ale udělala jsem podle instrukcí masku z dlaně, ve které byly rozetřené tři kapky oleje. Jakmile se třikrát nadechla, začla dýchat klidněji, přestala panikařit a záchvat trval rozhodně kratší dobu, než ten předešlý. I po něm byla rychleji ,,zpět ".

Zuzana Růžičková

U nás pes-krysařík 12 let, občasné záchvaty epilepsie, pokaká se, je úplně chudáček mimo... tyto kapky výborná první pomoc, veliká úleva, rychlé vyjití ze záchvatu, doporučuju i těm největším nevěřníkům a skeptikům ( taky jsem byla) .. ještě máme kapičky na zoubky ... oboje kapky jsou úžasné a děkuji za ně...

Šárka Mikolášková

Líbí a chtěla bych Vám moc poděkovat. Asi před týdnem jsem si u Vás koupila Lásku 40, podpora při záchvatu. Můj pudlík má někdy mírné záchvaty epilepsie. Měla jsem feninku, která epilepsií trpěla hodně a brala léky. Po nich byla stále při chuti a nabírala na váze. Při jedné naší procházce s Joučkem nás opět jeden potkal. V batůžku jsem sebou měla kapičky. Dle návodu jsem je použila a opravdu fungují. Záchvat odezněl mnohem dřív než jindy a opět jsme pokračovali, jako by se nic nestalo. Takže jsem ráda, že jsem na radu kamarádky objevila Dokonalou lásku ♥ děkuji.

Mirka Vokřínková

Zdravíme a moc děkujeme za překvapení, které nám bylo zaslané. moc mě to potěšilo. Olejíček jsme hned aplikovali. Nutno říci, že už budeme 2 měsíce bez záchvatu. Léky bereme, ale kdykoliv vidím, že se zhoršuje vetřu jí kapku nad čumák a záchvat nepřišel a doufám, že nepřijde. Máslo jsem vyzkoušela a úžasné. Byl to opravdový relax, a koupel mě po dlouhé době uklidnila. Je až neuvěřitelné, že vaše přípravky fungují, přesně jak píšete. Děkujem za tento dárek a moc to pro nás znamená.

Lucie Bulisová

Dnes bylo zas jedeno to ráno kdy se mi srdce zastavilo. Minuta, a ona dokáže být tak nesnesitelně dlouhá, nekonečná. Ta beznaděj je vždycky ubíjející. Dnes sme měli další záchvat. Podle knih přesně ukázkový, po venčení a jídle ve fázi klidu. Když polevil první šok. Sáhla sem po kapkách, nakapala na ruku a dala k čumáku, po asi 3 vdechnutí, bylo vidět opravdu velký skok v chování. Z nekontrolovaných záškubů se to překlenulo na mírné a během 10 vteřin, záchvat ustal. Kapky u nás tedy zabrali na jedničku. Ještě kdyby byli nějaké které by ty záchvaty zrušili úplně. Všem kteří bojujete se stejným problémem doporučuji. I já jsem byla skeptická, ale teď už nelituji. Tak snad nás tenhle strašák EPILEPSIE brzo znovu nenavštíví.... NEMÁM JI RÁDA

Lucie Bulisová

Kapky také již používáme,již jsem objednávala druhé.Jsem s jejich účinkem při záchvatu naší Berušky spokojená. Objednala jsem i podpůrný olej při epilepsii.

Ivka Sedmitečka

Takové chvilky zažíváme pomalu každý měsíc,ale pomocí přípravku proti záchvatu trvjí chvilku a náš miláček je za chviličku v pořádku.

Blanka Přibylová

Dnes opět naše záchrana.. prostě TOP.. už to máme tak vycvičené, že záchvat trvá minutu maximálně...Dokonalá láska

Martina Kaba

Hned po prvnim vyzkouseni Podpory pri zachvatu jsem videla ucinek. Tak kratky a "jemny" zachvat, jako s timto pripravkem, nas jezevcik snad jeste nemel. Dekujeme! :-)

Martina Baroňová

Musím vám moc pochválit kapky na zastavení ep. záchvatu. Minulý týden jsme je poprvé vyzkoušeli a fakt jsem koukala. Do minuty bylo po záchvatu. Děkuji

Eva Vlasáková

Našemu Adámkovi už několikrát pomohly kapičky při epileptickém záchvatu, resp. se záchvat vůbec nerozvinul, stačilo do dlaně nakapat a dát k čumáčku, pejsek se prodýchal a v klidu šel s ostatními pejsky na venčení, je to bomba, jsem strašně ráda za ně.

Denisa Pešáková
Chci si vybrat přípravek na péči o psa s epilepsií