Lněný olej podle Budwigové
Omega 3 a 6 mastné kyseliny potřebuje organismus nutně pro funkci mozku a srdce. Ve spojení s bílkovinou se ale tělu stávají přístupné i zázračné lignany, které teprve umí divy.
Dr. Budwigová zjistila, že tyto kyseliny ve správném poměru zamezují taky tvorbě rakovinných buněk, revitalizují tělo, vyrovnávají hormony nebo snižují zánět. Nejvhodnější pro „terapii podle Budwigové“ je lněný olej, ten stačí doplnit o mléčnou bílkovinu pro lepší vstřebatelnost a máte zázračný koktejl.
Jak namíchat a proč užívat lněný olej?
Co vše umí lněný olej
Omega 3 mastné kyseliny působí v těle protizánětlivě, zamezují nádorovému bujení, napravují cholesterol, pomáhají správné funkci nervové soustavy, kardiovaskulárního systému, vyrovnávají hormony v organismu.
Lněné semínko je taky bohaté na tzv. lignany, antioxidanty, které snižují oxidativní stres v buňkách. Lignany zároveň zvyšují produkci pohlavních hormonů a vyrovnávají činnost estrogenu. Díky tomu klesá riziko rakoviny mléčné žlázy, rakoviny prostaty nebo tlustého střeva.
Pozitivní vliv má lněný olej i na psychiku, kognitivní funkce u stárnoucích zvířat, zmírňuje příznaky cukrovky, vyživuje kosti, zlepšuje kvalitu srsti a kůže, napomáhá regeneraci svalů, často se užívá taky pro snížení četnosti záchvatů při epilepsii.
Není len jako len
Nestačí ale koupit kdejaký lněný olej. Některé druhy lnu obsahují málo omega 3 mastných kyselin, zpracováním se rovněž často téměř úplně zničí všechny lignany a měly by se do oleje zpětně doplnit. Zdravý, lněný olej je medově zlatý a má oříškovou chuť. Měl by se zkonzumovat do 6 měsíců, jinak oxiduje a může přijít o blahodárné živiny.
Jak poznat férového výrobce? Lněné semínko by měl zpracovávat do 36°C (tzv. lisovat za studena), vždy čerstvé, balit olej do neprůsvitných lahví a ty uchovávat v lednici.
Omega 3 a 6 mastné kyseliny v nerovnováze
Býložravci i masožravci v našich zeměpisných podmínkách trpí na nedostatek omega 3 mastných kyselin. Oproti tomu omega 6 mastné kyseliny jsou hlavně u lidí (ale i u mnohých psů) v nadpoměru, protože jimi překypují smažená a nezdravá jídla. Nadbytek omega 6 mastných kyselin může paradoxně podporovat růst rakovinotvorných buněk a zánět v těle. Proto je důležité pro zdraví organismu tyto kyseliny udržovat v poměru 4:1 (omega 3 vůči omega 6).
Jak na dietu podle Budwigové?
Pro lepší biologické využití je vhodné olej podávat zvířeti spolu s mléčnou bílkovinou, v množství 2x větším, než samotný olej. Tedy na 1 lžíci oleje 2 lžíce tvarohu. Doporučuje se podávat tvaroh nízkotučný – méně tuku, více bílkovin. Nebo taky nízkotučný jogurt, či syrovátku, Cottage sýr. V případě intolerance na kravskou bílkovinu lze mléčný výrobek suplementovat kozím mlékem. K této směsi ideálně přidejte 1 díl čerstvě nadrcených lněných semen.
Lněný olej získáváme z tmavých semen z českého zemědělství, za studena. Nemusí tak cestovat přes půlku světa a máte jistotu, že je vždy čerstvý. Napomáhá správné činnosti centrální nervové soustavy, činnosti srdce, krevnímu oběhu. Při použití zvnějšku zklidňuje podrážděnou pokožku, alergie i ekzémy, stačí jemně vtírat do srsti.
Vychytejte správné dávkování
Optimální množství je 1 ml oleje na 2 kg hmotnosti/den. Můžete psovi podávat do vymizení příznaků a zlepšení stavu. V takovém množství olej nezpůsobuje průjem. Pokud se průjem objeví, raději snižte dávku oleje.
Nejjednodušeji můžete směs oleje a mléčných bílkovin přimíchat do krmení. Pokud chcete podávat samostatně, je smíchání obou komponentů trochu oříšek – nám se nejvíce osvědčilo promixovat kaši tyčovým mixérem, nebo pak vařečkou, jako když zaděláváte těsto.
Směs připravujte vždy čerstvou, lněný olej na vzduchu velmi rychle oxiduje a ztrácí svou schopnost.
Vhodná podpora při epilepsii
Během epileptického záchvatu dochází v mozku k nerovnováze chemických sloučenin a abnormální elektrické aktivitě. Vyvážený poměr omega 3 a 6 mastných kyselin má ale pozitivní vliv na přenos signálů mezi buňkami, napomáhá také tvorbě nových nervových buněk v mozku. Zrychluje regeneraci po záchvatu. Jak co nejlépe zvládnout život s tímto onemocněním napoví článek Epilepsie u psa.
Podpůrný přípravek si vetřete do dlaní a dejte psovi přičichnout. Vůně působí na správná nervová zakončení v mozku a přináší okamžitou úlevu a zklidnění při záchvatu. Při každodenním používání podpůrného oleje spolu s bylinkami, se výskyt záchvatů může výrazně snížit. Ideální je kombinovat přípravky s protokolem podle Budwigové.
Stáří a stárnutí, péče o mozek
Lignany, obsažené v oleji, se vážou na buňky celého těla. Chrání je před oxidativním stresem, posilují krevní oběh. Díky tomu zlepšují funkce mozku, kvalitu srsti a kognitivní schopnosti. Na stará kolena často přicházejí bolesti opotřebovaných kloubů, problémy s dechem, slábne imunita. Problémem může být i zpomalující se metabolismus nebo nedostatek spánku (psí senior prospí až 20h denně). Pomozte vašemu čtyřnohému parťákovi prožít kvalitní a důstojné stáří.
Kombinace těchto přípravků napomáhá zlepšit psychiku, zkvalitňuje mozkovou činnost, podporuje regeneraci a obranyschopnost. Nanášejte dle doporučného dávkování do srsti zvířete a uvidíte, jak se jeho vitalita jako mávnutím proutku zlepší. Doporučujeme přípravky zkombinovat s protokolem podle Budwigové.
Hormonální nerovnováha
Lněný olej spolu s mléčnou bílkovinou dokáže také navracet organismu hormonální rovnováhu. Ať už se jedná o samce a problémy (nejen) s prostatou, ale i v případě samic. Účinné lignany redukují estrogeny a udržují je v optimálním množství. Působí zároveň jako prevence při rakovině mléčné žlázy i prostaty.
Trpí vaše fena například opakovaně falešnou březostí? Jak jí ulevit si přečtěte v článku Sančí a její boj s falešnou březostí.
Nestálá hladina hormonů u samic přivodila už nejeden problém. Život se zblázněnými hormony není nic snadného. Proto přinášíme zvýhodněný balíček podpůrného oleje a hydrosolu, které působí na stabilizaci samičích hormonů. Pomáhá nejen při boji s falešnou březostí, ale i při výkyvech nálad, problémy zabřeznout, apatií, depresí. Optimální řešení těchto problémů je k přípravkům podávat i lněný olej podle Budwigové.
Olej a oslabené ledviny
Častým problémem nejen u psích parťáků, jsou oslabené ledviny nebo dokonce ledvinové kameny. Právě ledviny jsou často přetěžovány nevhodným složením krmiv, nezdravým stylem života, ohrožuje je prochladnutí i dědičné predispozice. I tady může správný poměr omega 3 a 6 mastných kyselin předejít mnohému trápení. Jako prevenci můžete zvolit také účinnou bylinnou směs.
Vybrali jsme ty nejúčinnější přírodní siláky – byliny, které pomáhají správné funkci ledvin. Podporují detoxikaci, vylučování, sprádnou funkci cév. Zároveň i posiluje imunitu a odolnost organismu. Pokud máte podezření na oslabené ledviny, doporučujeme podávat do krmiva, nejlépe v kombinaci s olejem podle protokolu Budwigové.
Lněné semínko a olej z něj je odjakživa spojováno se správnou funkcí trávení a jako vhodný preparát pro ženy před porodem. Jeho síla je ale mnohem větší a byla by škoda nezprostředkovat tento blahodárný vliv také čtyřnohým přátelům – psům, ptákům, domácím hlodavcům a dalším mazlíčkům.