Jak řešit separační úzkost u psa

Strach zůstat sám – to je separační úzkost. Vzniká z mnoha příčin – negativní zážitky z minulosti, špatné zacházení, nízké sebevědomí, změny v rodině (rozchod, návrat do práce/školy po Vánocích nebo prázdninách). Někdy propukne prostě z nudy. A někdy to jednoho psího parťáka naučí jeho kamarád, druhý psí parťák. A týká se zkušených psích veteránů, puberťáků, ale často už i malých štěňátek.

Následky můžou být katastrofické. Někteří psi volí sebepoškozování, mohou si ublížit, jak se snaží dostat za majitelem, neustále štěkají a vyjí. Jsou ve stresu, který nejsou schopní sami zvládnout.

Obvykle nezmizí ze dne na den. Chce to zvolit správný přístup a vhodná behaviorální opatření. Poradit se s odborníkem, který umí psíka ze separačky postupně dostat. Po malých krůčcích. Významnou pomocí a oporou pro psa i pro vaše snahy jsou čistě přírodní veterinární přípravky Dokonalé Lásky.

Jak poznám u psa separační úzkost?

Když je pes najednou doma sám, vyje, štěká, kouše věci, pokálí se nebo pomočí. Může se i sebepoškozovat, sliní, rychle dýchá, chce se neustále drbat.

Trpí na to hlavně pejsci, kteří několikrát za život změnili majitele nebo bydliště, necítí se jistě a v současném majiteli spatřují všechnu jistotu světa. Někteří do separačky upadnou prostě z nudy a nedostatku vyžití.

projevy separační úzkosti


Jak separační úzkost vzniká

Často už když si psa přivedete domů. A zůstanete s ním pár dní doma. A je to.

Je důležité včas se psem/štěnětem začít postupně trénovat nácvik samoty.

Úzkosti neprospívá období prázdnin, dovolená, hlídání u nových lidí nebo třeba nutnost být v karanténě. Málokdo si uvědomuje, že vznik separační úzkosti podporuje také práce z domova, kdy majitel tráví většinu času se svým psem.

Set poskytuje úlevu a komplexní péči při dlouhodobějším podávání. Mozek zvířete se učí, že vypjaté situace může zvládat s klidem a není důvod přehnaně reagovat. Je dost možné, že pravidelným užíváním a vhodnou terapií dosáhnete stavu, kdy psovi nemusíte podávat další podporu.

Samotu je potřeba naučit. Separační úzkost neřídí pes vědomě. Je prostě pohlcený emocemi.

Jak na to?

Musíte se psem postupně trénovat samotu. Odejděte z místnosti (později z bytu za dveře) jen na pár sekund, pak minut. Zbavování se strachu musí být opravdu pomalé, protože nátlakem na parťáka vše jen zhoršíte.

  • Pomáhá zaměstnat psovi hlavu, aby se tolik nesoustředil na svou samotu. Skvělé jsou interaktivní hračky, čmuchací koberečky, hlavolamy a žvýkací dobroty. To vše ale funguje pouze v případech, že není separační úzkost příliš silná. Ti hodně vystrašení parťáci si hraček ani hlavolamů nevšímají a soukromě trpí ve svém vlastním peklíčku.
  • Je dobré najít někoho na hlídání, psí školku nebo souseda, který se o pejska postará v době vaší nepřítomnosti. V některých lehčích případech dnes pomáhá kamera s mikrofonem, přes který můžete se svým psem mluvit, zatímco je doma sám. Ten má tak pocit, že tam s ním pořád někdo je a na samotu se adaptuje lépe.
  • Strach často vyvolává stres z prostředí, kde zůstane sám. Dobrým trikem je pořídit mu boudičku nebo kenelku, kam se může schovat „před světem“. Naučením „na místo“ pak dokáže odpočívat a tolik se nebát. Boudičku umístěte do klidné části bytu, případně přes kenelku přehoďte deku.
  • Odcházejte jinak. Separačku často spouštějí už vaše zvyklosti před odchodem. Někdo jde třeba pro klíče do tašky a pak se jde obout. Někdo se nejprve nastříká parfémem, než se vůbec vydá ke dveřím. Všechny tyto signály váš pes bedlivě sleduje a naučí se je rozpoznávat – a panikařit už s předstihem. Dobře vnímejte, co vlastně děláte a ze všeho nejdříve své zvyklosti změňte.
  • Nevítejte se s ním bouřlivě po příchodu domů.
  • U chlupáčů s podlomeným sebevědomím někdy pomáhá pořídit si dalšího psího parťáka. Ten by ovšem měl být sebejistý a neoblomný, jinak se dost často může přihodit, že původní pes k separačce vyprovokuje i toho nového a budete mít doma ustrašence dva.

Nemusíte být na to sami. Poraďte se s odborníkem, který s tímto má dlouholeté zkušenosti a pozná, kdy je váš pes připravený udělat další krok. Anebo zavolejte nebo napište do poradny Dokonalé Lásky.

Odnaučení separační úzkosti je jako pozvolná terapie. Trvá obvykle v řádech měsíců, někdy až rok. Důležité je postupovat opravdu pomalu, jinak budete začínat neustále odznova.

Když pes nedokáže být doma sám, protože ho trápí “duševní problémy”, není jednoduché mu vysvětlit, že se nemá čeho bát. Pozvali jsme experta na psí výchovu Marka Beneše a natočili spolu pro vás videoseminář o tom, jak správně poznat signály separační úzkosti a jak ji co nejlépe pomoci pejskovi zvládnout.

Pomoc z darů přírody

Velkou pomocí při těchto problémech může být aromaterapie nebo i audioterapie se skladbamiuklidňujícím tlukotem lidského srdce.  Zklidňuje i Láska 64 při odloučení a změnách, která pomáhá vyrovnat se se změnami (nebo Láska 63 v inhalační formě). Dnes jsou k sehnání i léky na principu feromonů, vylučovaných matkou fenou štěňatům, tablety pro uklidnění procesů v mozku nebo tablety pro podporu tvorby hormonů štěstí, jako prevence. Celkem se osvědčují i psí kapky s CBD.

Skvělou podporou při terapii může být i Láska 51, uklidňující zásyp, který se skládá hlavně ze zeleného jílu a zklidňujících aromatických olejů.

separační úzkost

Stačí krátký nácvik a můžete audioterapii používat pro zklidnění psychiky a celkovou harmonizaci. Audioterapie pracuje s uklidňujícím tlukotem lidského srdce. Skladby můžete využít i pokud se váš pes bojí zvuků (bouřky, petard) nebo u psů epileptiků.

Vhodná podpora terapie při strachu ze samoty a odloučení, při separační úzkosti. Aplikace inhalací je ideální u psů, kteří na sebe nechtějí nechat sáhnout, pro rychlé působení na mozek nebo pokud je v místě více traumatizovaných psů. A také ji lze používat pro posílení účinku v době samoty. Optimálně spustit aplikaci rozptylu pomoci difuzéru nebo nebulizéru s možností časového nastavení nebo pomocí jednoduchých spínacích hodin.

Pracuje za studena, esence se nezahřívají a není potřeba páry. Má taky minimální spotřebu energie, je tichý a využijete ho jak v ložnici, tak v čekárně nebo místnostech psích útulků. Jednoduše našroubujte lahvičku a nechte aroma provonět na celou místnost.

Představení klíčového přípravku Láska 64

Podpůrný olej je při separační úzkosti klíčovým přípravkem, vtírá se do kůže.

Je vhodný při špatné adpataci na změny, když se změní skladba smečky nebo při stěhování. Doporučujeme aplikovat 1x denně na boční stranu krku, mezi lopatky nebo na bedra. Je docela pravděpodobné, že pravidelným používáním dospějete nakonec k tomu, že lahvičku nebudete vůbec potřebovat.

Pokud váš pes špatně snáší samotu, je při používání podpůrného oleje vidět výsledky už během pár dní. Chlupáč je klidnější, méně nervózní a sebejistější. Doporučujeme používat dlouhodobě. Ideální kombinace je spolu s inhalačním přípravkem Láska 63.

Separační úzkost u psů v horším stavu, s chronickou poruchou nebo se špatnou minulostí

Někteří pejsci s obzvláště špatnými životními zkušenostmi jsou ve svém kolotoči strachu ponoření opravdu hluboko. Potřebují silnou pomoc, která jim přinese okamžitou a účinnou úlevu.

Základem terapie s šancí na úspěch s cílem zlepšení akutního i dlouhodobého psychického stavu je nejosvědčenější kombinace přípravků v tomto setu: Posílená terapie.

K tomuto setu pak jako klíčový doplněk volte přípravek Láska 64. To je podpůrný olej pomáhající při strachu a úzkosti ze samoty. Olej jemně vtírejte po dobu zhruba 2-4 týdnů do srsti a kůže v místech, která vám optimálně pes sám nabídne.

Doporučujeme používat spolu s podpůrnými přípravky zmíněnými výše.

posílená terapie + ¨přípravky posílení

Pro uklidnění a celkovou úlevu, s cílem akutního i dlouhodobého zlepšení psychického stavu. Uklidňující zásyp pomáhá zrelaxovat a stabilizovat emoce. Navíc se aplikuje jako “mazlivá terapie” jemným vtíráním do srsti. Krizová lahvička přináší nebývalý efekt u psů s psychickými problémy. Přináší okamžitou úlevu. Užívání bylinné směsi sice poskytuje spíše pozvolný, pomalejší nástup účinků, ale poté vyrovnané dlouhodobé působení.

K tomuto setu pak jako klíčový doplněk přidejte přípravek Láska 64.

Na semináři probereme, jak pomoci pejskovi se adaptovat na nové prostředí, které přírodní látky jsou pro něj vhodné a co nedělat. Zaměříme se především na pejsky, kteří si v životě prožili nějaké trauma a nesou si ho v sobě životem. Podíváme se také do velmi zajímavých prostředí a společenství…

Separační úzkost u štěněte

Ano, i štěňata mohou trpět strachem ze samoty. Jejich nervová soustava je ještě ve vývinu, proto jsou vhodné trochu jiné přípravky, než pro dospělé psy. Doporučujeme set Základní balíček péče o štěňata, který nabízí zklidnění, relaxaci a regeneraci.

 

V balíčku najdete jemný vanilkový zásyp, který nahrazuje koupání a opravdu příjemně voní. Přináší relaxaci, už proto, že se aplikuje něžným vtíráním do srsti. Také je zde heřmánkový hydrosol, který uklidňuje psychiku i podrážděnou kůži a napomáhá případně hojení. Kombinace těchto přípravků přináší maximální a účinné uklidnění.

Separační úzkost se dá zvládnout. Nenechte v tom parťáka o samotě, pomozte mu vším, co je možné. Ukažte mu, že mu rozumíte a že jste tu pro něj i ve chvílích, kdy se cítí sám a opuštěný.