Alergie u psa

Alergie je závažná a znepříjemňující nemoc, ale vhodnou kombinací léčebných postupů ji lze často dobře kontrolovat. Při terapii alergií se musí léčit i druhotné onemocnění jako třeba záněty kůže nebo uší.

Příznaky alergie jsou dost rozmanité. Nejčastěji se jedná o svědivost, zcitlivění a začervenání kůže. Pocit svědění zvířata nutí se škrábat, lízat či vykusovat.

Zčervenání kůže můžeme pozorovat kdekoliv na těle, ale nejvíce postižené oblasti bývají vnitřní strany ušních boltců, meziprstí na tlapkách, okolí očí, čenichu a tlamy, podpaží, hruď nebo břicho.

Dále je třeba sledovat zhoršení kvality srsti nebo její vypadávání, zčervenání očí nebo zánět uší, ztrátu váhy a zvracení, nadýmání nebo průjem.

Podle kvalifikovaného odhadu ve psí populaci 15 až 20 procent psů trpí alergií.

Ke vzniku alergií mají vyšší predispozice zvlášť přešlechtěná plemena.

U alergie bohužel hovoříme o celoživotním problému. Znepříjemňuje vašemu psovi život a to je samozřejmě nutné řešit

Osvědčená kombinace - první volba pro pravidelnou péči o psa s alergií

Zvýhodněný set: jemný zásyp Láska 25 a bylinná směs k vnitřnímu užívání Láska B36

Jemný přírodní zásyp Láska 25 je vhodný při alergiích a při kožním diskomfortu. Podporuje hojivé procesy. Odstraňuje nepříjemné pocity svědění. Zmírňuje projevy alergií různého původu. Pro psy je aplikace zasypáním a vetřením přirozená a pohodová a umožňuje použití i vícekrát za den.

Pravidelné užívání směsi léčivých bylin Láska B36 vede ke zmírnění reakcí i projevů a je stabilní systémovou podporou. Používáte jednoduše – bylinnou směs ve stanovené dávce přidávejte přímo do potravy. 

Nejčastější alergie u psů a typické projevy

Alergie na blechy

Spouštěčem je přecitlivělost na bílkoviny v bleších slinách. Zvířecí imunitní systém reaguje alergickou reakcí. Důsledkem je zánět.

Postižené zvíře nemusí být viditelně zablešené, ke spuštění alergie a projevů stačí i velmi malé množství blech. Psi, kteří mají častý kontakt s blechami, si můžou vyvinout toleranci.

U psa bez alergie vznikne jen červený pupínek, který trochu svědí. U psů a alergií na bleší sliny je nejčastějším příznakem silně svědivá vyrážka na zádi rozšiřující se směrem ke kořeni ocasu, která se může šířit i na zadní stranu stehen a do slabin. Ale posléze se přidávají sekundární infekce a urputné chronické dráždění a následně poškození kůže škrábáním.

Alergie na prostředí

Alergeny prostředí jsou například roztoči, plísně, prach nebo pyly rostlin i stromů. Nemoc se obvykle vyskytne mezi prvním a třetím rokem života, velmi zřídka se vyskytne před šestým měsícem života nebo u starších psů.

Když je pes alergický na alergeny prostředí, není většinou možné vyhnout se styku s alergenem. Nelze nepustit psa proběhnout v trávě nebo zbavit domov od roztočů.

Častým projevem alergie na prostředí je atopická dermatitida. K alergenům, které jsou odpovědné za atopickou dermatitidu, patří například pyl z květin a roztoči v domácím prachu. V závislosti na spouštěči mohou způsobovat problémy u psa tudíž jak sezónně, tak i celoročně.

S atopickou dermatitidou se setkáváme častěji u těchto plemen psů: německý boxer, německý ovčák, zlatý retrívr, labrador, teriéři, anglický buldog, dalmatin.

Potravinová alergie

Na vznik potravinové alergie neexistují žádné predispozice a může začít v jakémkoli věku.

Skutečná alergie na potraviny se vyznačuje tím, že pes snědl alergen delší dobu předtím, než nadměrně zareagoval. U zdravého zvířete se vyvine imunitní tolerance proti složkám krmiva. Nicméně pokud je ochranná funkce střevní sliznice snížena, alergeny mohou překonat střevní bariéru a spustit alergickou reakci.

Projevy potravinové alergie jsou opět především svědění a drbání, zčervenání kůže, problémy se srstí, průjmy či zvracení.

Pro potvrzení nebo vyloučení potravinové alergie má smysl pouze eliminační strava nebo tzv. výlučná dieta. Při potravinové alergii se vyplatí znát příčinný alergen (například obiloviny nebo kuřecí či hovězí maso), protože pak je možné jej krmit potravou, v niž tento alergen nebude.


SVĚDĚNÍ – A S TÍM SOUVISEJÍCÍ DRBÁNÍ – JE NEJČASTĚJŠÍM PROJEVEM ALERGIE, KTERÝ PSA TRÁPÍ CHRONICKY


Pomoc z přírody pro psy a alergií

Klíčové pojmy:

ALERGIE, ATOPIE, SVĚDĚNÍ, DRBÁNÍ, KOŽNÍ POTÍŽE, PSYCHICKÉ POTÍŽE
ZMÍRNĚNÍ PROJEVŮ, PODPORA HOJENÍ, ZVÝŠENÍ ODOLNOSTI, SYSTÉMOVÁ PODPORA

PRO PRAVIDELNOU PÉČI

ÚLEVA OD SVĚDĚNÍ

ALERGIE A ŠTĚŇATA

ALERGIE A IMUNITA

ALERGIE A ORGÁNOVÁ PODPORA

ALERGIE A PSYCHIKA

Jemný přírodní zásyp k zapracování do srsti a kůže je vhodný při alergiích a při kožním diskomfortu. Podporuje hojivé procesy a napomáhá při léčbě a hojení ran a zranění různého původu. Odstraňuje nepříjemné pocity svědění. Zmírňuje projevy alergií různého původu. Přípravek je vhodný pro všechny typy srsti i pro bezsrstá zvířata.

Čistě přírodní zásyp Dokonalé Lásky. Říkáme tomu „mazlivá terapie“. Je to ta nejpřirozenější aplikace zvířecímu organismu. Jemné vtírání suché lipofilní substance, která je pro psy i jiná zvířata velmi příjemná. A navíc je to jen čistá příroda, nic syntetického

Bylinná směs k vnitřnímu užívání. Je určena pro zvířata s atopií a alergií. Účinné rostlinné látky pomáhají zmírňovat projevy alergie, jako jsou otoky, svědění, kožní problémy, ztráta srsti, záněty očí a uší. Užívání směsi také napomáhá regeneraci jater, stimuluje žlučník a podporuje pročišťování krve. Příznivě působí na dýchání a obnovuje sliznice dýchacích cest a napomáhá správné činnosti imunitního systému. 

Používání je jednoduché! Bylinnou směs ve stanovené dávce přidáváte přímo do potravy. Před podáním můžete dávku mírně provlhčit.

Olejová směs určená pro vtírání do kůže a k inhalaci. Podporuje hojivé procesy a napomáhá při léčbě a hojení ran a zranění různého původu. Odstraňuje nepříjemné pocity svědění. Zmírňuje projevy alergií různého původu.

Používejte 2 až 4 týdny. Efekt zmírnění svědivosti by se měl dostavit již chvilku po aplikaci.

Případný vliv na významnější dlouhodobé zlepšení stavu se projevuje zhruba v polovině druhého týdne používání, což je samozřejmě značně indiviuální a efekt “léčby” není možné s jistotou slíbit žádnému psu. Ale jelikož se jedná o maximálně šetrný čistě přírodní přípravek, tak tento pokus bez rizika jistě stojí za to.

Časté nebo zbytečné koupání a sprchování psů s alergií a obecně s kožními potížemi není zrovna prospěšné. Ale někdy je to prostě nutné.

Láska 24 je inovativní šampon pro psy s kokosovým olejem a rostlinnými silicemi.
Umožňuje koupání, sprchování a mytí i zvířatům s alergií, atopií a kožními potížemi.

Podporuje hojivé procesy a napomáhá při léčbě a hojení ran a zranění různého původu. Odstraňuje nepříjemné pocity svědění. Zmírňuje projevy alergií různého původu.

Nechte svého psa, aby vám ukázal, jakou vnitřní podporu aktuálně opravdu potřebuje. Proč byste dávali nějakou podpůrnou látku každodenně, a ještě k tomu do potravy, když ji vaše zvíře třeba nepotřebuje?

Nechte si poradit. Psi mají funkční vomeronasální orgán, který my lidé máme zakrnělý a neumíme využívat. Ale psi ano – a skvěle. Díky tomuto orgánu a pudové výbavě lehce zanalyzují každou přírodní látku a její aktuální prospěšnost pro organismus.

Proveďte test se Základní poznávací sadou a zjistíte, jaká podpora bude nejvhodnější. Navíc se svým psem zažijete něco zvláštního a přitom tak přirozeného…

Složení tohoto zvýhodněného balíčku je určeno pro ošetření kůže, zvláště při těchto problémech: drobná poškození a ranky, zanícení po osině, bodnutí hmyzem, hotspot, zapařenina, alergická reakce, oděrky, poškrábání.

LÁSKA 10 Dokonalá voda pro redukci bakterií a mikroorganismů na postižených místech. Stejně tak jej lze použít k dezinfekci pitné vody pro lidi a zvířata.
LÁSKA D03 Heřmánek hydrosol je velmi výkonné antihistaminikum, takže pomůže při alergické reakci a dále pak při úzkostech, kožních a trávicích potížích. Pomáhá při zánětu a podporuje hojení.
LÁSKA B04 Zelený jíl absorbuje nečistoty, napomáhá hojení ran, regeneruje a zvláčňuje kůži, ulevuje při alergických kožních reakcích a ekzémech. Především ulevuje od svědění.

Pomoc pro psy s ATOPICKOU DERMATITIDOU

Atopická dermatitida je častým projevem alergie na prostředí. K alergenům, které jsou odpovědné za atopickou dermatitidu, patří například pyl z květin a roztoči v domácím prachu. V závislosti na spouštěči mohou způsobovat problémy u psa tudíž jak sezónně, tak i celoročně. 

Osvědčená kombinace dvou nejpoužívanějších čistě přírodních přípravků pro pomoc psům s atopickou dermatitidou – ve zvýhodněném setu.

LÁSKA 25 Alergie, svědění, podpora hojení, jemný přírodní zásyp – ZÁKLADNÍ PŘÍPRAVEK PRO PÉČI O PSA S DERMATITIDOU

LÁSKA B36 PŘI ATOPII A ALERGII Podpůrná bylinná směs – STABILNÍ SYSTÉMOVÁ PODPORA PRO ODOLNOST A ZMÍRNĚNÍ KOŽNÍCH REAKCÍ

Hypersenzitivní pes, který citlivě reaguje dokonce i na některé čistě přírodní účinné látky, ocení úlevu od svědění, podporu hojivých procesů a celkovou komfortizaci pomocí přípravku Láska D04 Zelený jíl. Neobsahuje žádné jiné přísady, je naprosto netoxický a i pro hypersenzitivního psa bez rizika nežádoucích účinků.
Používání je naprosto bez omezení – a to i pro zesláblé psy, štěňata, březí a kojící feny.

Alergie a PSYCHIKA PSA

Nedělejte ze psa pacienta. Nelitujte jej a nepouštějte se do křehkých emocí a projevů. Vy jste inspirující a motivující síla, klidné zázemí. To z vás musí pes cítit, pak i on bude silnější, odolnější. 

Ale jsou samozřejmě situace a stavy, kdy je potřeba nějak pomoci psychice nalomené chronickým diskomfortem z projevů alergie, především těch kožních anebo při akutním stavu. Kromě pomoci od kožních projevů můžete také poskytnout důležitou psychickou podporu čistě přírodními látkami.

Extrakt z listu rostliny Viola odorata je speciální látka využívaná nejen v klinické praxi. Přináší nebývalý efekt u psů s psychickými problémy a to formou okamžité úlevy.

Velmi vám pomůže s psychikou psa nalomenou neustálým svěděním, bolestmi a problémy s kožními projevy alergie.

Lahvičku nabídněte zvířeti k analýze. Ne přímo k nozdrám, ale přibližně 20 cm od čumáčku. A pak se nechte vést zvířetem. Zní to divně? Zvyknete si. Po analýze vám zvíře samo ukáže, co chce s touto konejšivou látkou dělat – jestli olizovat, nechat si vtírat nebo inhalovat z lahvičky či prstů.

Když se řekne KŮŽE a PSYCHIKA, tak přichází ke slovu – heřmánek.

Disponuje mnoha účinky, mezi nimi nás nyní nejvíce zajímá účinek antialergický, antihistaminický, protizánětlivý a co se týká psychiky, tak příjemně relaxační a uklidňující. 

Láska D03 Heřmánek hydrosol je velmi jemná květová voda pro účinnou a přitom maximálně šetrnou pomoc.
Použití je možné i u štěňat.

Alergie U ŠTĚŇAT A DOSPÍVAJÍCÍCH PSŮ

Balíček obsahuje: přípravek LÁSKA B04 Zelený jíl 50 g a přípravek LÁSKA D03 Heřmánek hydrosol 50 ml.

Čistý přírodní jíl, absorbuje nečistoty, napomáhá hojení ran, regeneruje a zvláčňuje kůži, ulevuje při alergických kožních reakcích a ekzémech, zvláště od svědění.

Heřmánek hydrosol, neboli čistá květová voda vybírají zvířata v těchto případech, kdy řeší buď úzkosti, alergie, kožní potíže, nebo trávicí potíže. Je to jedno z nejsilnějších přírodních antihistaminik a relaxant zároveň. Jedná se o velmi jemnou látku a je tak vhodný jak pro štěňata, tak fenky březí, kočičky i jiná zvířata.

Alergie A IMUNITA

Zvířata s oslabenou imunitou reagují na alergeny hůře.
Oslabený organismus, zejména jeho imunitní systém, na setkání s alergenem reaguje bouřlivěji. Narušená nebo oslabená obranyschopnost zvířete totiž nedokáže dost dobře rozpoznat, zda se jedná o neškodnou látku, či ne, a automaticky proti ní zareaguje. Taková reakce je pak daleko bouřlivější než u zvířete, které má imunitní systém v pořádku.

Bylinná směs k vnitřnímu užívání. Napomáhá správné činnosti imunitního systému a posílení celkové odolnosti. Směs je vhodná pro zvířata se sníženou odolností, po nemoci, v rekonvalescenci, stárnutí. Vhodná podpora při opakovaných zánětech. Byliny poskytují jemnou, ale stabilní a spolehlivou podporu a jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání. 

Používáte jednoduše! Bylinnou směs ve stanovené dávce přidáváte přímo do potravy. Dávku můžete před podáním mírně provlhčit.

Někdy je nutné podpořit organismus zvířete zvláště důkladně a systémově. Anebo je zapotřebí dosáhnout maximálního účinku v poměrně krátkém čase. 

Čistě přírodní směs pro posílení obranyschopnosti, podporu organismu a tělesných funkcí a pomoc při regeneraci. Podporuje správnou funkci imunitního systému a obranyschopnost organismu.

Odpovídající počet kapek přípravku (podle návodu) aplikujte zvířeti na hřbet mezi lopatky a jemně vetřete ke kůži.
Pro prevenci používejte 1× až 2× týdně. Jako podporu při nemoci či rekonvalescenci používejte 1× až 2× denně.

ALERGIE U ZVÍŘAT POHLEDEM TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Zátěž jater považuje čínská medicína za hlavní důvod výskytu alergií. Předpokládá, že toxické látky, které játra nedokážou detoxikovat, zlikvidovat nebo zpracovat, následně poškozují jaterní tkáň. Kvůli nedostatečné funkci jater pak vznikají alergie. 

Je mnoho toxických látek, které dokáží narušit správnou funkci detoxikačních orgánů, zejména jater. Některé toxiny dráždí nervový systém, který potom aktivuje další orgány i imunitní systém. Kromě jater je důležitá i správná funkce střev a jejich čistota. Čistý lymfatický systém a ledviny jsou dalším předpokladem správné funkce organismu.

Bylinná směs k vnitřnímu užívání. Napomáhá funkci ledvin a močového měchýře a usnadňuje vylučování. Příznivě působí na močový trakt, zvyšuje odolnost organismu v nepříznivých okolních podmínkách. Napomáhá detoxikaci organismu a pročišťování ledvin. Podporuje také správnou činnost cévní soustavy a ulevuje od pocitu těžkých končetin.

Pro posílení účinnosti doporučujeme zvýšit pravidelný příjem vitamínu B1 a B6.

Bylinná směs k vnitřnímu užívání. Pro posílení a normalizaci jaterních funkcí. Poskytuje cholagolický účinek, pomáhá zvyšovat tok žluči. Napomáhá posílení a stabilizaci membrán buněk vystavovaných toxinům a pomáhá chránit jaterní buňky před poškozením. Působí antioxidačně, zpomaluje zánětlivé reakce. Stimuluje proteinovou syntézu a podporuje rekonstrukci buněk poškozených jaterní chorobou nebo toxiny. Směs má také příznivé účinky v trávicím systému. Poskytuje jemné dlouhodobé působení.

CO JE ALERGIE A CO JE ATOPIE

ATOPIE není nemoc, jde o predispozici. Pokud se k ní přidá nežádoucí vnější faktor – potravinový alergen, alergen z prostředí, stres, očkování, jiné onemocnění – vede často k ALERGII.

ALERGIE je nepřiměřená, přehnaná reakce imunitního systému na látky, se kterými se zvíře jinak běžně potkává ve svém prostředí. Jsou to velmi často látky, které zdravému organismu běžně neškodí.
Na rozdíl od autoimunitních onemocnění, u kterých imunitní systém bojuje s vlastními složkami, je alergie vyvolaná i u psa vždy vnějšími látkami.

ALERGIE U PSŮ dopodrobna

„U 20 až 30 % dermatologických pacientů je diagnostikována alergie.“
MVDr. Kateřina Malíková

MVDr. Kateřina Malíková a Michal Babka z Dokonalé Lásky se v rozhovoru detailně zaměřují na téma alergie a atopie u psů. 

– Příčiny alergie.
– Proč je běžnější u některých plemen.
– Potravinová alergie a nejčastější alergeny.
– Možnosti a praxe veterinární medicíny.
– Co můžeme čekat na veterině.
– Dá se alergie vyléčit?
– Co dělat a jak žít se psem atopikem.

To jsou některé z témat tohoto rozhovoru s veterinární lékařkou. Podívejte se na video.


O čem je tento článek (stručný souhrn)

Alergie u psa – přehledné informace, zajímavé souvislosti, rady pro péči o psa a alergií či atopickou dermatitidou, doporučení z praxe, možnosti přírodní pomoci a úlevy.

Týká se těchto přípravků: Jemný zásyp Láska 25 Alergie, svědění, podpora hojení, Láska B36 Bylinná směs Při atopii a alergii, Láska 23 ke vtírání do kůže a srsti, šampon pro psy s alergií a kožními problémy Láska 24, Základní poznávací sada Láska 81, Láska B04 Zelený jíl, Láska D03 Heřmánek hydrosol, Láska B31 Bylinná směs Pro posílení imunity a odolnosti, Salve+, Láska B33 Pro podporu činnosti ledvin, Láska B34 Pro podporu činnosti jater, zvýhodněný set Pro akutní ošetření kůže.