Cestování a dovolená se psem

Chystáte se v létě vyrazit na dovolenou se svým čtyřnohým parťákem? Ať už cestujete v rámci Česka nebo vyrážíte do zahraničí, máme pro vás pár tipů, co nezapomenout a na co si dát pozor. Udělejte si místo v kufru a cestujte pohodově!

Co by nemělo chybět v psí cestovní lékárničce?

5+1 tipů, co by nemělo v cestovní lékárničce pro psy chybět, abyste si dovolenou užili bez starostí a v bezpečí. Protože náhoda je blbec a kdo je připraven, není překvapen.

Přírodní směs účinných látek, která stabilizuje emoce a zlepší náladu. Je určena pro zdravé psy ve stresu, kteří se na dovolené mohou setkat s mnoha novými prožitky, zážitky, ale i trápením. Pomůže zvládnout dlouhou cestu, spaní ve stanu i návštěvu restaurace. Malý pomocník pro ulehčení v nových, nebo málo častých situacích pro jinak psychicky zdravého psa. Buďte mu oporou i na dovolené!

Velmi účinná lahvička, kterou používáme i v klinické praxi. Přináší nebývalý a okamžitý efekt u zvířat s psychickými problémy. Při větším stresu a strachu z cestování, petard, neznámého prostředí. Uklidňuje vzrušení a snižuje vnímání bolesti. Pomáhá při panických stavech, problémech se změnou, napětí. Zklidňuje srdce i dech. Stačí zvířeti nabídnout lahvičku a nechat ho, ať si samo zvolí, jestli ji chce inhalovat nebo olizovat.

Určitě by vám neměla chybět všemocká boswelie. Zmírňuje zánět a ulevuje od bolesti pohybového aparátu. Skvěle se hodí pro psí seniory nebo sportovce k uvolněn svalů. Čistě přírodní složení uleví bez zátěže organismu, bosweliové kyseliny pomáhají při boji s artritidou a snižují zánět. Vůně boswelie pozitivně působí na centrální nervový systém, kardiovaskulární systém i dýchací soustavu. Harmonizuje psychiku.

Heřmánek působí protizánětlivě, uklidňuje, napomáhá hojení. Zároveň ale také funguje jako účinné antihistaminikum – zklidňuje přecitlivělou alergickou reakci organismu odbouráním histaminu, který způsobuje všechny ty nepříjemné alergické projevy. Skvěle se hodí při poštípání hmyzem, podráždění kůže například po koupeli v přírodních vodách nebo při ošetření drobných oděrek. Hydrosol můžete nabízet k inhalování nebo jemně vtírat do kůže na postižená místa. Uleví i napjaté psychice při cestování a nejistotě z nového prostředí.

Přírodní první pomoc při podráždění a zarudnutí kůže, drobných odřeninách a škrábnutích, poštípání od komárů a obtížného hmyzu, ale i při popálení od kopřiv a zapařené kůže z věčného koupání v rybníku. Zeleným jílem zasypejte postižené místo a uvidíte zázraky. Zarudnutí a svědění povolí, drobné ranky a škrábnutí přestanou krvácet a zapařenina zaschne. Uvidíte, že i vy si ho zamilujete a nebude poté chybět i v normální lékárničce.

Smícháním zeleného jílu s trochou vody navíc vznikne kašička, kterou můžete psovi nabídnout ke slíznutí, když bude mít průjem. Zevnitř působí při řídké stolici, překyselení žaludku nebo taky plynatosti. Dekontaminuje a detoxikuje po zhltnutí nějaké zkažené potravy.

 

Nechcete nic nechat náhodě? Sbalte si na cesty rovnou zvýhodněný set při poranění kůže. Zelený jíl, Dokonalá voda i Heřmánkový hydrosol vašemu čtyřnohému parťákovi okamžitě uleví při oděrkách, poštípání i podráždění z koupání v jezeře nebo z důvodu alergie.

Složení tohoto balíčku pomůže při drobných rankách, zaníceních po osině, bodnutí hmyzem, hotspotu, zapařenině, alergických reakcích a poškrábáních. Kombinace těchto 3 přípravků pomáhá proti množení bakterií, zklidňuje pokožku, napomáhá hojení, zmírňuje zánět, regeneruje a zvláčňuje kůži. Především ulevuje od svědění, což se na cestách může v cizích krajích nesmírně hodit.

 

Dokonale uleví namoženým svalům i nervům, pokud na dovolené podnikáte náročné túry. Navíc pomáhá menším plemenům při problémech se zúženou průdušnicí, na které neexistuje lék. Takovým parťákům se hůře dýchá už při sebemenší námaze nebo stresu. Boswelie jim výrazně uleví a zpříjemní život. Rozhodně by neměla chybět v lékárničce na delší pobyty.

Pomocí elektrochemické aktivace vzniká tato jedinečná strukturovaná voda, která pracuje na principu membránové elektrolýzy. Zjednodušeně řečeno ovlivňuje správnou funkci organismu, chrání před toxiny a infekcemi. Pomůže při pití vody na cestách z podezřelých zdrojů, při prvních projevech infekcí (jako je třeba psincový kašel) a při rekonvalescenci po fyzické námaze. Stačí podle návodu jednoduše naředit s vodou.

Cestování do zahraničí je jednoduché, ale buďte opatrní!

Vycestovat do zemí Evropské unie je už dnes snadné. Hranice jsou otevřené a stačí platný občanský průkaz. Pes ale potřebuje pet pas a čip. Jaké musí mít náležitosti a co je nutné dodržet při cestě zpět? Aktuální podmínky, se dozvíte na následujících odkazech:

Cestování se zvířaty do členských států Evropské unie – potřebné detaily.

Cestování se zvířaty mimo země Evropské unie – co vše je k tomu potřeba.

Pravidla pro cestování se zvířaty se často mění, proto si je vždy před cestou ověřte!

VŽDY si zkontrolujte datum vystavení PET pasu a očkování proti vzteklině. To nesmí být “mladší” než 3 týdny před plánovanou cestou. Zároveň musí být starší datum čipování a pak teprve vakcinace vztekliny, v opačném případě to mnohé země neuznávají. Taky si dejte pozor na použitou vakcínu proti vzteklině, včetně doby platnosti protilátek v zemi, kam se chystáte. Například v ČR je na 3 roky, ale v jiných zemích uznávají pouze přeočkování každý rok. Jak se zorientovat ve vakcínách?

Kontakt na příslušný orgán, který garantuje aktuálnost informací a kde najdete vše důležité – Státní veterinární správa.


Chorvatsko, Bulharsko a další oblíbené země EU

Pokud máte platné dokumenty pro cestu se psem, můžete bez obav vyrazit autem přes většinu členských zemí. Pozor si dejte, pokud máte bull plemeno nebo jeho křížence. Tato plemena neradi vidí v Chorvatsku, Německu a Francii. Pokud nemáte psa s PP, můžou vám ho při převozu dokonce zabavit! V Norsku a Finsku nedovolují vlky a jim příbuzná plemena, někde můžete mít problém s převozem molossoidních plemen.

Vždy si prostudujte plánované země, jestli tam vašeho čtyřnohého parťáka bez problému pustí.

Nezapomeňte si vzít průkaz původu uznávaný danou zemí a zastřešující organizací, nejčastěji FCI.

Spousta zemí EU je ale tzv. “dog friendly”. Psy tam mají opravdu rádi, mají pro ně i vyhrazené pláže, v restauracích mají otevřené dveře a všude je rádi vidí. Jsou to například Itálie, Polsko a Řecko. Myslete na to, že častým koupáním v moři může kůže a srst vašeho parťáka trpět. Poskytněte mu vždy koupel i ve sladké vodě a mějte po ruce přípravky na zklidnění v krizovém podráždění.

cestování

Nejen na dovolenou, ale i na procházky přírodou v české krajině se bude přírodní zásyp hodit. Odpuzuje hmyz a parazity a pomáhá zároveň v boji s plísňovým onemocněním kůže. Účinně snižuje svědění také při alergických projevech. Stačí nasypat do srsti a jemně vmasírovat do pokožky. Je šetrný ke kůži i k životnímu prostředí.

Podpůrný repelentní účinek na cesty i na procházky. Stačí nastříkat na kůži a máte od úsvitu do západu slunce vystaráno. Obsahuje čistě přírodní aromatické oleje, například z tymiánu, fenyklu, voňavého cedru nebo rozmarýnu. Psímu čenichu nevadí, majitelům zavoní.

Jak správně vyndat klíště?

Může se to stát kdekoliv. Nepanikařte. Použijte ideálně k tomu určenou pinzetu nebo kartu na vytahování klíšťat, se kterou klíště chytíte za hlavičku, hned u kůže. Nekruťte kolem dokola, ale jemným vikláním vytáhněte. Klíště jinak ve stresu vyzvrací obsah střev a mohlo by tím zanítit ránu. Po vytažení klíště zabalte do ubrousku a nejlépe spláchněte (nerozmačkávejte ho) a místo po zakousnutí dobře vydesifnikujte.


Rady a tipy na dlouhou cestu autem se psem

  • Při delší cestě autem dělejte pravidelné přestávky (ideálně každé 4 hodiny), chlupáč se může protáhnout, proběhnout, vyvenčit a napít. Pokud auto snáší špatně, dělejte je i častěji.
  • Psa mějte vždy na vodítku, určitě nechcete, aby se vám zaběhl někde v cizině.
  • Jestli je to možné, plánujte dlouhou cestu autem na večer, přes noc nebo brzy ráno.
  • Vezměte psovi jeho oblíbenou hračku a pelíšek.
  • Vždy u sebe mějte vodu a misku.
  • Nikdy nenechávejte psa v zavřeném autě, i když jdete pryč jen na chvilku! (Třeba na benzínku). Přehřátí psa na cestě za dovolenou rozhodně nechcete!
  • Pes by měl být v autě dobře zajištěný – v přepravce, za mříží kufru nebo připoutaný. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích. Při výběru postroje vybírejte takový, co má široký popruh na předhrudí. Pes nemá klíční kosti a tak při prudkém brždění, či nárazu celou svou váhu chytá pomocí hrudního koše. V nabídce existují postroje, které jsou homologované, jako bezpečností pásy pro psy.
  • Myslete i na to, zda cestou na parťáka neustále nesvítí slunce. I přes zapnutou klimatizaci může dlouhým sluněním chytit úžeh. Pokud vezete pejska v kufru, klidně vymyslete nějakou zakrývací folii na zadní sklo, aby měl co největší komfort po celou cestu (ať už jedete na východ nebo na západ).

přepravka


Když má pes problémy v autě

A nemusí jít jen o mladé štěně, které teprve poznává svět. Jízda autem může způsobovat nervozitu, nevolnost, slinění a kňučení i u starších psů. Třeba mají cestování spojené se špatnými vzpomínkami (pokud jezdili autem pouze na veterinu) nebo to zkrátka neznají a netuší, co se děje.

Tipy jak zvládnout cestu autem se psem, který má strach, najdete v našem poradnovém článku Když pes nesnáší jízdu autem.

Cestování letadlem se psem

  • Vždy si předem ověřte, zda letecká společnost vašeho psa přepraví a za jakých podmínek. V dnešní době vybírejte pečlivě, spousta přepravních společností přepravuje za předražené peníze. Informace najdete na internetových stránkách jednotlivých aerolinek. Také zjistěte, jaké jsou podmínky země, do které se chystáte vycestovat.
  • Pro psa musíte dopředu rezervovat místo v letadle – nechte si vystavit potvrzení, ať se při odbavení zbytečně nestresujete.
  • Připravte si doklady pro psa – PET pas a potvrzení od veterináře.
  • Zkontrolujte funkčnost čipu a očkování vašeho psa.
  • Přibalte si LÁSKA 50 pro rychlé zklidnění nebo LÁSKA 52, pes může být během letu ve stresu.
  • Každá letecká společnost má jiné poplatky a pravidla pro přepravu psů. Podle velikosti psa může letět s vámi v kabině, jako kabinové zavazadlo (místa “pro psy” jsou ale omezená a rychle vyprodaná), nebo v nákladovém prostoru, jako odbavené zavazadlo. Přepravka dle stanovených rozměrů by měla mít možnost výměny vody bez jejího otevření. Přepravka také musí být zpravidla označena mezinárodním znakem pro přepravu zvířat, ale to většinou označuje až letiště.
  • Protože je to pro psa obrovský stres, hluk a neznámé prostředí, pokud to jen trochu jde, letecké přepravě se zkuste vyhnout.

Můžu se psem na pláž?

Při cestě k moři se předem ujistěte, že tam pes může na pláž. Někde mají i přímo psí pláže, kde spolu můžou přátelští chlupáči dovádět a hrát si. Aktuální a nejvyhlášenější psí pláže a místa, kam smějí, dnes nejrychleji ověříte v cestovatelských skupinách na sociálních sítích.

Mějte u sebe vždy vodu a misku. Dávejte pozor ať není pes dehydrovaný a nepřehřeje se. Zároveň hlídejte, aby se vody příliš nenalokal – intoxikace vodou se projeví při dlouhém dovádění ve vodě zvracením a otokem mozku a ve většině případů se nestihne život psa včas zachránit! Pro případ napití slané vody byste s sebou měli mít vždy v lékárničce i černé uhlí nebo jiný přípravek na první pomoc při průjmu.

Pláže pro psy jsou stále populárnější, proto na nich často najdete i sprchu či malý bazének speciálně pro psy.

Do hotelu se psem

Když už máte vybráno kam a jak se psem vyrazíte na dovolenou, zbývá jen najít vhodné ubytování, které bude pohodlné nejen pro vás, ale i pro vašeho čtyřnohého parťáka. V Čechách je mnoho hotelů a chat, kde vás s pejskem rádi ubytují. Zajímavý přehled najdete například na webu Dovolená se psem nebo v cestovatelských skupinách na sociálních sítích, kde páníčci sdílejí aktuální zkušenosti a postřehy ze zahraničí i z domova.

Mnoho cestovních kanceláří už má dnes připravené seznamy hotelů, ve kterých se můžete ubytovat s pejskem, pokud chcete jet do zahraničí.

Pro jistotu si ověřte i kempy, jestli máte v plánu je cestou využít. Do většiny kempů psi mohou, ale vždy je lepší dopředu zavolat a zjistit si, zda do něj psi můžou.

Kdo mi pohlídá psa, když pojedu na dovolenou?

Na spousty destinací ale psi nemůžou nebo je to zbytečně komplikované (třeba jestli máte vícečlennou čtyřnohou smečku). Chcete-li cestovat s více než 5 psy, potřebujete potvrzení, že jedete za účelem soutěže nebo výstavy, jinak musíte splnit podmínky pro obchodování se zvířaty. Pro mnohé parťáky taky nemusí být vhodné cestování ze zdravotního nebo psychického hlediska.

Pokud plánujete dovolenou bez psa, dobře si promyslete, kdo se o něj postará. Nejideálnější je, když se najde člen rodiny, kterého chlupáč dobře zná a nebude u něj citově strádat. Babičky, tetičky, kamarádi, kolegové z práce a mnoho dalších lidí v našem okolí jsou jednou z možností, kam na hlídání pejska dát.

Jestli nikoho blízkého nemáte, vsaďte na psí hotely. Jejich kvalita v dnešní době strmě stoupá, nabízejí maximální komfort a profesionální péči. Nejste-li si jistí, zeptejte se pejskařů ve svém okolí, který hotel by vám ze své zkušenosti doporučili. Za nás doporučujeme pro pražské páníčky školku pro pejska.

I když nejdete na dovolenou, vyrazte za zábavou

Co si třeba vyrazit do kina? Většina letních kin umožňuje vstup se psy, lepší je ale předem zavolat a předejít tak případným problémům a ušetřit si zbytečnou cestu.

Do běžných kin můžete v Praze třeba do Bio OKO, kina Světozor či kina Aero. V Brně například do kina Art nebo do kina Scala.

Společnou zábavu si užijete taky v zoo, ujistěte se ale předem, že do toho vámi vybraného mají psi vstup povolen.

Přejeme vám krásné krásné zážitky a vzpomínky!