Dovolená se psem

Chystáte se v létě vyrazit na dovolenou se svým čtyřnohým parťákem? Ať už se balíte na výlet po Čechách, nebo vyrážíte do zahraničí, máme pro Vás pár tipů na co nezapomenout a na co si dát pozor.Tak ve svém kufru udělejte místo a přibalte pár věcí i pro svého psího parťáka.

Na společnou dovolenou je dobré mít i psí lékárničku, ve které by nemělo chybět pár základních přípravků

Přírodní směs účinných látek, která stabilizuje emoce a zlepší náladu. Je určena pro zdravé psy ve stresu, kteří se na dovolené mohou setkat s mnoha novými prožitky, zážitky, ale i trápením. Pomůže zvládnout dlouhou cestu, spaní ve stanu i návštěvu restaurace. Malý pomocník pro ulehčení v nových, nebo málo častých situacích pro jinak psychicky zdravého psa. Buďte mu oporou i na dovolené!

Přírodní první pomoc při podráždění a zarudnutí kůže, drobných odřeninách a škrábnutích, poštípání od komárů a obtížného hmyzu, ale i při popálení od kopřiv a zapařené kůže z věčného koupání v rybníku. Zeleným jílem zasypejte postižené místo a uvidíte zázraky. Zarudnutí a svědění povolí, drobné ranky a škrábnutí přestanou krvácet a zapařenina zaschne. Uvidíte, že i vy si ho zamilujete a nebude poté chybět i v normální lékárničce.

Cestování do zahraničí je jednoduché a přitom je opatrnost nasnadě

Vycestovat do zemí Evropské unie je velice jednoduché, nejsou hranice a stačí občanský průkaz. Ale pozor! Pes nemá občanský průkaz, ale pet passport, nebo pet pas. Jaké musí mít náležitosti, co je aktuálně potřeba k vycestování do zahraničí, co je nutné dodržet při cestě zpět a jaké jsou aktuální podmínky, se dozvíte na následujících odkazech:

Cestování se zvířaty do členských států Evropské unie – podrobnosti najdete ZDE.

Cestování se zvířaty mimo země Evropské unie – podrobnosti najdete ZDE.

Pravidla pro cestování se zvířaty se často mění, proto si je vždy před cestou ověřte!

VŽDY si zkontrolujte datum vystavení PET pasu a očkování proti vzteklině. Také je důležité dát si pozor na druh vakcíny proti vzteklině a její registrace včetně doby platnosti protilátek v zemi, kam se chystáte – například v ČR je na 3 roky, ale v jiných zemích je registrována pouze na 1 rok apod. Více najdete ZDE

Kontakt na příslušný orgán, který garantuje aktuálnost informací – Stání veterinární správa.

V Čechách je krásně, ale pokud se chystáte vyrazit do Chorvatska máme pro Vás pár tipů

Před cestou si ověřte aktuálnost podmínek nejlépe na velvyslanectví dané země. Chorvatsko dříve měnilo podmínky i třikrát za sezonu. Nyní by však měly být stejné, jako u členských zemí Evropské unie.

Pokud máte platné dokumety pro cestu se psem do Chorvatska (PET pas a platné očkování proti vzteklině), můžete v klidu jet přes Rakousko a Slovinsko, kde vám tyto dokumenty budou také stačit.

V Chorvatsku je omezení pro bull plemena. Umožňují vstup pouze – stafordšírským bulteriérům, americkým stafordšírským bulteriérům, bulteriérům a miniaturním bulteriérům. Jestli máte psa typu “bull” plemene, které není uznané FCI, tak s Vámi na dovolenu do Chorvatska bohužel nemůže. Stejně tak nemohou jet kříženci typu “bull”. Nezapomeňte si vzít průkaz původu uznávaný danou zemí a zastřešující organizací, nejčastěji FCI.

Několik důležitých odkazů na cestu do Chorvatska

Chorvatské vyslanectví pro ČR.
Chorvatská veterinární správa.

Rady a tipy na dlouhou cestu autem se psem

 • Při delší cestě autem je vhodné dělat přestávky (ideálně každé 4 hodiny), pes se může protáhnout, proběhnout, vyvenčit a napít.
 • Psa venčete na vodítku, kdyby se Vám náhodou zaběhl, mohlo by to způsobit mnoho nepříjemností.
 • Jestli je to možné ideální čas pro dlouhou cestu v autě je večer, přes noc nebo brzy ráno.
 • Vezměte psovi jeho oblíbenou hračku a pelíšek.
 • Vždy u sebe mějte vodu a misku.
 • Nikdy nenechávejte psa v zavřeném autě, i když jdete pryč jen na chvilku. Dávejte pozor na přehřátí psa – více informací najdete ZDE.
 • Pes by měl být během cesty autem zajištěn – v přepravce, za mříží nebo připoutaný. Při přepravě musí být splněn zákon o provozu na pozemních komunikacích. Při výběru postroje je vhodné volit postroj s širokým popruhem na předhrudí. Pes nemá klíční kosti a tak při prudkém brždění, či nárazu celou svou váhu chytá pomocí hrudního koše. V nabídce existují postroje, které jsou homologované, jako bezpečností pásy pro psy.

Cestování letadlem se psem

 • Vždy si předem ověřte, zda letecká společnost vašeho psa přepraví a za jakých podmínek. Informace najdete na internetových stránkách jednotlivých aerolinek. Také zjistěte, jaké jsou podmínky země, do které se chystáte vycestovat.
 • Pro psa musíte dopředu rezervovat místo v letadle – nechte si vystavit potvrzení, ať se při odbavení zbytečně nestresujete.
 • Připravte si doklady pro psa – PET pas a potvrzení od veterináře.
 • Zkontrolujte funkčnost čipu a očkování vašeho psa.
 • Přibalte si LÁSKA 50 pro rychlé zklidnění, pes může být během letu ve stresu.
 • Každá letecká společnost má jiné poplatky a pravidla pro přepravu psů. Podle velikosti psa může letět s vámi v kabině, jako kabinové zavazadlo, nebo v nákladovém prostoru, jako odbavené zavazadlo. Přepravka by měla mít možnost výměny vody bez jejího otevření. Přepravka také musí být většinou označena mezinárodním znakem pro přepravu zvířat, ale to většinou označuje až letiště.

Můžu se psem na pláž?

Pokud cestujete se psem, tak je dobré už při výběru zájezdu zjistit, zda je ve Vámi vybrané lokalitě povolen vstup na pláž se psy.

ZDE najdete například seznam Chorvatských pláží, kam můžete vyrazit se svým čtyřnohým kamarádem.

Mějte u sebe vždy vodu a misku. Dávejte pozor ať není pes dehydrovaný a nepřehřeje se.

Pláže pro psy jsou stále populárnější, proto na nich často najdete i sprchu či malý bazének speciálně pro psy.

Můžu do hotelu se psem?

Když už máte vybráno kam a jak se psem vyrazíte na dovolenou, zbývá už jen najít vhodné ubytování, kde bude pohodlné nejen pro vás, ale i pro vašeho pejska. V Čechách je mnoho hotelů a chat, kde vás s pejskem rádi ubytují. Zajímavý přehled najdete například ZDE.

Jestli se chystáte do zahraničí, mnoho cestovních kanceláří už má připravené seznamy hotelů, ve kterých se můžete ubytovat s pejskem.

Do většiny kempů psi mohou, ale vždy je lepší dopředu zavolat a ověřit si, zda můžete do kempu se psem.

Kdo mi pohlídá psa, když pojedu na dovolenou?

Léto je v plném proudu a každý z nás přemýšlí nad dovolenou. Kam na dovolenou se psem je jedna z nejčastějších myšlenek, které se nám pejskařům teď nejspíše honí hlavou. Pokud plánujeme dovolenou bez psího parťáka, tak přemýšlíme, kde a kdo se o něj postará. Babičky, tetičky, kamarádi, hotely, kolegové z práce a mnoho dalších lidí v našem okolí jsou jednou z možností, kam na hlídání pejska dát.

A pokud vám pejska nikdo nepohlídá, existují také psí hotely, ve kterých bude o vašeho pejska královsky postaráno. Stručný přehled najdete například ZDE.

Zůstáváte doma, ale i tak chcete se psem vyrazit za zábavou?

Co si třeba vyrazit do kina? Většina letních kin umožňuje vstup se psy, lepší je ale předem zavolat a předejít tak případným problémům a ušetřit si zbytečnou cestu.

Do běžných kin můžete v Praze třeba do Bio OKO, kina Světozor či kina Aero. V Brně například do kina Art nebo do kina Scala.

Přejeme všem krásné léto a příjemně strávenou dovolenou