Obtížné dýchání a tracheální kolaps u psů

Problém s dýcháním trápí občas každého z nás. Nemůžeme se pořádně nadechnout například z důvodu stresu, sociálního tlaku, nebo z důvodu nějakého onemocnění. Takové problémy mohou trápit i naše pejsky. U psů je nejčastějším důvodem ztíženého dýchání onemocnění srdce, zúžená průdušnice nebo stres.

Malá plemena psů často mívají problémy s dýcháním a kašlem. Vzhledem k jejich tělesné konstituci mohou mít úzkou průdušnici. Ve chvílích rozrušení se jejich trachea čili průdušnice ještě více zúží a způsobí problémy s dýcháním. Pro takové psy máme jemnou a šetrnou pomoc.

Záchvat kašle ovlivňuje i psychiku

Záchvat kašle z důvodu zúžené průdušnice snižuje průchod krve do mozku a tím se omezuje jeho okysličení. Láska 14 Intenzivní boswelie působí také jako psychický harmonizant. Panika, kterou nedostatek kyslíku vyvolá, se tímto přípravkem uvolní a okamžitě dochází k požadované úlevě psychiky.

JAK POZNÁM, ŽE MÁ PES ZÚŽENOU PRŮDUŠNICI

Klinicky lze pozorovat suchý, záchvatovitý kašel popisovaný jako „husí kejhání”. Kašel se může zhoršovat při vzrušení, při zátěži, tlakem na krk, příjmem potravy nebo vody.

Diagnóza se stanoví pomocí typickych klinických příznaků, klinického a rentgenologického nebo případně endoskopického vyšetření.

JACÍ PEJSKOVÉ JSOU NEJČASTĚJI POSTIŽENI TÍMTO ONEMOCNĚNÍM

Nejčastěji postiženi bývají pejsi středního věku a malých (miniaturních) plemen. Predisponovanými plemeny jsou čivavy, yorkšírský teriéři, pomerieni, maltézští psíci, toy a trpasličí pudl, pinč, mops, stih-tzu, lhasa apso a další.  Nelze ovšem vyloučit výskyt ani u plemen středních nebo velkých.

Možnosti řešení tracheálního kolapsu

U problému s dýcháním je vždy nutná spolupráce s veterinárním lékařem, který určí příčinu problému a nastaví vhodné řešení.

Konzervativní řešení

Medikace léčivy rozšiřující dýchací cesty, snižující otok a případně řešící infekční příčiny. Aplikace přípravků uvolňující svalové spazma svalů průdušnice.

Medikamentózně lze zvládnout 50-70% případů.

Chirurgické řešení

Vnitřní protetická podpora (stent), aplikace dorsálního ligamenta, ventrální incise tracheálních prstenců a použití externích polypropylenových protéz

Chirurgické řešení není časté, jelikož s sebou přináší značnou část rizik.

Anatomické vyobrazení trachey a krycích svalů

 

 

Na obrázku vidíme tracheu a její chrupavčité prstence. Tyto prstence jsou při onemocnění zploštělé, nepevné a málo pružné. Tím dochází ke zúžení průdušnice a zmenšení jejího průměru. Obepínající svaly (na obrázku růžová vlákna) se při záchvatu sevřou a průdušnici ještě více stlačí. LÁSKA 14 Intenzivní boswelie tyto svaly uvolní a trachea pak není tolik utiskovaná. I tím se uvolní dýchání a nastane rychlá úleva přímo v místě problému.

.

Přírodní pomoc pro lepší dýchání a při tracheálním kolapsu

Čistě přírodní veterinární přípravek LÁSKA 14 Intenzivní boswelie je podpůrný olej, který jemně vtíráte pejskovi do kůže v oblasti hrudníku a krku. Uvolňuje napětí svalů obepínajících průdušnici, a tím pomáhá uvolnit dýchací cesty. Prospěšný je také harmonizační účinek na psychiku a regulaci dýchání.

SCHVÁLENO JAKO VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVEK

LÁSKA 14 Intenzivní boswelii lze kombinovat s veterinární lékovou medikací a dokonce jej považujeme za vhodnou kombinaci v případě nedostatečné maximální medikace. Přípravek zároveň ovšem nenahrazuje veterinární péči a není vhodné jeho užití v akutním stavu, kdy je nutné urgentní ošetření veterinárním lékařem.

KAM A JAK APLIKOVAT

LÁSKA 14 Intenzivní boswelie je určena jak pro pravidelné každodenní mazání v místě postižení, tedy v místě, kde vede průdušnice (pod krkem až na předhrudí). Malá aplikační dávka se namazáním rychle dostane do správného místa a tím dochází k rychlé úlevě. Stejně tak lze využít rychlé okamžité úlevy v případě záchvatu kašle. Při mazání dochází i k inhalačnímu prostupu účinných látek a tím k okamžité úlevě.

LÁSKA 52 Viola odorata napomáhá pejskovi lépe zvládnout kritickou stresovou situaci, kterou záchvat kašle a nedostatek kyslíku může být. Pejsek nechápe, proč se dusí a tím je ještě více zatížena psychika. Každé opakování nepříjemného zážitku v podobě dušení je velice nepříjemné a pejsek není schopen odhalit proč se toto děje.

Extrakt z listu rostliny Viola odorata je speciální látka využívaná nejen v klinické praxi. Přináší nebývalý efekt u psů s psychickými problémy. Ať se jedná o strach nebo utrpení, psovi poskytne okamžitou úlevu a prospěch.

Opatření při tracheálním kolapsu

Součástí léčby jsou i doporučení, která provádí sám majitel. Tato opatření vedou k odstranění možných zhoršujících faktorů.

 • kontrola hmotnosti (obezita)
 • místo obojku pořídit postroj
 • dbát na čistotu vzduchu (kouř, pyl, prach, alergeny)
 • během teplých měsíců zajistit odpovídající klimatizaci a kontrolu vlhkosti
 • vyhnout se nadměrnému vzrušení
 • omezit intenzivní cvičení a aktivitu
 • ve spolupráci s veterinárním lékařem kontrolovat přitěžující onemocnění (nemoci hormonální, onemocnění srdce či chronická postižení plic)

Konzervativní řešení tracheálního kolapsu

Skupiny používaných léčiv, která se v terapii používají a lze je kombinovat s přípravkem LÁSKA 14.

Cílem konzervativní terapie je kontrola klinických projevů tracheálního kolapsu. Potlačením respiračních příznaků a celkové zklidnění jsou důležité pro stabilizaci pacienta. Volba a kombinace medikace je přísně individuální.

 • Antitusika přípravky proti kašli kontrolují nepříjemný symptom a pomáhají snižovat podráždění, které podporuje kašel.
 • Expektorancia mají za úkol zlepšit a usnadnit vykašlávání hlenů. Snižující viskozitu (tuhost) hlenu a stimulující pohyb řasinek v dýchacích cestách.
 • Kortikosteroidy snižují otok a zánět průdušnice. V případě nutnosti se podávají v co nejnižších dávkách. Jejich nežádoucí účinky mohou z dlouhodobého hlediska zhoršit klinické příznaky.
 • Bronchodilatátory rozšiřují dýchací cesty, redukují spasmus bronchů, snižují nitrohrudní tlak, redukují kolaps trachey a hlavních bronchů. Zvyšují činnost mukociliárního aparátu a tím zvyšují produkci hlenů. Přínos bronchodilatancií u psů s tracheálním kolapsem nebyl dosud plně vyhodnocen.
 • Antimikrobiální látky jsou indikovány v případě prokázané sekundární infekce, která může vyvolat podráždění dýchacích cest. Vznik infekce dýchacích cest patří mezi rizikové faktory u pacientů s tracheálním kolapsem.
 • Sedativa jsou podávána zejména v akutních stavech a při zvýšené úzkosti a vzrušení z důvodu dechové nedostatečnosti.
 • Anabolické steroidy mjí protizánětlivou aktivitu, zvyšují syntézu proteinů, syntéz kolagenu a obsah chondroitin sulfátu.
 • Chondroprotektiva mohou být doporučeny pro zpomalení degenerativních změn tracheálních prstenců.

JAKÉ DALŠÍ ONEMOCNĚNÍ SE PROJEVUJE KAŠLEM

Kašel může být příznakem onemocnění více orgánů – srdce, horních dýchacích cest, plic a také orgánů dutiny břišní uloženÝch těsně za bránicí. Primárních příčin kašle je celá řada – infekce (bakteriální, virová, parazitární, mykotická), úraz, vdechnutí cizího tělesa, alergie, masy různého původu, anomálie ve vývoji jednotlivých struktur (např. srdeční chlopně, laryngeální chrupavky, tracheální prstence), případně degenerativní procesy, které vedou ke ztrátě funkce postižených struktur. Pokud si nejste jistí příčinou kašle Vašeho pejska obraťte se na Vašeho veterinárního lékaře.

PSINCOVÝ KAŠEL neboli INFEKČNÍ LARYNGOTRACHEITIDA

Kapénkově přenosné a vysoce infekční onemocnění, které je způsobeno komplexem několika bakterií a virů. U psa, který má chronické respirační obtíže (zúženou průdušnici) se může jednat o komplikovanou nákazu. Jako vhodnou prevenci v rizikových podmínkách (psí akce, výstava, cvičák aj) je vhodná prevence v podobě biocidního roztoku LÁSKA 10 Dokonalá voda, který se přidává do pitné vody. Redukuje bakterie, kterými se může voda kontaminovat.

HLAVNÍ INGREDIENCE PRO ÚLEVU PŘI TRACHEÁLNÍM KOLAPSU A OBTÍŽNÉM DÝCHÁNÍ

Boswelia carterii a Boswellia serrata – tyto dřeviny budete pravděpodobně znát jako kadidlovník. Kadidlo, získávané naříznutím kůry těchto stromů používá lidstvo tisíce let, ať už k náboženským nebo léčebným účelům. Obsahuje desítky monoterpenů a tzv. boswelové kyseliny, které působí jako skvělý prostředek pro uvolnění těla i psychiky.

Skoro se až zdá, že boswelie je nějaký zázrak. Vlastně ano – zázrak přírody. Boswellia serrata výrazně harmonizuje mysl a Boswellia carterii je výkonější ve svalové relaxaci. Jejich spojením vznikla unikátní směs, která ulevuje mnoha malým pejskům, které trápí zúžená průdušnice.

Viola odorata absolue ovlivňuje přenos nervových vzruchů a jako neuromodulátor ovlivňuje náladu, chování, učení, paměť a je popsán i její anxiolyický účinek. Reguluje pocity vzrušení z nových situací a ovlivňuje vnímání bolesti. Reguluje také endokanabioidní systém. Její použití je vhodné v nových a extrémě náročných situacích.

A jaké jsou zkušenosti chovatelů s boswelií?

Budeme moc rádi i za Váš příběh a zkušenost!

Hodnotenie davam 5, neviem preco mi to dalo 4,8. Takze velmi rychle dodanie, krasne zabalene s pozdravom a dokonca s darcekom....velmi mile. Od toho vsetkeho odhliadnuc, som kupovala vyrobok laska 14 a mam pocit, ze menej kasle a to uzivame cca tyzden, kedze ide o 14rocneho psika, tak som to brala na celkove fungovanie jeho psychickeho a fyzickeho stavu....celkom prijemne to voni, aplikuje sa to super. Za mna, mozem len silno odporucat!!!! Dakujem este raz a dufam, ze sa budeme spolu s mojou malou laskou spolu este dlho tesit 😉👍

Eva Vozary

Taky se prikladam k pozitivni zkusenosti. Musim rict, ze kapicky mame doma tyden a aplikujeme poctive. Nas York ma problemy s kaslem a klouby. Chodil chudacek jako "pavouk" po tydnu nechapu, ale cura zase hrde se zvedlou nozkou, zacal litat po byte a to "chrochtani" je taky o dost lepsi. Navic si na svoji vecerni zdravotni chvilku zvykl a uziva si ji. Byla jsem smirena s tim, ze se muze stat, ze nic nezabere, ze uz je chudak starsi pan, ale malej je super a zlepseni je neuveritelne. Moc dekuji @dokonalalaska i za rady a hlavne, ze je Cedrikovi lip ❤

MarTina Mračková

Nikdy jsem nevěřila žádným kapičkám a mastičkám, které na mě koukali z každé strany netu. Bohužel těžká nemoc mojeho psího sluníčka mě donutila zkusit cokoliv. Koupila jsem kapičky 14 od Dokonalé lásky. Doporučeno mám, mazat zvenku pod krkem (průdušky)...........a ono to funguje:-). Jsem šťastná, že jí mohu ulevit, nemohu ji zachránit, ale ulevit ano. Lépe dýchá a kašel je daleko méně. Ještě jednou moc moc děkuji za radu a všem vřele doporučuji Dokonalou lásku. Šárka Nehněvajsová

Šárka Nehněvajsová

Jsem hodně překvapená a potěšená. Olejíček vtírám a pomáhá přestala mi pokašlávat. Moc vám děkuji a doporučuji .

Ivana Koblencová

My používáme na zúženou průdušnici a musím říct, že perfektní! Již druhý den byl náš miláček bez problémů 😊 můžu jen doporučit 🤗

Veronika Trojanova

Používáme boswelii na dýchací cesty a nemůžeme si ji vynachválit :) okamžitý a viditelný účinek :) můžu jen doporučit

Sára Dahmani

Paní v poradně doko. lásky říkala, že to není žádný zázrak. Já teda nevím, čemu se už má říkat zázrak. Pes se dusí, blbě se mu dýchá, vyvaluje oči, namažu mu olejíčkem krček a do deseti sekund je to lepší. Uklidní se, srovná si jazýček a tak vděčně na mě kouká a o něčem přemýšlí. Arnie trpí zúženou průdušnicí a do té doby jsem mu neměla jak pomoc. Teď už tři týdny máme olej z boswelie a jsem za to vděčná. Jenom chci říci, že kdybych se o tom náhodou nedozvěděla od kamarádky na srazu, tak bych boswelii neznala a myslím si, že to je škoda. Třeba naše veterinářka o tom neví vůbec nic.

Aneta Hovorková

Dobrý den, od pondělí užíváme tento olejíček. Nás tedy nezachrání, nelze nám pomoci vyléčením, ale musím říct, že se jí po namazání pod krkem (kvůli průdušnici) neskutečně ulevilo. Kašel ustoupil,... no prostě opravdu pomáhá. Moc vám děkuji za doporučení a mohu vřele doporučit všem, kdo mají problém.

Šárka

Neskutečné,používám na 13 let starého pudlíka a již po prvním namazání bylo vidět velké zlepšení. Trápil ho kašel, i v klidu a když pobíhal kašlal tak že se někdy i pozvracel a asi ho bolely i klouby,protože byl celý takový nahrbený,nemotorný. Byla jsem z něho nešťastná,říkala jsem si tolik roků mi dělal radost a já mu nejsem schopná pomoct. I veterinář s tímto nic nenadělal.Po prvním namazání pes ožil,byl veselý a běhal po zahradě jako mladý psík. Kašel se téměř vytratil,kapičky používám zhruba dvakrát denně a mám radost že psíkovi tolik ulevily a pomohly.Moc moc děkuji,je to zázrak.

Jarka

Náš jezevčík dost kašle, má nádor na plíci. Boswelii miluje, když mu s ní namasíruju hrudníček, uleví se mu, přestane kašlat, nadšeně mně olizuje a spokojeně si běží odpočinout po masáži do pelíšku. Vím, že ho nevyléčí, ale fakt, že mu uleví a potěší, je pro mne strašně důležitý a pro Edouška určitě taky.

Olga

Neskutečný olejiček,byl nám doporučen na zkoušku pro našeho malého grifonka s kolapsem průdušek.Po prvním namazání jsme nechápali,chvíli ležel a pak se snažil běhat.A hlavně nekašlal.Zmizely záchvaty kašle a co víc,po několikaletém léčení zánětu análních žlázek,po 14 dnech mazání okolo ocásku máme žlázky vyléčené.Boswelii používáme celá rodina,už nám vyléčila karpály,bolesti kolene a po maratonech našeho syna mu dává do pořádku nohy. Za nás je to nejlepší věc do tašky na všechno.

Alena

Velice ale velice bych vám touto cestou chtěla poděkovat.Mam ruského toye se zuzenou prudusnici,časté zakuckavani,hlavně po probuzení,radosti,vítáni,při setkání s pejskama.Tuto stránku mi doporučila naše chovatelka ale já ji nevěnovala pozornost,až doteď co malej onemocněl,rýma kašel a záchvaty se vystupovali.Poradili jste mi kapky Boswelie.Prvni tři dny nic,tak Úpa zklamání ;ale po týdnu Úpa zlepšení o 90%.Doma záchvatky vůbec,a venku při setkání s pejskem jakoby začne,ale hned ho to přejde.Neumim slovy vyjádřit svůj dík,protože sledovat jak se vám roční stendo zakuckava,je hrozný😢.Už mužem dělat blbosti,při příchodu nemusím dělat že ho nevidim,prostě úžasné a velikaaaaanske díky vám 😘

Vendulka Stejskalova
Chci si vybrat přípravek na problémy s dýcháním a tracheálním kolapsem psa >