PÉČE O PSÍ ZUBY A DÁSNĚ
Co nečekaně prodlouží psovi život?
Ano, je to pravidelná a správná péče o zuby a dásně. Špatný stav chrupu způsobuje výskyt zubního kamene a ten zvyšuje riziko periodontálních chorob, tedy například zánětů. Ty jsou nejčastějším onemocněním u psů a můžou vážně ohrožovat život zvířete poškozením orgánů (například onemocněním srdce).
Plak, zubní kámen, bakterie a záněty dásní
Ve 2 letech má v průměru 80 % psů nějakou formu zánětu dásní.
Vše začíná zubním plakem, který se usazuje a postupnou mineralizací vzniká zubní kámen. Už za 3 dny od usazení plaku kámen ztvrdne. Do 2 týdnů propuká zánět dásní. Plak i zubní kámen jsou navíc zásobárnou bakterií, které v tlamě žijí a produkují své metabolity. Tyto látky pak zatěžují organizmus, mimo jiné i srdce a ledviny.
Zánět dásní patří mezi velice bolestivé neduhy. Tkáň ztrácí svou pružnost, pevnost a je nadměrně prokrvená. Tato degradace dásně a přítomný zubní kámen obnažuje uchycení zubů a tím je uvolňuje. Správná a pravidelná péče o psí chrup je stejně potřebná, jako péče o naše lidské zuby.
Každodenní péče přináší úlevu a snižuje tvorbu plaku, kamene a zánětu dásní.
Používání přípravku LÁSKA 01 je vhodné ještě podpořit podáváním šípku LÁSKA B20. Šípek neboli latinsky Rosa canina je nejzákladnější „psí“ bylina. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C, který je ve vodě rozpustný. Představte si, že 100 g šípku obsahuje 747 mg vitamínu C. Stačí tak málo, jako je přidávání šípku, pro podporu redukce zubního kamene, snížení krvácivosti dásní a podporu imunitního systému psa.
Vitamín C se využívá i v medicíně, právě pro rozpuštění iontových sedlin, zastavování krvácení a další podporu. Pokud si šípek nasbíráte, tak je vhodné jej sušit na větrané půdě, kde proudí vzduch, a odlétají chloupky, jenž šípek obsahuje.
Pozor na další rizika!
Zánětlivý proces se rozšiřuje na závěsný aparát zubu. Ukotvení v zubním lůžku je slabší a postupně se zub uvolňuje, dochází ke vzniku paradentózy s následným vypadnutím zubu. Mezi degradovanou dásní a kořeny zubů se tvoří malé dutiny, ve kterých se usazují bakterie a zbytky potravy.
Tento proces se může rozšířit až do nosních dutin. Následky zánětu tak mohou postihnout i další orgány, způsobují závažná onemocnění srdce, jater či ledvin.
Co vše ovlivňuje tvorbu zubního kamene?
To je otázka, kterou si klade mnoho majitelů psů.
Tvorbu kamene ovlivňuje hlavně genetika. Predisponovaná plemena jsou psi do 10 kg, s přítomnou vadou skusu, nebo s deformovanou či zkrácenou čelistí. Například psi brachycefalických plemen, psi s podkusem, či nadkusem. Ovšem tento problém se nevyhýbá ani psům větším až obřím.
Jeden z hlavních faktorů je strava. Nevhodná bilance minerálů a stopových látek může zvyšovat usazování iontů na zubech. S tímto je úzce spojená i voda, kterou psi pijí. Voda tvrdá obsahuje více minerálů a ty se mohou na zubech usazovat. Toto znají majitelé, například z varných konvic nebo pračky.
Dalším důvodem, který ovlivňuje složení slin a tedy i tvorbu kamene, je například jiné onemocnění spojené s minerálovou a iontovou bilancí (onemocnění srdce, ledvin atd).
Vždy je vhodné se o této problematice poradit se svým veterinárním lékařem, který dokáže vyhodnotit všechny aspekty ovlivňující vašeho psa.
JAK MOHU NAPOMOCI REDUKCI BAKTERII?
Zubní kámen a zánět dásní doprovází přítomnost mnoha bakteriemi. LÁSKA 10 Dokonalá voda je unikání roztok vyrobený z vody a soli a je určená pro redukci bakterií, které zánět dásní doprovází. Používání je jednoduché. V požadovaném ředění roztok přidejte do pitné vody a jejím pitím bude pejsek tlamičku vyplachovat.
Jak tedy správně čistit?
Zpočátku je vhodné přípravek nanášet prstem. Takto se společně s pejskem naučíte vhodný přítlak na dásně, a pokud je přítomný i zánět, nebude to nepříjemné a bolestivé.
Jakmile dojde k mírné úlevě (cca za 3-4 týdny) je vhodné přidat při aplikaci i mechanickou očistu. Stačí málo. Na prst namotat kousek lékařské gázy a na ní přípravek. Gáza je hrubá a při potírání prstem s gázou bude postupně kámen i mechanicky narušován a odloupne se.
Když toto zvládnete můžete začít s aplikací přípravku pomocí zubního kartáčku. Někteří majitelé s chlupáčem do „fáze kartáček“ ani nedojdou, jelikož zjistí, že jim aplikace pomocí gázy a prstu vyhovuje. Pokud sáhnete po kartáčku, je nutné, aby byl měkký ideálně dětský a s měkčenou nárazovou brzdičkou. Někteří majitelé využívají silikonový zubní kartáček, který má jemné malé chloupky.
Bělení psích zubů? Ne!
Někdy je na zubech přítomná pigmentace, kterou chtějí majitelé odstranit. Při péči není vhodné používat přípravky, které obsahují bělící látky (například fluor). Psí zub je trochu jiný, než zub lidský a agresivní fluor může spíše uškodit. Stejně tak, není vhodné používat lidské přípravky pro péči o tlamu. Lidé jsou více odolní, než naši čtyřnožci. Přidané látky do lidských zubních past nejsou pro zvířata zcela bezpečné!!!
Učte psa čištění od mala
Mnoho majitelů se zvířetem „bojuje“ jelikož pejsek nezvládá manipulaci v tlamě. To může být způsobeno bolestivostí (která je u psů stejná, jako u zánětu dásní u lidí), ale také tím, že parťák manipulaci v tlamě nezná a není na ni zvyklý.
Trénujte už od štěňátka, aby to pro psa bylo samozřejmé, jako čištění tlapek po procházce.
Jak na to?
Stačí si na prst nakapat trochu čistého rostlinného oleje (přípravek v takto malém věku není vhodný) a do tlamičky sahat, potírat a koukat do ní. Olej je z toho důvodu, že dáseň je přirozeně vlhká a suchý prst může být nepříjemný. Olej prst lubrikuje a ten pak klouže po vlhké dásni. Jakmile se začne tvořit plak, lze olej vyměnit za přípravek LÁSKA 01 Pro zdravé zuby a dásně.
Při nácviku nezapomeňte na řádnou odměnu, po každém pokusu, který vyjde.
Co ještě více můžete udělat pro zuby a dásně?
LÁSKA 01 Pro zdravé zuby a dásně je ideální čistě přírodní veterinární přípravek pro domácí péči o psí chrup. Má protizánětlivé účinky a podporuje hojení, omezuje růst bakterií.
Potřebné množství olejíčku zkrátka naneste na prst nebo gázu na prstu a masírujte dásně, nejlépe 2x denně. Psi většinou velmi brzy pochopí, že jim to dělá dobře a nepokoušejí se o protesty. Dejte tomu poctivě alespoň dva měsíce a uvidíte, že vás pochválí i váš veterinář. Navíc bude chlupáčovi příjemně “vonět” z pusy, ať už krmíte čímkoliv.
Jak poznám, že má pes problémy se zuby?
Mnoho majitelů si myslí, že problém poznají podle toho, když pes přestane žrát. Protože ale chlupáči potřebují krmivo k přežití, nepřestanou žrát, dokud nejsou na pokraji sil. První známky problémů jsou viditelný našedlý zubní kámen u kořenů zubů, především špičáků a stoliček a pronikavý zápach z tlamy. Psi také více sliní, upřednostňují měkkou stravu před tvrdými granulemi (třeba konzervy), neochota ke hře na přetahovanou. Někdy můžete pozorovat i krev v misce s vodou nebo krvavý výtok z nosu.
V souladu s veterinární péčí
Na péči veterinárního lékaře a pravidelné kontroly je nutné i přesto pamatovat.
Jedině veterinář dokáže zcela komplexně a zcela odborně posoudit stav zubů a dásní. Provede i celkovou prohlídku zvířete a zjistí všechny souvislosti, které mohou mít na organismus vliv. Pokud usoudí, že je nutné absolvovat zákrok v anestezii, není nutné se obávat. Jen je dobré podstoupit vhodná předoperační vyšetření (jak fungují játra, ledviny a srdíčko).
Někdy není vhodné psa do anestezie uvést. V takovém případě kontaktujte naši odbornou poradnu – vyhodnotíme, zda je vhodné přípravek LÁSKA 01 používat. Myslete na to, že i přírodní látky mohou mít lékové interakce a tělo je musí vymetabolizovat.
Věda o přírodních látkách není hlavním oborem pro veterinárního lékaře (ten se věnuje léčivům a jejich interakcím) a proto je vhodné nás kontaktovat.
LÁSKA 01 je pro běžnou pravidelnou péči. Ale účinky oceníte i v ordinaci u veterináře…
Pokud je stav v tlamě tak vážný, že vyžaduje veterinární péči (nejčastěji revizi a odstranění uvolněných zubů, ošetření zubního defektu nebo jiný chirurgický stomatologický zákrok) je vhodné před zákrokem několik týdnů používat právě přípravek LÁSKA 01 Pro zdravé zuby a dásně. Uděláte tím službu nejen zvířeti, ale i veterinárnímu lékaři.
Zubní kámen se používáním přípravku uvolní a poté se bude lépe provádět veterináři zákrok ultrazvukem. Doba nutná pro zákrok i anestezi může být razantně zkrácena.
Stejně tak je vhodné přípravek používat po zákroku pro rychlejší obnovení správné pružnosti a pevnosti dásní. Přípravek lze používat i s případnými antibiotiky, která můžete po zákroku dostat od svého veterinárního lékaře.
Po revizi a vyčištění zubů je dobré již o tlamičku pečovat přípravkem LÁSKA 01 – a pravidelně.
Když má pes příliš citlivé trávení
Přípravek za zuby vyrábíme ve dvou provedeních. Varianty se liší nosnou bází, ve které jsou rozpuštěné účinné látky. LÁSKA 01 je v nosné bázi, která je směsí rostlinných, za studena lisovaných olejů. Toto poskytuje maximální homogenizaci účinných látek a zajištění kluznosti.
Ovšem psi, kteří mají problém s trávením tento přípravek používat nemohou. Porucha trávení zahrnuje například sníženou schopnost trávit tuky (= porucha tvorby enzymů, které štěpí tuky.
Tato porucha je spojena s funkcí slinivky a tenkého střeva.), citlivé trávení při změně krmiva a nebo podání nevhodného pamlsku a další chronická, nebo známá onemocnění trávícího traktu.
Pro tyto pejsky jsme vyvinuli variantu přípravku, kde je nosná báze aloe vera. My jsme vždy co nejvíce spjati s přírodou a proto naše aloe vera nefiltrujeme. Přípravek LÁSKA 01S je tedy potřeba před každým použitím protřepat a tím dojde k propojení účinných látek a báze.
Tato varianta je také vhodná pro pejsky s diabetes, jelikož u aloe vera neprobíhá k mechanizmu trávení, jako u olejů a tím se snižuje riziko glykemického výkyvu.
Mějte na paměti, že žvýkací pamlsky zdaleka tak nefungují. Většinou nejsou ve vhodné velikosti pro daný tvar tlamičky a pes je sežvýká příliš rychle na to, aby si zuby očistil. Jak ukazuje veterinární praxe, parůžky, syrové kosti nebo dřevěné kořeny jsou často příliš tvrdé a ve většině případů způsobují bolestivé a drastické rozlomení zubů, nepřirozenou snahou je rozžvýkat. Pozor na to!
Nástrahou pro zdravé zuby jsou taky často oblíbené tenisové míčky. Zadržují v sobě jemné částečky prachu a kamínků a zuby nadměrně obrušují. Už jste viděli chrup desetiletého “míčkaře”?
Zkušenosti chovatelů i veterinářů
Podělte se s námi i vy o své zkušenosti s přípravkem LÁSKA 01