Péče o psí uši
Psí ucho je překvapivě složitý orgán, který vyžaduje precizní a vhodnou péči. S Dokonalou Láskou máte po ruce řadu čistě přírodních veterinárních přípravků pro jemnou a účinnou péči a také dostatek správných informací.
Jak poznám, že má pes problém s ušima?
Onemocnění uší poznáte například podle zápachu, třepání hlavy, zarudnutí, otoku zevního zvukovodu a otírání uší například o postel, či podlahu ve snaze se podrbat.
Při pokročilejším problému můžete pozorovat výtok, naklánění hlavy na stranu, poruchu koordinace a bolestivé reakce. Přítomnost bolesti může vyvolat agresivní a obranné projevy, kousání i nechutenství.
Uši zdravých psů jsou hladké, růžové, bez zápachu a výtoku, nebolestivé. Takové ucho nepotřebuje péči, ani žádný přípravek. Pes provozuje přirozené čištění ucha sám oklepáním hlavy a využitím odstředivé síly. Maz, vodu a případný nepořádek vyklepe ven.
Jiné je to u psů, jejichž uši vykazují nadměrnou produkci mazu a zašpiňování. V prostředí takového ucha se bez kontroly a regulace snadno objeví problémy akutního i chronického rázu.
Proto je pravidelná péče o uši těchto psů tolik důležitá.
Návod na čištění psího ucha a základní pravidelnou péči
Do ušního kanálku kápněte 1 až 4 kapky přípravku Láska 03 Péče o uši. Počet kapek je určen velikostí ucha. Případně vytřete ucho zevnitř tamponem s nakapanou směsí (až 10 kapek). Jemně promasírujte zevně kořen ucha a okolí.
A to je vše. Pes po nějaké době oklepáním hlavy a využitím odstředivé síly dostane z ucha maz, nečistoty a ostatní obsah, který působením přípravku vyvzlínal z hlubších částí zvukovodu do vnějšího ucha.
Pokud vyklepe nepořádku moc, můžete ouško jemně vytřít například hadříkem, gázou, či papírovým ubrouskem. Vytírání provádějte pouze tam, kam dosáhnete prstem.
Pro tuto péči používejte základní přípravek LÁSKA 03 Péče o uši.
Doporučená frekvence použití: 1x týdně. V některých případech je k dosažení výsledku nutná častější frekvence. Užívejte maximálně 2x denně.
ODMAŠŤOVÁNÍ UCHA JE SPÍŠE NA ŠKODU!
Proto používejte olejový přípravek.
Pečujte pravidelně o psí uši. Ale neodmašťujte. Maz je důležitou součástí regulace a ochrany ucha i sluchu. Psí ucho proto není vhodné nadměrně a bezdůvodně čistit přípravky na bázi odmašťování nebo rozpouštění mazu, tedy přípravky alkoholovými nebo ceruminolytickými. Bezdůvodně časté odmašťování vede ucho k vyrovnání hladiny mazu, a tím může dojít k poruše rovnováhy. Více o odmašťování psích uší si můžete přečíst v našem článku.
LÁSKA 03 Péče o uši je jediný přípravek pro péči o psí uši, který je čistě přírodní a neobsahuje alkohol ani odmašťovací činidla.
Pozor na vatové tyčinky
Zevní zvukovod je relativně dlouhý a ve tvaru písmene „L“. Proto není vhodné do zvukovodu strkat při čištění vatové tyčinky. Maz se jimi usadí v záhybu a tam se utěsní. Při neodborné manipulaci v ušním zvukovodu může dojít k poškození, které je velice bolestivé.
PÉČE O PSÍ UŠI DO DETAILU
Psí organismus je složitý stroj a psi nejsou jeden jako druhý. Zde se dovíte, v jakých situacích a při jakých problémech psa je vhodný ten či onen přípravek nebo přírodní látka.
Téma UŠI A SLUCH jsme rozdělili co nejvíce přehledně a srozumitelně: 1) Pro základní péči a prevenci. 2) Pro optimální stabilní podporu. 3) Při častých zánětech. 4) Při atopii a alergii. 5) Při kvasinkové infekci. 6) Psí uši, sluch a ledviny. 7) Psí sluch a stáří. 8) Štěněcí uši. 10) Psí sluch, uši a psychika.
PRO ZÁKLADNÍ PÉČI A PREVENCI
Klíčové pojmy: Prevence, Čištění, Péče o uši s vyšší produkcí mazu
LÁSKA 03 Péče o uši je čistě přírodní veterinární přípravek pro pravidelnou péči o psí uši při nadměrné produkci mazu a zašpiňování.
Je to jediný přípravek s olejovým složením, které je přirozené psímu organismu a samozřejmě bez alkoholu, detergentů.
Jak na to?
Do ušního kanálku kápněte 1 až 4 kapky dle velikosti ucha. Případně vytřete ucho zevnitř tamponem s nakapanou směsí (až 10 kapek). Jemně promasírujte zevně kořen ucha a okolí.
Klíčové pojmy: Svědění, Drbání, Dekontaminace, Podpora hojení
Tato skvělá pomůcka by měla být základní výbavou psí lekárničky. Pomáhá při trvalé péči, ale i při náhlých událostech, jako jsou oděrky, škrábnutí, říznutí, vyrážky, kožní reakce.
Především ulevuje od svědění. V přiměřené dávce nanášejte na kůži sypáním nebo kosmetickým štětcem, případně jiným velmi jemným materiálem.
Optimálně si nechte poradit od vašeho psa, kam a jak hodně chce jíl aplikovat. Zvířata poznají, co potřebují a co jim dělá dobře!
Klíčové pojmy: Prevence, Čištění, Péče o uši s vyšší produkcí mazu, Svědění, Dekontaminace, Podpora hojení
Dva nejosvědčenější přípravky pro péči o psí uši jsme dali do zvýhodněného setu.
Složení: Láska 03 Péče o uši + Láska B04 Zelený jíl.
Dobrý tip při odstraňování chlupů z ucha
Nadměrně osrstěný zvukovod vyžaduje občasné vytrhání chlupů. LÁSKA B04 Zelený jíl je výbornou pomůckou. Mastné chlupy v uších zdrsní a ty se poté lépe uchopí a po malých chomáčcích vytrhnou. LÁSKA B04 Zelený jíl ucho nevysušuje a zároveň napomáhá dohojení kůže po vytržení.
Po vytržení chlupů můžete do ucha aplikovat přípravek LÁSKA 03 pro rychlejší vytvoření správné rovnováhy v ušním kanálu.
Pro optimální stabilní podporu
Tělo zvířete pracuje jako jeden celek, a tak je vhodné podpořit správnou činnost uší dalšími surovinami, které mají i jiné, zdraví prospěšné funkce. Například dotují organismus vitamíny a minerály v unikátní souhře, jak to umí jen příroda.
Klíčové pojmy: Vitamíny, Minerály, Prebiotika, Harmonizace organismu
Nechte svého psa, aby vám ukázal, jakou vnitřní podporu aktuálně opravdu potřebuje. Proč byste dávali nějakou podpůrnou látku každodenně, a ještě k tomu do potravy, když ji vaše zvíře třeba nepotřebuje? Nechte si poradit. Psi mají funkční vomeronasální orgán, který my lidé máme zakrnělý a neumíme využívat. Ale psi ano – a skvěle. Díky tomuto orgánu a pudové výbavě lehce zanalyzují každou přírodní látku a její aktuální prospěšnost pro organismus.
Proveďte test se Základní poznávací sadou a zjistíte, jaká podpora bude nejvhodnější. Navíc se svým psem zažijete něco zvláštního a přitom tak přirozeného…
Při častých a opakovaných zánětech uší
Klíčové pojmy: Třepání, Drbání, Zánět, Opakované záněty, Nervozita, Podráždění
Přípravek LÁSKA 04 Péče o uši v intenzivním režimu pomáhá při častých zánětech a také napomáhá regulaci počtu bakterií a kvasinek. Olejová báze je pro uši přirozená a uchu vlastní. Účinné látky působí hojivě a dezinfekčně.
Svědící ucho si pes často drbe zadní nohou. Toto s sebou přináší riziko přenosu infekce a bakterií. Proto je nutné přípravek aplikovat také na tlapky do meziprstí.
Pokud neuvidíte do tří až pěti dnů zlepšení, nebo naopak dojde ke zhoršení, nadále neodkládejte návštěvu veteriny.
Zvýhodněný set pro péči o psí uši s výskytem častých či opakovaných zánětů. Vedle přípravku Láska 04 Péče o uši v intenzivním režimu obsahuje také přípravek Láska B04 zelený jíl.
Už víme, že je to skvělá pomůcka proti svědění, pro dekontaminaci a podporu hojení, pomáhá i při bolesti.
Jelikož je naprosto bez zatěžujících nebo vedlejších efektů, můžete jej aplikovat kdykoliv a to i mnohokrát za den. A to je dost zásadní hlavně v případě problémů, které zvíře zatěžují úporným svěděním nebo bolestí.
Napomáhá správné činnosti imunitního systému a posílení celkové odolnosti. Směs je vhodná pro zvířata se sníženou odolností, po nemoci, v rekonvalescenci, stárnutí. Vhodná podpora při opakovaných zánětech.
Bylinnou směs přidávejte přímo do potravy. Před podáním můžete dávku provlhčit mírně teplou vodou.
Denní dávka: 1 zarovnaná čajová lžička směsi na 10 kg hmotnosti zvířete.
V některých případech je nutné podpořit organismus zvířete velmi pečlivě a systémově. Anebo je zapotřebí dosáhnout maximálního účinku v poměrně krátkém čase.
Salve+ je směs čistě přírodních rostlinných silic pro posílení obranyschopnosti, podporu organismu a tělesných funkcí a pomoc při regeneraci. Podporuje správnou funkci imunitního systému a obranyschopnost organismu.
Užívání lněného oleje má blahodárný vliv na zvířecí organismus. Napomáhá správné činnosti centrální nervové soustavy a mozku. Má také příznivý vliv na krevní oběh, činnost srdce, kvalitu srsti a stav kůže. Díky svým vlastnostem je mimořádně vhodný pro ošetření citlivé pokožky trpící na časté podráždění, alergie a ekzémy. Podporuje zlepšení zdravotního stavu při zánětech různého charakteru. Užívání lněného oleje s vitamínem E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
Lněný olej (i čerstvě podrcené semeno) je vhodné konzumovat společně s proteiny (bílkovinou). Tak využijete naplno nejen vysoký podíl Omega 3 kyselin, ale i účinek léčebných lignanů. Návod na přípravu lněného oleje podle Protokolu Budwigové a přesné dávkování najdete v informacích u lněného oleje.
Při alergiích a atopii
Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na bleší sliny a alergie na potraviny. U všech typů alergie jsou kožní potíže běžnými symptomy, nejčastěji se jedná o svědění. Alergie se mohou projevovat i záněty uší, protože ty patří ke kožnímu systému. O alergii se může jednat, i když je postiženo jen jedno ucho. Často se vyskytuje zarudnutí a zhrubnutí ušního boltce.
Klíčové pojmy: Alergie a uši, Svědění, Škrabání
Jemný přírodní zásyp Láska 25 je vhodný při alergiích a při kožním diskomfortu. Podporuje hojivé procesy. Odstraňuje nepříjemné pocity svědění. Zmírňuje projevy alergií různého původu. Pro psy je aplikace zasypáním a vetřením přirozená a pohodová a umožňuje použití i vícekrát za den.
Pravidelné užívání směsi léčivých bylin Láska B36 vede ke zmírnění reakcí i projevů a je stabilní systémovou podporou. Používáte jednoduše – bylinnou směs ve stanovené dávce přidávejte přímo do potravy.
U hypersenzitivních zvířat občas není možné používat základní přípravek pro péči Láska 03 pro přecitlivělost na účinné látky nebo i jen na prostý olej. U takových zvířat je vhodná ještě jemnější a šetrnější péče v podobě zeleného jílu a heřmánkového hydrosolu. Můžete poskytnout úlevu od svědění a využít hojivého účinku.
Na suché formy kožního problému jemně nanášejte LÁSKA B04 Zelený jíl kosmetickým štětcem do oblasti celého ucha (z venku do chlupů a na zvukovod).
LÁSKA D03 Hydrosol Heřmánek můžete aplikovat na celou oblast ucha, ovšem není vhodné jej aplikovat hlouběji zvukovodu (zvyšuje se tím jeho vlhkost, což je nežádoucí). Pokud chce zvíře zelený jíl i vnitřně, například olizovat z dlaní, tak mu nebraňte, může to jedině pomoci.
Při kvasinkové infekci
Tyto infekce bývají vleklé a velmi zatěžující. Většinou i veterinární léčba přináší jen dočasnou úlevu a zlepšení.
Zde najdete čistě přírodní přípravky, které mohou významně pomoci léčbě nebo úlevě od symptomů.
Nezapomeňte vždy aplikovat i na tlapky, do meziprstí, abyste co nejvíce omezili riziko dalšího roznášení infekce drbáním.
Kromě zde uvedených přípravků dále doporučujeme:
• Provedení testu se Základní poznávací sadou Láska 81 pro zjištění nejvhodnější systémové podpory zevnitř.
• Podávání bylinné směsi Láska B31 pro posílení nespecifické imunity a odolnosti.
• Při svědivosti nezapomeňte na základní pomůcku – Láska B04 Zelený jíl.
INTENZIVNÍ A PŘITOM ŠETRNÝ ZÁSAH PROTI KVASINKÁM
LÁSKA 27 KVASINKY, PLÍSNĚ, DEMODEX – podpůrný zásyp
Přírodní zásyp proti kvasinkám a plísním s vyšší koncentrací účinných látek k zapracování do srsti a kůže. Účinně napomáhá redukci kvasinkové infekce. Napomáhá regulovat výskyty plísně. Účinně podporuje léčbu demodexu.
Aplikujte 3× denně zasypáním, vetřením a zapracováním do kůže a srsti, především v postižených oblastech, ale vždy do okolí ušních boltců (horní zevní i vnitřní boltec – vždy dbejte zvýšené pozornosti tak, aby nedošlo k nežádoucímu zanešení zvukovodu), na tlapky a meziprstí a do okolí řitního otvoru.
Do ušního kanálku kápněte 2 až 5 kapek a zevně promasírujte kořen ucha a okolí. Případně vytřete ucho zevnitř tamponem s nakapanou směsí (až 10 kapek). Jemně promasírujte zevně kořen ucha a okolí. Vyplavený maz a nečistoty vytřete z boltce. Provádějte podle intenzity problému 1x až 4x denně. Také můžete 10 kapek nakapat na tampon a velmi opatrně jej vložit do ústí zvukovodu na dobu 20 minut. Pozor, tampon musí být tak velký, aby nepropadl do ušního kanálku.
Voda a její struktura má výrazný vliv na živé organismy, jelikož je jejich součástí v buňkách. Dokonalá voda, jakožto strukturovaná voda, výrazně ovlivňuje správnou funkci buněk zvířecího organismu a napomáhá ochraně před toxiny a infekcemi.
Dokonalá voda napomáhá normální funkci zvířecího organismu a udržení přirozené bakteriální rovnováhy.
Dále přispívá dodržování pitného režimu, zlepšení chuti k jídlu a celkové revitalizaci.
Podávejte po dobu 7 dnů, koncentrace 4 víčka na 1 litr vody.
S užíváním začněte hned v počátku léčby.
Čistě přírodní sprej obsahující rostlinné silice a jablečný ocet je dalším podpůrným prvkem pro zvýšení šancí na úspěšné řešení kvasinkových infekcí. Kvasinky jsou úporné a rozšiřují se různě po těle. Bývají i tam, kde zrovna nepozorujete kožní projevy. Proto je vhodná komplexní, celoplošná péče o kůži a srst.
Používejte tento přírodní sprej pro aplikaci a zapracování do srsti a kůže na celém těle.
Aplikaci provádějte masivně 1x denně po celém povrchu těla. Provádějte po dobu 10 dnů.
Další doporučení
Pozor na přenos z ucha na tlapku a z tlapky do ucha
Svědící ucho si pes často drbe zadní nohou. To s sebou přináší riziko přenosu infekce a bakterií. Proto je velice vhodné přípravky aplikovat v případě obtíží také do meziprstí. Nohu můžete zasypat jak Zeleným jílem (LÁSKA B04), tak aplikovat přípravek LÁSKA 03 nebo LÁSKA 04.
Psí uši, sluch a ledviny
Podle tradiční čínské medicíny jsou uši horním vývodem ledvin. Uši jsou také spjaty s mozkem, kde se zbíhají zvukové vlny z obou uší. Z této dvojité vazby se v mozku prostřednictvím energie ledvin odráží jejich stav, který bezprostředně ovlivňuje funkčnost sluchových orgánů. Proto při oslabení ledvin dochází k oslabení sluchu, hučení v uších, až k hluchotě.
Láska B33 je bylinná směs určená k vnitřnímu užívání.
Napomáhá funkci ledvin a močového měchýře a usnadňuje vylučování. Příznivě působí na močový trakt, zvyšuje odolnost organismu v nepříznivých okolních podmínkách. Napomáhá detoxikaci organismu a pročišťování ledvin. Podporuje také správnou činnost cévní soustavy a ulevuje od pocitu těžkých končetin. Pro posílení účinnosti doporučujeme zvýšit pravidelný příjem vitamínu B1 a B6.
Používáte jednoduše – bylinnou směs ve stanovené dávce přidáváte přímo do potravy.
Stáří a psí sluch
Zhoršování sluchu a případná následná ztráta sluchu patří k běžným projevům stárnutí. Sluch bývá velmi často prvním smyslem, který se ve vyšším věku začíná zhoršovat.
Stárnutí a čas samozřejmě nejde zastavit, ale je možné napomoci tomu, aby se pes cítil v tomto stavu spokojeně.
Je možné vhodně podporovat činnost mozkových buněk a tím oddalovat a zpomalovat procesy kognitivní dysfunkce.
Kognitivní (poznávací) funkce jsou jednou z hlavních oblastí psychiky, jejich centra jsou uložena v různých částech mozku.
Prostřednictvím kognitivních funkcí pes vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly.
Cognitive+ je synergická směs 11 bylin pro podporu mozkové činnosti při poruše kognitivních funkcí, například z důvodu stárnutí. Slouží pro posílení poznávacích funkcí, zlepšení bystrosti a dobré nálady.
U psů v mladším a středním věku používejte jako prevenci.
Poskytuje významný antioxidační účinek a tak napomáhá ochraně buněk a zpomaluje degenerativní procesy.
Napomáhá normální cévní činnosti a dostatečnému prokrvování mozku.
Adaptogenní účinky bylin ve složení zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím (zranění, úzkost nebo tělesná únava). Zlepšují schopnost zvířete odolávat změněným podmínkám, adaptovat se na ně, přizpůsobit se jim.
Štěněcí uši
Uši štěňat optimálně nepotřebují péči. Určitě je zbytečně nečistěte, nic do nich nestrkejte a nepoužívejte přípravky určené pro dospělá zvířata.
Pokud je péče o uši štěněte nutná, pak pracujte jen s těmi nejšetrnějšími prostředky.
Jedná se o přípravek Láska D03 heřmánkový hydrosol (květovou vodu) a přípravek Láska B04 Zelený jíl. Jsou pohromadě ve zvýhodněném setu.
Psí uši, sluch a psychika
Klíčové pojmy: Stres, Strach, Úzkosti, Trauma, Posttraumatické stavy, Sociální potíže, Akustikofobie
Dlouhodobé potíže s ušima, především časté záněty, bolest, svědění, mají velmi často i dopad na psychický stav zvířete. Následkem bývá psychický diskomfort a projevy stresu, podrážděnost nebo úzkosti.
Ale psychický stav může být i jednou z příčin nebo hlavních činitelů u mnoha problémů s psíma ušima. Dlouhodobě špatný a neřešený stav psychiky velmi často postupně doprovázejí i tělesné potíže. A právě kožní problémy a tedy i problémy s ušima, společně se zhoršením dýchání a trávení, patří k těm nejčastějším doprovodným problémům při psychické poruše.
Vyostřený sluch u psů s posttraumatickou stresovou poruchou vede k nepatřičným reakcím i na nepodstatné zvuky, následkem je chronický stres. Posléze může vést i k akustikofobii, kdy u zvířete sledujeme až panické stavy způsobené různými typy zvuků (frekvencí), nejčastěji se jedná o bouřky, ale výjimkou nejsou například zvuky mušího bzučení.
Extrakt z listu rostliny Viola odorata je speciální látka využívaná nejen v klinické praxi. Přináší nebývalý efekt u psů s psychickými problémy. Ať se jedná o strach nebo utrpení, psovi poskytne okamžitou úlevu a prospěch.
Velmi vám pomůže s psychikou psa nalomenou neustálým svěděním a problémy s ušima.
Lahvičku nabídněte zvířeti k analýze. Ne přímo k nozdrám, ale přibližně 20 cm od čumáčku. A pak se nechte vést zvířetem. Zní to divně? Zvyknete si. Po analýze vám zvíře samo ukáže, co chce s touto konejšivou látkou dělat – jestli olizovat, nechat si vtírat nebo inhalovat z lahvičky či prstů.
Audioterapie pro pejsky je založena na úzké závislosti psa jako druhu na člověku, která se vyvíjela po desetitisíce let. Zvuk srdce spokojeného a zdravého člověka je hlavním terapeutickým prvkem.
Desenzitizace ve spojení s oporou specifických zvukových vjemů je velice účinnou cestou. Cílem tohoto léčebného a cvičebního CD je stav, kdy pejsek přijímá vnější vlivy za normální, nebo alespoň přijatelné.
CD1 je základní audioterapeutickou pomůckou pro uklidnění a harmonizaci. Používá se velmi často při separační úzkosti. CD2 je pak konkrétně zaměřeno na zmírnění a eliminaci akustikofobie. K terapii potřebujete obě CD. Proto jsou k dostání ve zvýhodněném setu.
POZNEJTE PSÍ UŠI!
Psí ucho je překvapivě složitý orgán, který vyžaduje precizní a vhodnou péči.
Zevní ucho se skládá z boltce a zevního zvukovodu. Boltec je složen z několika vrstev kůže pokryté chlupy, cév a žil a chrupavky. Následuje zevní zvukovod, což je kanál, který mívá různý průměr a délku.
V ústí boltce a zevního zvukovodu je složitý labyrint záhybů. V celé délce je pokryt kůží a vyztužen chrupavkou. Zevní zvukovod je relativně dlouhý (až k bubínku). Je ve tvaru „L“ a proto není vhodné do ucha neodborně strkat vatové špejle. Maz se tím usadí v záhybu a utěsní se.
Dále následuje oblast středního ucha, což je oblast za bubínkem, který nesmí být porušen.
Vnitřní ucho je umístěno hluboko v hlavě.
Zvukovod obsahuje mazové žlázy produkující ušní maz (takzvanný cerumen). Tento maz je důležitý pro udržení specifického ušního mikroklimatu a tím i bakteriální rovnováhy.
Ušní maz je lepkavý, voděodolný a jeho funkce je ochrana pokožky ucha před vysušením a rovněž tvoří ochrannou bariéru.
Ušní boltec je s lebkou spojen velkým množstvím svalů, kterým se říká uchohybné.
Tento složitý svalový mechanizmus zajišťuje přesné nastavení ušních boltců do polohy, kterou pes potřebuje.
Uši jsou jedním z hlavních komunikačních a výrazových prostředků. Proto je jejich zdraví a ovladatelnost velice důležitá.
Pes dokáže sevřením svalů vědomě „přivřít“ zvukovod a tím zamezit přístupu vody do ucha, například při potápění. Tento mechanizmus funguje pouze u zdravých uší s optimálním mikroklimatem.
Bohužel toho není pes schopen ve vaně při sprchování. Na toto je nutné pamatovat a být při řízeném koupání opatrní, aby voda nenatekla do zvukovodu.
Problémy a nemoci psího ucha
Vznik problému v uších ovlivňuje mnoho faktorů. Je to například nadměrná vlhkost, nadměrné osrstění zvukovodu, nesprávná nebo nadměrná péče o uši, přítomnost parazitů, přítomnost cizího tělesa (osiny), výrůstků nebo polypů a zúžení zvukovodu.
Velice nepříjemné je přemnožení bakterií, či kvasinek, které bývá způsobeno porušením mikroklimatu v uších. Onemocnění uší může být doprovázející projev k jinému onemocnění jako je například interní, nebo imunitní onemocnění.
Tyto problémy vždy řešte s veterinářem!
Vyšetření u veterinárního lékaře je vhodné v těchto případech:
- nadměrný otok zvukovodu
- výtok ze zvukovodu
- podezření na přítomnost cizího tělesa
- podezření na přítomnost parazitů
- bolestivosti uší
- porucha koordinace a naklánění hlavy (možnost porušení ušního bubínku)
PLEMENNÉ A GENETICKÉ DISPOZICE MOŽNÝCH PROBLÉMŮ S UŠIMA
- Rozdílný vzhled plemen, velikosti lebky a tvar ušního boltce vytváří rizikové skupiny zvířat.
- Psi jako například šarpejové mají „masitou“ oblast uší a rizikové je zužování zvukovodu.
- Kokršpaněl má uši velice osrstěné a převislé, což vede k jejich zapařování.
- Zvýšená rizika problémů s ušima jsou například také u plemen loveckých a společenských.
- U jedinců z množíren a nevhodných chovů, kde je špatná hygiena chovu, dochází k přenosu infekcí mezi jednotlivými zvířaty.
Slovníček pojmů v péči o psí uši
- Boltec je ušní plachta různého tvaru a postavení. Je plemeně specifický a osrstěný. Anatomicky je složen z chlupů, kůže, cév a chrupavky.
- Zevní zvukovod je kanál o průměru a délce specifickém plemeni a velikosti zvířete. V celé délce je pokryt kůží a vyztužen chrupavkou. Ukončen je bubínkem.
- Bubínek je vazivová membrána oddělující zevní a střední ucho. Bubínek je důležitý pro šíření zvukových vln a pro udržení správného tlaku v uších a rovnováhy.
- Zevní ucho je oblast boltce a zevního zvukovodu až po bubínek.
- Střední a zevní ucho oblast od bubínku dále do báze lebeční.
- Otitis externa – zánět zevního zvukovodu.
- Otitis media – zánět středního ucha.
- Chronický zánět je opakující se záněty a obtíže hůře reagující na běžnou medikaci vedoucí ke změně struktury zvukovodu.
Jemná síla čistě přírodních zdrojů
Věda s láskou k přírodě – tak by se dal popsat vývoj čistě přírodních přípravků Dokonalé Lásky. Najdete v nich jen čisté zdroje v surové přírodní podobě. Palmový olej, suroviny ropného původu, SLS, PPG, PEG, parabeny, silikony – nic z toho v našich přípravcích nenajdete. Dokonalá Láska – to jsou jen přírodní zdroje a zdraví prospěšné látky. S jakými přírodními zdroji pracujeme?
Bergamot (Citrus bergamia)
Bergamot je voňavé ovoce velikosti pomeranče, barvou podobné citronu. Genetickým výzkumem dochovaných citrusových kultivarů bylo zjištěno, že bergamot je nejspíše kříženec Citrus limetta (limetka) a Citrus aurantium (hořký pomeranč). Ve farmaceutickém průmyslu je bergamot využíván pro své antiseptické vlastnosti a pro skvělé účinky v oblasti ORL zánětů.
V Dokonalé Lásce používáme neupravenou přírodní silici, která je získávána lisováním z kůry plodů. Najdete ji ve složení čistě přírodních veterinárních přípravků LÁSKA 03 a LÁSKA 04.
Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)
Kdo by neznal levanduli a její charakteristickou vůni! Tato rostlina se vyskytuje na vysluněných svazích, ojediněle vystupuje až k hranici lesa. Původně se vyskytovala pouze v západním Středozemí, ale kulturou se rozšířila po celém Středozemí. Tradiční oblastí pěstování je jihovýchodní Francie v Provence, ale pěstuje se i v mnoha dalších zemích jižní Evropy. Může být pěstěna i u nás, ale podíl prospěšných látek ve složení bude zanedbatelný.
Levandule patří k aromatickým léčivkám, které jsou v západním světe v léčitelství i farmacii využívány již historicky a tradičně. Je to takový jemný pomocník využitelný pro mnoho a mnoho účelů – příjemný relaxant, protizánětlivé účinky, pomoc při bolesti, regenerace buněk, podpora odolnosti organismu.
Niaouli / kajeput zelenokvětý (Melaleuca quinquenervia)
Niaouli je skvělou náhradou za tea-tree. Tyto stromy jsou si docela blízce příbuzné, ale složení získávané silice je rozdílné. Pro použití u zvířat není vhodný olej tea-tree, protože je příliš agresivní a nelze jej označit za zcela bezpečný. Niaouli je mnohem jemnější a přitom se jedná o stejně výkonný dezinficient.
V Dokonalé Lásce respektujeme mezidruhové odlišnosti a nároky a proto niaoulli dáváme přednost. Najdete jej ve složení čistě přírodních veterinárních přípravků LÁSKA 03 a LÁSKA 04.
Tymián obecný (Thymus vulgaris)
Tymián je skutečným darem přírody pro zdraví lidí i zvířat. Obsahuje důležité účinné látky a to v poměrně velkém množství. Mezi ně určitě patří silice, třísloviny, hořčiny, flavony, aromatické a triterpenické kyseliny. Právě proto je tymián velmi využíván ve farmaceutickém průmyslu. Ale nejlepší účinky a prospěch přináší tymián v podobě, jakou určila příroda.
A proto pracujeme jen s přirozeným esenciálním olejem, který je z byliny získán parní destilací. Najdete jej ve složení čistě přírodních veterinárních přípravků LÁSKA 03 a LÁSKA 04.
Heřmánek římský (Anthemis nobilis)
Tato bylina připomíná heřmánek pravý, ale při ohledání najdete rozdílnosti ve vzhledu i vůni. V tradičním léčitelství je čaj ze rmene používán pro antiseptické a protizánětlivé účinky, proti stresu a napětí, při nespavosti a ke zmírnění žaludečních potíží. Odvar ze heřmánku lze použít při bolestech v krku nebo při ORL zánětech. Zevně je lze ve formě obkladu použít pro lepší hojení ran. V Dokonalé Lásce pracujeme s esenciálním olejem získávaným parní destilací heřmánku římského.
Najdete jej ve složení čistě přírodních veterinárních přípravků LÁSKA 03 a LÁSKA 04 Péče o uši a v podpůrném oleji LÁSKA 23 Alergie, svědění, podpora hojení.
Mandloň obecná (Prunus dulcis)
Z mandlí, plodů nádherného stromu, je lisován mandlový olej. Je vhodný při rekonvalescenci a po zákroku či nemoci. Na kůži a srst má zvláčňující a regenerační účinky. Je vhodný pro olejové zábaly poškozené srsti. Působí lehce uklidňujícím účinkem a podporuje relaxaci. Má schopnost velmi dobře pronikat kůží do organismu. Je vhodný na kůži štěňat. Vhodný pro ošetření kůže bezsrstých plemen.
Čistý mandlový olej najdete ve složení přípravků LÁSKA 03 a LÁSKA 04 Péče o uši. Přípravek LÁSKA A03 Mandlový olej můžete používat na dočištění uší a pro udržení ucha v optimálním stavu.
A jaké jsou zkušenosti chovatelů?
Budeme moc rádi i za Váš příběh a zkušenost!