Anální žlázky u psa

Řitní žlázy trápí mnoho psů. Přitom někteří s jejich vyprazdňováním nemají žádný problém. Jsou ale i tací, kteří se trápí celý život a problémové vyprazdňování u nich vede až k nepříjemným zánětům nebo operaci. Týká se to jak psů, tak fen.

Anální žlázky (pachové váčky), jsou párový orgán, který je uložený pod ocasem, po stranách řitního otvoru psa, zhruba tam, kde jsou na hodinách číslice 4 a 8. Jedná se o pachovou žlázu, obsahující silně zapáchající sekret a slouží pro vyznačování teritoria. Za normálních okolností odchází tekutina spolu se stolicí, ale pes ji může taky vypouštět při strachu. Proto se dva psi jako první očichávají v okolí řitního otvoru.

V případě, že se anální žlázky ucpou, nebo se vytvoří absces (který se objeví přímo ve žlázách), nastane problém. Pes začne “smrdět” a snažit se pomoci si od nepříjemného svědění.

Anální žlázky svědí

Svědění, sáňkování, olizování

Pokud se žlázy ucpávají a nevyprazdňují, dochází k úpornému svědění, které pes zmírňuje tzv. sáňkováním po zadnici či intenzívním olizováním oblasti konečníku s cílem jejich mechanického vyprázdnění a zmírnění svědění. K dalším příznakům patří vykusování si kořene ocasu a značný neklid.

Tento problém je častější u malých a středních plemen psů, ale může se také vyskytovat u velkých plemen. Nejčastěji se jedná o nízký obsah vlákniny ve stravě nebo průjmovou stolici. Někdy proto může stačit zaměřit se na příjem vlákniny v potravě.

Sekret, který se usazuje ve žlázkách, se chová velmi agresivně a pro psa je nebezpečný. Pokud nedojde včas k jeho vyprázdnění, může se nadále zhušťovat, což může vést až k úplnému ucpání žláz. Výsledkem může být zánět žlázek a někdy i tvorba píštělí (hnisavé ranky do kůže vedle řitního otvoru).

Při vysledování uvedených příznaků nechte psa odborně vyšetřit veterinářem. V některých případech může být nutná operace. Chirurgický zákrok je potenciálně vhodný u pacientů, kde opakovaně probíhají záněty a přeplňování žlázek spojené s dalšími kožními komplikacemi, vyžadujícími antibiotickou léčbu. Čisté chirurgické řešení je prevencí vzniku píštělí a poškození dalších struktur v oblasti konečníku.

 

Když pes začne sáňkovat, nebo se více věnovat oblasti okolo konečníku, je rozumné s tím začít něco dělat. Můžete například před venčící procházkou dát na konečník teplý (ne horký) obklad. Ten většinou rozehřeje tukový špunt ve vývodech žlázek a při kálení se obsah uvolní.

http://https://youtu.be/-zXR1Du_uyo

Pokud má váš pes s análními žlázkami problém, budete je muset začít pravidelně čistit a sekret z nich odstraňovat. Správný postup si nechte ukázat u veterináře, abyste psu neublížili a od problémů mu skutečně pomohli.

Jak čistit anální žlázky?

Postup není složitý. Nadzvedněte psovi ocas a palcem a ukazováčkem opatrně zmáčkněte prostor za řitním svalem a prsty posuňte kousek k řitnímu otvoru. Tento pohyb opakujte zhruba třikrát. Mějte při ruce kapesníčky nebo lépe ručník – při silném znečištění může tekutina ze žlázek doslova stříkat.

Vymačkávání análních žlázek Obsah análních žlázek

U psů, kteří nemají v této oblasti žádné problémy, se nedoporučuje žlázky preventivně vyprazdňovat. Žlázky to totiž stimuluje k tvorbě dalšího sekretu, což může vést k pozdějšímu vzniku problémů.

Pozor na zbytečné vymačkávání

V důsledku zbytečného vymačkávání análních žlázek, což pracovníci psích salonů někdy dělají, dochází ke vzniku jizev, které žlázkám brání v automatickém vyprazdňování. Pokud se to týká i vašeho psa, promluvte si s pracovníkem salonu a zajistěte, aby u vašeho psa při každé návštěvě jejich vymačkávání zbytečně neprováděl.

Anální žlázky

problém: Ucpávání, kumulace sekretu, zánětlivé procesy

Zde jsou doporučení na osvědčené postupy s čistě přírodními přípravky Dokonalé lásky

Jemně vtírejte 2x až 4x denně do kůže a srsti v zadní části těla, do vnitřní strany stehen, třísel a v oblasti zadečku (ne přímo na žlázu řitního otvoru).

 

Proč Láska 14?

Protože je to skvělý harmonizant nervů i svalů a šetrným způsobem rozvolňuje nervové procesy, stažené svaly nebo i křeče. Takto působí i v oblasti svalstva v okolí zadečku a análních žlázek.

Používání přípravku Láska 14 Intenzivní boswelie podporuje přirozené pozvolné uvolňování sekretu ze žláz a tím omezuje jeho hromadění. Také napomáhá rozvolňování pevnějších hrudek, které se v sekretu postupně vytvářejí.

Další efekt pravidelného používání poznáte při čištění análních žlázek – je znatelně rychlejší, jednodušší a tím i bezpečnější. Což je pohodlnější nejen pro psa, ale i pro vás…

 

Proveďte test se Základní poznávací sadou pro zjištění nejvhodnější podpory zevnitř. Vybranou surovinu pak poskytujte stejným způsobem, tedy k dobrovolnému příjmu.

Proč Láska 81?

Protože může pomoci jak chlorella, tak i spirulína či zelený ječmen nebo další přírodní suplementy, ale nikdo vám přesně neřekne, co bude právě pro vašeho psa nejvhodnější. Tak nechte psa, ať vám prozradí, co nejvíc potřebuje.

Zvířata umí díky úžasné funkci vomeronasálního orgánu (který my lidé máme zakrnělý) pudově rozpoznat, jestli ta či ona přírodní látka bude aktuálně pro něj vhodná a přinese prospěch.

Důvěřujte svému psovi a nechte si poradit.

Pro regeneraci, stárnoucí pejsky i problémy s análními žlázkami

Zvýhodněná sada – Intenzivní boswelie s poznávací sadou

Boswelie zmírňuje bolestivost a napomáhá regeneraci. Blahodárně působí na stárnoucí pejsky, kteří mají problémy s pohybem, dušností, nebo jsou z nevhodných podmínek.

Ve spojení s Dokonalou láskou 81 můžete pejskovi ulevit a zároveň mu poskytnout to, co právě sám nejvíce potřebuje. Zvýhodněná sada vám usnadní hledání, co váš parťák potřebuje.

Do čtyř mističek nasypejte po jednom obsah poznávací sady a pokropte mírně vodou (kromě šípku). Mističky pak předložte před zvíře a sledujte. S největší pravděpodobností bude očichávat zvědavě, co mu to nabízíte, dokud si nevybere tu, která je pro něj v danou chvíli nejvhodnější. Poznáte to tím, že ji bude chtít ochutnávat, rozsypat, zkrátka si získá jeho maximální pozornost.

Daného přípravku pak stačí objednat větší balení a váš pejsek bude mít vše, co potřebuje ke zdraví a maximální spokojenosti.

Co dále může pomoci?

Po dobu 7 až 10 dnů podávejte Dokonalou vodu v preventivním dávkování (viz návod). Tento postup preventivně provádějte 4x ročně.

Bylinná směs k vnitřnímu užívání s jemným dlouhodobým působením je určena pro podporu nespecifické imunity. Má také dobré vlastnosti pro podporu trávení a peristaltických procesů a působí zde v systému protizánětlivě.

Lze aplikovat přímo na konečník. Velmi jemné dezinficientní působení, adstringentní (stahující) účinek, podporuje hojení, zmírňuje svědivost.