Pryskyřice mumií
Myrha je sušená míza stromu myrhovníku (Commiphora myrrha). Jde o keř se silným kmenem a trny. Pochází ze Somálska a východní části Etiopie. Výraz myrha je odvozen z hebrejského „murr“ nebo „maror“, tzn. „hořký“. Ve starověkém Egyptě sloužila k balzamování zesnulých, přidávala se do vína a při umývání vlasů.
Se slimákem proti rakovině
Působí protizánětlivě, protiinfekčně, detoxikuje. Zlepšuje funkce dýchacího systému. V lidovém léčitelství ji hojně uplatňovali proti průjmu, kašli, proti zimnici, při žvýkání pomáhala zdravým zubům. S rozdrceným slimákem vytvářela mastičku pro lepší hojení ran. Jinak se aplikovala na akné a vrásky. Dnes studie prokázaly, že má protiplísňové vlastnosti a brzdí rozvoj například E-coli, zlatému Stafylococcovi nebo některým kvasinkám. Zkoumají se její protinádorové účinky.
Voní jako zdraví
Vůně myrhy se využívala k posvátnému vykuřování. Harmonizuje nervovou soustavu, pomáhá při depresích, úzkostných stavech i nespavosti.
Mezi další využití esenciálního oleje myrhy patří například léčba bolesti kloubů, podvrknutí, výronu a také mírnění projevů chronických potíží. Používá se pro léčbu nebo zmírnění příznaků neuropatie. Zmírňuje také bolestivou menstruaci, má sedativní účinky, snižuje hladinu tuků v krvi.
V současnosti se hojně přidává do parfémů i zubních past. Chutná trochu nahořkle, ale zahání únavu.