Od řecké bohyně k našim květináčům
Máta je název odvozený od řeckého jména “Minté”, což byla nymfa, kterou si zamiloval bůh podsvětí. Jeho manželka pak podle pověsti Minté proměnila v rostlinu. Ta ale nezanevřela na svět a má spoustu blahodárných účinků. Pěstuje se už po tisíciletí prakticky po celém světě, první zmínky o ní pocházejí ze Starého zákona.
Jde o vytrvalou bylinku, sestru meduňky, se kterou se často zaměňuje (rozdíl poznáte jednoduše – podle vůně po promnutí lístků). Dorůstá až 1,5 m, ale dá se pěstovat i v květináči. Při vysazení do záhonu se velmi snadno stane, že se rozroste – šíří se podzemními oddenky, které mohou být až 80 cm hluboko a proto je těžké se jí zbavit, pokud přeroste, kam nemá.
Na bříško i svěží mysl
Asi nejznámějším účinkem máty je blahodárný vliv na trávicí trakt. Ve formě čaje nebo nálevu posiluje trávení, podporuje vylučování trávicích šťáv, zklidňuje dráždivý tračník, pomáhá při žaludečních vředech. Prospívá při nechutenství nebo nadýmání. Často se užívá také při problémech s játry, slinivkou nebo žlučníku. Zastavuje zvracení a zmírňuje střevní koliky.
Svěží vůně máty pomáhá ale i odbourat stres, harmonizovat mysl, při problémech s nespavostí nebo bolestmi hlavy. Posiluje nervy a dokonce je uznávaná jako afrodiziakum!
Pozor! Při nadměrném užití vnitřně může způsobit pálení žáhy.
Nejen svěží dech
To, že v ústech přebývají bakterie, které pak ohrožují celý organismus, včetně srdce, je už dnes poměrně známá věc, která je dalším z důvodů, proč sobě i psům čistíme zuby. Máta, ve formě masti nebo oleje, ale dokáže pomoci od bolesti zubů nebo dásní a zároveň desinfikuje dutinu ústní. Spolu s příjemně svěžím dechem je dokonalým nástrojem pro zdravé dásně. Zkuste si několikrát denně rozžvýkat lístek máty a ucítíte tu změnu.
Věděli jste, že…? Máta má skvělé desinfekční účinky. Esenciální mátový olej při uvolňování do ovzduší dokáže zabít viry a bakterie. Proto se doporučuje při nemoci a nachlazení pouštět mátu v difuzéru nebo její esenciální olej přímo inhalovat.
Nachlazení nemá šanci
Neléčená rýma sice trvá 7 dní a léčená týden (pokud neznáte zákonitosti psychosomatiky a nevíte, jak se jí zbavit za 3 dny), ale s mátou se uzdravíte opravdu rychleji. Pomáhá uvolnit ucpaný nos, inhalací desinfikuje, zmírňuje zánět. Hodně malé děti na ni mohou reagovat přecitlivěle, proto se doporučuje až tak od 2 let výše. Můžete ale večer mátovou mastí namazat oblast pod nosem pro lepší dýchání a klidnější spánek. Nebo pár kapek oleje nakapat na polštář.
Bakterie nemají šanci
Vědci zjistili, že máta peprná dokáže zastavit růst zlatého Stafylokoka. Účinně hubí taky E-coli, Listerii nebo Salmonellu. Proto se používá jako tišící bylina při kožních problémech, někdy i jako repelent. Díky chladivému pocitu znecitlivění ulevuje od svědění.
Občas ale pozor na nežádoucí účinky. Někteří mohou na mátu na kůži reagovat podrážděně až alergicky, při těžkých onemocněních jater může játra příliš zatěžovat a nedoporučuje se užívat při problémech s jícnem.
Nadechněte energii máty
Máta obsahuje velké množství silic. Taky hořčiny, třísloviny, piperot, flavonoidy nebo kyselinu octovou. V aromaterapii se užívá pro povzbuzení, zlepšuje koncentraci, zvyšuje energii, pomáhá při únavě a vyčerpání.
Je zkrátka tak všemocná, že je hřích nemít ji doma. Alespoň do mojito drinků v horkém létě.