Len kam se podíváš
Tahle nenáročná rostlina (původem z jihovýchodní Asie) je známá především pro své nádherně modré kvítky a všestranně využitelná semínka. Kdo by neznal pečivo se lněným semínkem nebo lněný odvar. Dorůstá až 120 cm a patří mezi jednu z nejstarších plodin pěstovaných u nás.
Od krtka po dibetes
Nejznámější využití lnu je pro oděvní průmysl, aneb jak krtek ke kalhotkám přišel. Druhým největším produktem lnu je olej – semínko obsahuje 40 % tuku, 30 % vlákniny a 20 % vlákniny. Nejbohatší je na omega 3 mastné kyseliny.
Dr. Budwigová zjistila, že tyto kyseliny ve správném poměru zamezují tvorbě rakovinných buněk, revitalizují tělo, vyrovnávají hormony nebo snižují zánět. Nejvhodnější pro „terapii podle Budwigové“ je lněný olej s mléčnou bílkovinu pro lepší vstřebatelnost.
Olej nejen na epilepsii
Kvalitní olej se ze semen získává výhradně lisováním za studena. Je bohatým zdrojem kyseliny α-linolenové, funguje jako prevence před cukrovkou, rakovinou střev, snižuje cholesterol. Má protizánětlivé účinky, napomáhá správnému vývoji mozku a očí.
Věděli jste, že…? Při epileptickém záchvatu dochází v mozku k nerovnováze chemických sloučenin. Omega 3 a 6 mastné kyseliny ale napomáhají obnově mozkových buněk, zrychlují regeneraci po záchvatu.
Skoro jako superpotravina
Lignany, obsažené ve lněném semínku, mají ale nespočet dalších blahodárných účinků. Chrání před oxidativním stresem a zpomalují stárnutí, zlepšují kognitivní schopnosti, navrací organismu hormonální rovnováhu. Působí také trochu jako projímadlo a díky slizu, který vytváří vařením pomáhá lněné semínko i při kašli (chrání sliznice). Blahodárně působí ale i potíráním na kůži při nejrůznějších oparech a rozpraskané a suché pokožce.
Pamatujte, lněné semínko musíte před konzumací vždy nadrtit! Trávící trakt nedokáže slupku narušit a tak jinak projde střevy semínko bez využití.