Travička z Indie
Původem roste v Indii a na Cejlonu, dnes se ale pěstuje po celém světě. Dorůstá do výšky 1,5 m v hustých, travnatých trsech. Kvete kulatými květy, ale semena tvoří jen výjimečně. A hlavně všechny její části voní po svěžím citrónu. Její stonky se podobají pórku a hojně se využívají v asijské kuchyni. A z vysokých listů (alespoň půl metru dlouhých) se destilací získává esenciální olej.
Léčí a odhání komáry
Citrónová tráva se právem řadí mezi léčivé rostliny. Její silice je antivirová, protizánětlivá, antimikrobiální a antiseptická. Pomáhá na kožní problémy a plísně. Ulevuje při křečích, má i sedativní účinky. Uklidňuje při vyčerpání a stresu. Co silně ocení lidé i zvířata – odpuzuje hmyz.
Vyladí komplexně celý organismus
Dále také snižuje cholesterol v krvi, působí blahodárně na nervové choroby, horečky, malárii a chřipky. Čaj z listů citronové trávy usnadňuje trávení, zvyšuje schopnost koncentrace, stimuluje laktaci a napomáhá detoxikovat játra, močový měchýř a ledviny. A navíc! Dokáže zlepšit náladu.
V roce 2006 zjistil výzkumný tým Ben Gurionovy univerzity v Negevu v Izraeli, že užívání citronové trávy způsobuje programovanou smrt nádorových buněk, zatímco normální buňky jsou ponechány nepoškozené.