Asijský strom se jménem podle italského města
Listy podobné citronu, ale citron to není. Napůl pomeranč, ale pomeranč to není. Jde o bergamot, který se původně začal v 18. století používat k výrobě kolínské. Jeho silice se dnes využívá v parfumerii, drogerii, medicíně i v domácnostech, listy se přidávají do čajů – z černého čaje díky bergamotu vznikne oblíbený Earl grey.
Jde o menší strom bez trnů, podobný citronovníku. Má žluté, kulaté plody tvaru hrušky, které chutnají trochu jako limetka a nejsou jedlé. Většina silic se získává z kůry, zhruba 100 kusů ovoce vydá 85 g silice.
Vůně pro lepší psychiku
Bergamotový éterický olej pomáhá při depresích i špatné náladě, dodává energii. Ulevuje od starostí všedního dne a snižuje stres. Mimo jiné čistí vzduch a pomáhá detoxikovat tělo od škodlivin. Má antiseptické a hojivé účinky, proto se často využívá i ve farmakologii.
Tip: Usnadňuje prožití, uvolnění a zpracování hněvu. Rovněž skvěle pomáhá při nespavosti.
Pomocník ORL
Bergamot je známý především pro léčivé účinky při nachlazení a zahlenění. Pročišťuje a zprůchodňuje dýchací cesty, zmírňuje kašel i ucpaný nos. Snižuje taky horečku. Pomáhá při střevních potížích a pro vyvážené trávení. Zpevňuje pleť a ulevuje při kožních problémech.