Kráska z polí
Kde jinde byste hledali pronikavě modré květy než na okrajích polí a cest. Říká se, že každá rostlina roste tam, kde je potřeba její léčivé moci. Pak asi roste podél cest, aby cestovatelům pomohla udržovat bystrý zrak a svěží mysl. Dorůstá výšky asi jednoho metru. Pochází z jihu Evropy, ale díky intenzivním postřikům, na které je citlivá, téměř vymizela z české krajiny.
Obarví i opečuje
Chrpa obsahuje fenylpropanoidní a alkaloidní látky. Například flavonoidy apigenin a cyanin, z alkaloidů indolové alkaloidy. Hojně se využívá v kosmetice, ale také v barvivářském průmyslu. Mimoto je významnou medonosnou rostlinou. V léčitelství se používá květ samostatně nebo i s kalichem. Sbírají se za slunečného dne, buď sytě modré paprsky úborů nebo celé úbory a suší se v tenkých vrstvách v průvanu při teplotě kolem 35 stupňů bez přístupu světla.
Tip: Věnečky z chrpy se dříve věšely na obrázky na zdech, aby se v domech drželo štěstí.
Pro silné oči i proti zánětu
I když jde o jinak nenápadnou rostlinku, má široké uplatnění v léčitelství. Působí močopudně, desinfekčně, pomáhá při zánětu očí a spojivek, vyrovnává trávení. Také detoxikuje, podporuje růst vlasů, čistí krev. Odvar z chrpy se aplikuje nejen na oči, ale i při onemocnění horních cest dýchacích a kašli. Zajímavostí je, že nejsou zjištěny žádné vedlejší účinky a kontraindikace.
Jejím největším pěstitelem je Francie, kde se květy chrpy uctívají váleční hrdinové a vdovy.
Hlavní přínos pro zvířata: podpora vnímání, podpora rekonvalescence, kondice zraku a oka.