Prehistorická jednobuněčná královna
Chlorella je rod sladkovodních jednobuněčných řas známých od roku 1890. Popsal ji mikrobiolog M. W. Beijerinck. Organismy nerozeznatelné od Chlorelly (dnes označované za Acritarcha) žily na Zemi již v prekambriu před cca 1,5 miliardy lety. Název chlorella je odvozen od řeckého slova “chloros” = zelený a latinské přípony “ella” = malá. Původem je z Tchajwanu a Japonska. Ve správných podmínkách se množí rychlostí 4 buněk za den a je plná blahodárných látek, zejména chlorofylu.
Železná zásoba
Tahle zelená řasa je bohatá na aminokyseliny, beta-karoten, hořčík, fosfor a hlavně vitamín B. Má úžasné detoxikační schopnosti a spoustu omega 3 mastných kyselin, které pečují o zdravou kůži, pomáhají udržet normální krevní tlak a pečují o správnou funkci mozku. V chlorelle navíc najdete obdivuhodné množství železa, až 75 % doporučené denní dávky.
Pozor na stravitelnost
Podle nejnovějších studií prospívá chlorella správné hormonální funkci, posiluje imunitu, kardiovaskulární systém a snižuje cholesterol. Působí blahodárně na střevní mikrobiom, funkci jater, vyplavuje z těla těžké kovy. Pro lidský organismus je ale těžce stravitelná, a tak je potřeba konzumovat její upravenou formu s narušenou buněčnou stěnou.