Chráněné bobulky starověku
Jalovec patří do početné rodiny cypřišovitých. Roste po celé Evropě a v severní Americe už po celá staletí. Staří Egypťané věřili, že má magickou, ochrannou moc. Jeho větvičky se dokonce přidávaly do základů domů, aby ochránily jejich pozdější obyvatele. Starověcí Římané používali jalovec k hojení ran i léčení nemocí, zejména na hrudi. Svou oblibu si uchoval až do dnešních dob, kdy je hojně využívaný nejen v kuchyni.
Ovšem pozor, u nás je chráněný – z keře si můžete jen opatrně vzít bobule (i když ty dozrávají 2-3 roky, takže si chvíli počkáte). Pichlavé větve i voňavé dřevo je přísně chráněno.
Uleví psychice i svalům
Hřejivá koupel s příměsí jalovce je hotovým zázrakem na unavené nebo namožené svaly, stejně jako na hemeroidy. Vzpruží celé tělo. Pomůže i mast z jalovce nebo masáž olejem – ten umí pomoci nejen s chronickými kloubními problémy, ale i s psychikou. Má relaxační účinky, pomáhá uvolnit mysl. Mimo jiné se ale jalovec používá taky při zánětech močových cest a ledvinových kamenech (má močopudné účinky), podporuje pocení, prokrvuje. Díky svým analgetickým a antiseptickým schopnostem je velmi doporučovanou bylinou při zánětech kůže, revmatických onemocněních. Ulevuje při kašli, detoxikuje, snižuje otoky.
Tip: Pomáhá uvolňovat křeče jakéhokoliv původu. Na podporu trávení se doporučuje rozžvýkat pár plodů.
Kdy se jalovci vyhnout
Dříve lékaři využívali jalovce k urychlení porodu. To napovídá, že těhotné ženy, které ještě rodit nechtějí, by se mu měly velkým obloukem vyhnout. Říká se taky, že je velmi mírně jedovatý, a proto se nedoporučuje dětem do 12 let. Protože je dnes na trhu obrovské množství léků při problémech s močovými cestami, doporučujeme konzumaci jalovce nejprve zkonzultovat s odborníkem, pokud nějaké takové léky užíváte. Neměl by se také uživat dlouhodobě, aby nepoškodil ledviny.