Příbuzný mrkve i kmínu
Patří tzv. do čeledi miříkovitých. Ve volné přírodě je velmi snadné si jej splést s jinou rostlinou, proto je nejbezpečnější užívat pouze vlastnoručně vypěstovaný fenykl nebo koupený od důvěryhodného dodavatele. Jinak je ale maximálně bezpečný – mohou ho užívat i kojící matky a novorozeňata. Většinou se používají semena k tvorbě nálevů, které se nechají asi 10 minut louhovat.
Při kašli i nadýmání
Zejména maminky ví, že fenykl pomáhá při nadýmání a vrací trávení do rovnováhy. A to u dětí i dospělých. Má výraznou, mentolovou chuť trochu připomínající pendrek. Listy a nať se ale používají i v kuchyni k dochucování salátů a pokrmů. Zároveň účinně tlumí kašel a pomáhá při zahlenění a onemocnění horních cest dýchacích.
Obklady na bolavá záda
Jeho léčivé schopnosti ale sahají mnohem dál, díky vysokému obsahu vitamínu C. Je i skvělý antioxidant. Obklady z fenyklu ulevují bolavým zádům. Dokonce prý zvyšuje sexuální apetit a pomáhá proti nočnímu pomočování. Taky zlepšuje krevní anemii a vyrovnává cholesterol v těle. Je zkrátka zázračným lékařem, který umí vyléčit duši i tělo.