Kde roste a jak na něj?
Po celé Evropě a Asii je rozšířený tento pomocník s lístky jako žebřík. Odtud taky název řebříček, jinak ale myší ocásek nebo husí jazyk. Jde o vytrvalou bylinu, dorůstající až 80 cm, která má poměrně tuhý stonek a roste na suchých místech, ve stráních, příkopech a na okrajích cest. Různé okrasné (zdomestikované) odrůdy se pěstují pro svou jednoduchou krásu a nenáročnost často i ve skalkách a ozdobných truhlících.
Sbírá se celá nať i s květy, nejlépe od června do září, kdy je v plném květu. Sbírejte uprostřed slunečného dne, to má rostlina v sobě nejvíc prospěšných látek.
Když máte řebříček v krvi
Řebříček má hojivé účinky a používal se zevně pro zastavení krvácení a hojení ran. Vnitřně ale při nadměrném užívání může krvácení naopak podporovat, takže to s ním rozhodně neřehánějte. Tak jako tak by ho čas od času měla vypít každá žena, protože pomáhá harmonizovat cyklus, zmírnit menstruační obtíže (bolesti i intenzitu), zjemnit klimakterium. V koupelích ho ženy užívají taky při poklesu dělohy, problémech s myomy v děloze a gynekologických zánětech.
Bylina obsahuje alkaloid, flavonoidy, hořčiny, třísloviny a azulen. Množství se ale hodně liší podle místa výskytu. Díky všem těmto složkám má tak bohaté účinky na zdraví.
Co (ne)vyřeší koupel
Sedací koupele mají blahodárný vliv i na nervovou soustavu organismu – dokonce prospívají dětem při nočním pomočování. Koupele se doporučují i při návalech krve do hlavy, závratím, při bolestech očí. Nálev ale pomáhá i při zánětech žaludku, vředech, zácpě, také pročišťuje ledviny a játra. Podporuje správnou činnost slinivky.
Věděli jste, že…? Řebříček v sobě skrývá i malé množství látky Tujon. Ten se postará o zklidnění, jako mírné sedativum a pro odbourání stresu.