Dírkovaná léčitelka
Už od nepaměti bylinkářky používaly tohle žluté štěstí. Třezalka roste prakticky všude v mírném páse, často ji nalézáme podél cest a v podhůří po celém světě. Dorůstá asi 60 cm, má vejčité dlouhé lístky červeně tečkované – odtud její název. Kvete během letních prázdnin hojně drobnými, žlutými kvítky, ze kterých vytéká červená šťáva (říká se jí krev sv. Jana). Sbírá se nať i květy.
Na duši, trávení, srdce i bolístky
Pomáhá jako přírodní antidepresivum, při nespavosti, pro zmírnění stresu, zklidňuje. Doporučuje se také při žaludečních problémech, harmonizuje funkci jater, žlučníku a také slinivku. Pozitivně působí i na krevní oběh a srdeční nemoci, zesiluje pevnost cév. Vyrovnává hladinu hormonů. Vnitřně působí rovněž antibioticky a protizánětlivě, zevně snižuje otoky, ulevuje při hemoroidech nebo ekzémech. Podle nejnovějších studií působí pozitivně i při léčbě roztroušené sklerózy.
Účinky třezalky se obvykle projevují až po delší době – zhruba po 2 týdnech – (při vnitřním užívání), není ale vhodná pro cukrovkáře, při problémech s nízkým tlakem a při užívání léků na ředění krve.
Hypericin a hyperforin
Obsahuje třísloviny, provitamin A, vitamin C a E, rutin, kvercetin, hypericin a hyperforin. Poslední dvě zmiňované látky se stále častěji užívají při léčbě rakoviny, nádorových i virových onemocnění. Třezalka pomáhá rovněž zklidnit dýchání, posiluje imunitu.
Olej z třezalky se používá na hojení ran a popálenin, pak ale nesmíte chvíli vystavovat kůži slunci, aby nezčervenala.
Domácí třezalkový olej
Pomocníka na rány nebo zklidnění žaludku si můžete připravit o doma. Můžete přivést olej (nejlépe olivový) k varu, vsypat do něj hrst čerstvých květů a ještě 2 minuty povařit. Nebo použít olej za studena a zalít s ním plnou zavařovací sklenici třezalkových květů. Na několik týdnů nechte “louhovat” na slunci, pak zceďte a uchovávejte v tmavé nádobě. Můžete ho využít i pro přípravu mastí nebo domácích krémů.