Až z dalekého Atlasu
Cedr atlaský (Cedrus atlantica) je neopadavý, jednodomý jehličnatý strom, který pochází ze severní Afriky z pohoří Atlas. Obvykle dorůstá 60 m, má šedou, rozpraskanou kůru a vejčité šištice. Dnes se běžně vysazuje v parcích a zahradách, a to i v různých kultivovaných formách. Oblíbené bylo jeho dřevo už ve starověkém Egyptě, uznávali ho i za dob krále Šalamouna a dodnes se používá jako významné vykuřovadlo.
Vůně proti kašli
Olej se destiluje z kůry stromu. Esenciální olej atlaského cedru ulevuje při artritidě, pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích, usnadňuje uvolňování hlenů, přináší úlevu při kašli. Při použití u zvířat je vhodný u problémů s kůží a srstí.
Umí zmírnit stres a vyčerpání
Při použití v aromaterapii navozuje pocity zklidnění a pomáhá bojovat proti negativitě. Je vhodný při stresu, pro meditace a rozjímání. Harmonizuje psychiku, posiluje mysl, uzemňuje, stabilizuje. Prohlubuje dech, navozuje vitalitu. Především je to však velmi výkonný adaptogen a pomáhá přizpůsobit se dané situaci a stavu. Umí zmírnit nervové vypětí, melancholii a stavy vyčerpání.
Cedrem pro opečovanou pleť
Skvěle se uplatňuje v péči o mastnou pleť, v boji s celulitidou nebo ve vlasové kosmetice proti lupům. Podporuje lymfatický systém, používá se k masážím k uvolnění svalů po námaze. Dokonce svou pronikavou vůní odpuzuje hmyz (komáry, moly).