Prastarý odvar z ječmene
Egypťané, Babylóňané, starověká Čína. Ti všichni znali jednu z nejstarších obilovin, ječmen setý, už před 5000 lety. Odvar z ječmene posiloval gladiátory před zápasy v aréně. Existuje jarní nebo ozimá varianta (ozimá se seje na podzim a musí projít mrazy, aby utvořila klasy), dorůstá až 130 cm. Lidé ho kromě zdravého zeleného ječmenného prášku znají nejlépe jako slad pro výrobu piva.
Léčí pokožku i duši
Ječmen setý je bohatý na vitamíny řady B, E, H, A, C, kyselinu pantotenovou, listovou, křemík, vápník, fosfor nebo selen. V pokožce povzbuzuje tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové, takže dodává mladistvý vzhled a zpomaluje stárnutí. To i díky antioxidačním schopnostem a umění vychytávat volné radikály. V mnohém se ječmen přirovnává k blahodárným ovesným koupelím. Napomáhá taky správné funkci jater a žlučníku, zvyšuje odolnost proti stresu.
Věděli jste, že v játrech se usazují pocity jako vztek a strach? Mohou způsobovat blokády, které pak znamenají špatnou funkci jater.
Důležitý nejen v kuchyni
Kromě sladu pro výrobu piva nebo whisky se ječmen používá jako kroupy do polévky, k výrobě kaší či ve formě drceného sušeného prášku pro správnou funkci zažívání. Čaj z krup snižuje horečku. Důležitá zpráva pro všechny, kdo mají problém s lepkem – mladý ječmen je bezlepkový!
Mladý ječmen jako superpotravina
Kromě toho, že před rozkvetením neobsahuje lepek, umí toho mladý ječmen mnohem více. Obsahuje velké množství chlorofylu, který má podobnou molekulární strukturu jako krev. Prospívá krvetvorbě, má pozitivní účinky taky na mozkové buňky. Podporuje imunitu a chrání organismus před překyselením. Zároveň účinně snižuje cholesterol nebo krevní tlak.
Pozor by si měly dát pouze osoby, užívající léky na srážlivost krve – díky vysokému obsahu vitamínu K může funkci těchto léků mladý ječmen narušovat.