Starověká léčivka
Koriandr patří mezi odvěké byliny se silným léčivým účinkem. Používali ho už staří Egypťané, Řekové, v Číně i Indii. Všude tam roste jako planá rostlina, která se ale snadno dá zaměnit za jiné, (jedovaté) mrkvovité druhy. Jeho parketou je pomoc při zažívacích problémech, pití se sladkým vínem se dokonce doporučovalo na odčervení. Využíval se odpradávna taky na harmonizaci ženského menstruačního cyklu.
Dorůstá zhruba 50-100 cm a jde o dutou lodyhu se spoustou zelených lístků nahoře. Někteří tvrdí, že rostlina sama o sobě příšerně smrdí. Kvete jemnými, bílými kvítky, asi od června do července. Semena, podobná kmínu, se sklízejí na počátku podzimu. V kuchyni i léčitelství se používají jak semena, tak lístky.
Pomocník na dobré trávení
Nejznámější je odvar z koriandru. Ten pomáhá harmonizovat trávení, proti nadýmání, povzbuzuje nervovou soustavu, posiluje slinivku. Dokonce se traduje, že účinně bojuje proti kašli. Úspěšně hubí střevní parazity! Mimo jiné působí jako silný antioxidant, je protizánětlivý, zmírňuje revmatické problémy.
Koriandr se rovněž považuje za silné přírodní antibiotikum. Studie na potkanech prokázaly, že podporuje a stimuluje chuť k jídlu, funguje i jako úspěšné afrodiziakum a působí dokonce protirakovinně. Konzumace koriandru pomáhá předcházet Alzheimerovi, Parskinsonově chorobě nebo roztroušené skleróze. Zároveň snižuje vysokou hladinu cukru v krvi i vysoký krevní tlak. Je mírně močopudný a pomáhá vyplavovat škodliviny z těla.
Šťáva z koriandru se hojně využívá v lidovém léčitelství na hojení kůže – na poranění, akné i ekzémy.
Tip pro lidi: Nasypte 4 polévkové lžíce do 1 l červeného vína a nechte louhovat alespoň týden. Lahodný nápoj můžete pak po doušcích popíjet na zdravé trávení a dobrou náladu.
Má koriandr vedlejší účinky?
Nejsou potvrzené žádné vedlejší účinky, ani kontraindikace. Bez obav jej mohou děti, těhotné ženy, kojící, i zvířata. Opatrně by ho měli používat pouze jedinci, kteří mají problémy se srážlivostí krve – bylina je bohatá na kumarin, který ředí krev.
Nabitý prospěšnými látkami
Svých blahodárných účinků dosahuje rostlina proto, že je plná zdraví prospěšných látek. Obsahuje vitamíny A, B, C, K, vápník, selen, hořčík, vysoké množství vlákniny, železo. Dále je koriandr bohatý na esenciální oleje, silice, terpeny, třísloviny a další, které mohou za jeho nezaměnitelnou vůni a díky kterým se hojně využívá i pro kosmetické účely.
Věděli jste, že je koriandr běžnou součástí směsi na kari? V kuchyni se dnes nejvíc využívá se Střední Americe, v Indii a Číně.
Žvýkání listů koriandru desinfikuje ústa a napomáhá svěžímu dechu. Dříve se listy používaly taky k balení potravin, aby déle vydržely čerstvé.