Král cest
Roste jen tam, kde je dostatek živin. Paradoxně můžete jitrocel najít podél cest a v příkopech, proto se mu dříve také říkalo král cest. Jde o vytrvalou bylinu, která je poměrně odolná a dobře snáší i núnavné slunce. Protože je hojně rozšířený v celé Evropě i Asii, jen vyjímečně se cíleně pěstuje. Většinou ho prostě stačí sbírat od května do září…
V přírodě můžeme nalézt i jitrocel větší. Ten má nižší a širší listy. Jeho účinky jsou téměř totožné.
Proti kašli i vzteklému psovi
V první řadě je skvělým pomocníkem při onemocnění dýchacích cest, až magickým. Při kašli, i astma. Taky umí pomoct se žlučníkovými kameny, čistí krev, harmonizuje funkci štítné žlázy. Při vymačkání šťávy nebo přiložení na čerstvou ránu pomáhá urychlit hojení a zastavit krvácení, většinou po kousnutí zvířetem (i hmyzem) a to i v případě kousnutí psem. Na všechny tyto neduhy se používá ve formě sušeného listu, ze kterého se udělá čaj (na ránu přikládáme samozřejmě nejlépe čerstvě utržený list).
Sirup i přísada do salátů
Pro domácí použití se skvěle hodí i jitrocelový sirup – do čisté sklenice nasypete cukr, dáte vrstvu citronových koleček a vrstvu nasekaných listů. Vrstvíte až nahoru a pak necháte stát, nejlépe na slunečném okenním parapetu, alespoň 14 dní. Nakonec slijete šťávu do dobře umytých sklenic . Uchovávejte nejlépe v lednici.
Lístky jitrocele můžete použít i do salátů a polévek. Jsou mírně nahořklé, ale v malém množství udělají velkou službu a neovlivní chuť. Jitrocelová šťává působí blahodárně na žaludek, zmírňuje menstruaci a snižuje cukr v krvi.
Antibiotikum “z příkopu”
V listech je bohatě zastoupený aukubin, antibiotikum, které je ale citlivé na vlhko. Při sušení je potřeba mít listy na dobře větraném místě, ne na přímém slunci, sušit pozvolně. Často se stává, že listy chytnou plíseň. Špatně usušené listy mají změněnou barvu. Že je vše v pořádku poznáte podle toho, že jsou listy zelené i v suchém stavu.
Věděli jste, že…? Semena jitrocele kopinatého mají mírně projímavý účinek a používají se k regeneraci jater.