Okrasný i užitečný
Kanárník je 50m vysoká dřevina, podobná olivovníku, známá už po staletí. Ve starověkém Egyptě se tato pryskyřice používala k balzamování. Pochází z Filipín, ostrova Luzon, kde roste v tropických horských oblastech, dnes se začíná pěstovat i jako okrasná rostlina.
Léčivá pryskyřice k nezaplacení
Ze stromu se nejvíce sbírá pryskyřice elemi, která má léčivé účinky. Je známá pro své antiseptické vlastnosti, napomáhá hojení ran, podporuje krevní oběh. Dospělým, vzrostlým stromům se nařízne kůra až k pryskyřičným kanálkům, odkud začne vytékat a sbírat se do nádob. Každých několik týdnů se řez obnoví, aby se tok pryskyřice nezastavil. Pryskyřice se pak vyčistí od hrubých nečistot a nechá zaschnout na slunci. Pak se dále zpracovává podle potřeby použití – v kosmetickém průmyslu, lékařství, pro aromaterapii, výrobu laků, parfémů, svíček, mýdel a dalších.
Esenciální oleje nejvyšší kvality
Esenciální olej elemi se získává parní destilací z pryskyřice stromu. Má svěží, citronovo-kořeněnou vůni a obsahuje léčivé terpeny. Poskytuje harmonizační účinky, pomáhá při hojení hnisavých zánětů a ran, je antiseptický, při onemocnění horních cest dýchacích pomáhá rozpouštět hleny, vhodný k rekonvalescenci. Používá se ke zmírnění stresu, úzkostí, nervového napětí, vytváří pocit klidu. Oblíbený je i při meditacích, pro zklidnění mysli.
Tip: Z plodů se dá také získat olej, který se hojně využívá v kuchyni (do limonád, pečiva nebo polévek), potravinářství, tradiční medicíně i chemickém průmyslu. Olejnatá semena se podobají datlím, obsahují bílkoviny a 75 % tuku.
Využití do poslední třísky
Kanárník má průměr kmene až 1m a tvrdé, odolné dřevo. Díky tomu se s oblibou využívá taky ve stavitelství a řezbářství, při výrobě nábytku. Kůra stromu je rovná, hladká a šedohnědá, ceněná pro svůj designový vzhled.