Slunce ze Středozemí
Veselou, žluto-oranžovou střapatou hlavičku měsíčku znaly už naše prababičky. Rozšířil se pravděpodobně ze Středozemí do celého světa a velmi rychle si získal oblibu pro své široké léčebné využití. Pomáhá totiž nejen uzdravit játra a trávení, ale tím i zmírnit alergie, kožní problémy a taky uklidnit psychiku. Dorůstá do výšky až půl metru a jde o jednoletou rostlinu, která se s oblibou dnes pěstuje na zahrádkách a v květináčích jako okrasná. Pohled na zářivé květy pohladí mysl i duši.
Pro zdravá játra i zažívání
Má antibakteriální i detoxikační účinky, takže pomáhá snížit zánět v těle a posílit správnou funkci jater i žlučníku. Díky tomuto pročištění výrazně zlepšuje stav kůže, vlasů, nehtů i alergií. Je rovněž vhodný při léčbě lupénky, dermatitid, opruzenin nebo na drobná poranění. Proto patří mezi nejoblíbenější bylinky maminek na jemnou kůži malých dětí.
Pro lepší den
Měsíček obsahuje steroly, karoteny, vitamin C i kyselinu salicylovou nebo kolagen. Blahodárně tak působí i na harmonizaci ženského cyklu a na psychiku – zklidňuje úzkosti, odbourává stres a zlepšuje náladu.
Čajíček i mast
Nejčastěji se sbírají květy v červnu-srpnu, ze kterých se vaří čaj. Zvířatům se může zkrmovat i sušený, milují ho hlavně hlodavci. Skvělý je z něj i léčivý olej (například pupalkový, do kterého květy na měsíc a více naložíte v temnu) nebo mast, která pomáhá na kožní problémy. Hojně se dělá i tinktura, která se užívá zejména na žaludeční vředy.
Tip: Zkuste měsíčkové víno! Potřebujete litr bílého vína a asi 60 květů měsíčku, které napěchujeme do lahve, aby byly zcela ponořené. Nechte alespoň 2 týdny a užívejte s rozumem.