Srdeční chléb
Když rozkvete hloh, je celý keř (až 7m vysoký) pokrytý jemnými a hustými kvítky – kvete v květnu až červnu. Často pro květy vůbec není vidět listy a zbytek keře. Malou nevýhodou je, že květy mají intenzivní, až nelibou vůni. Vyznačují se ale neobvyklou léčivou schopností pro srdce a celý kardiovaskulární systém – proto se mu říká srdeční chléb. Rostlina obsahuje flavonoidy, kyselinu ursolovou, oleanovou, třísloviny i saponiny. Posiluje srdeční sval, činnost srdce, zlepšuje prokrvení myokardu, bojuje proti kornatění tepen, angině pectoris, jako prevence před infarktem, případně pomáhá vyrovnat následky po infarktu.
Pomáhá doplnit energii
Čaj z hlohu účinkuje při únavě, chronickém vyčerpání, nespavosti. Stačí si dát šálek čaje s medem před spaním a budete spát jako miminka. Zklidňuje, ulevuje při pocitech nervozity a strachu. Zároveň reguluje krevní tlak, závratě i dušnost. Jeho účinky jsou ale postupné – doporučujeme ho používat trpělivě a dlouhodobě, výsledky se dostaví sice o trochu později, zato budou trvalé.
Může být i nebezpečný
Nebezpečí nespočívá v hlohu jako takovém, ale v záměně s hlohyní, které je velmi podobný, a s níž se dokonce mezidruhově kříží! Hlohyně má však mírně jedovaté, kulovité plody a jejich konzumace může ublížit především malým dětem.
Nedoporučujeme podávat hloh v jakékoliv formě pacientům s nízkým tlakem a dětem mladším 12 let.