Kde se vzala řasa
Mořská řasa roste ve studenějších mořích všude po světě, nejvhodnější je z oblastí s čistou vodou, jako je například Norsko nebo Kanada (neobsahuje tolik škodlivin vypouštěných do vody). Paradoxně ve Středozemním moři neroste skoro vůbec. Sbírá se přímo z vody a elektroseparací upravuje do práškové konzistence (marketingově je známější pod názvem kelpa). Jedině tak neztratí důležité enzymy. Využívá se pro všechny velikosti psů i koček v jakémkoliv věku. Má zeleno-hnědou barvu a voní trochu po rybině.
Bohatá na vitamíny i minerály
Najdeme v ní více než 30 minerálů a řadu vitamínů – jód (pro správnou funkci štítné žlázy), vápník, železo, vitamíny B12, C, D a E. Dále aminokyseliny a nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6, významné pro správnou funkci metabolismu, zdravou a lesklou srst. Díky kyselině alginové snižuje v krvi hladinu cholesterolu. Vysokým obsahem vlákniny navíc dodává ve stravě pocit sytosti – v žaludku několikanásobně nabobtná a pomáhá tak hubnutí. Zároveň zpomaluje artritidu, při podání zevně snižuje krvácení. Prospěšně působí i na feny s hormonální nestabilitou, při cushingu nebo nádorové činnosti.
Pozor! Pokud se pes či kočka léčí s nadměrnou funkcí štítné žlázy, můžou být pro něj vysoké dávky jódu v kelpě spíše ke škodě. Chaluha stimuluje enzymatickou činnost a dlouhodobě zvyšuje činnost štítné žlázy. Poraďte se raději s veterinářem, pokud se váš miláček léči na problémy se štítnou žlázou.
Kelpa jako prášek do stravy. Využívá se ale také v kosmetickém průmyslu.
Bojovník se zubním kamenem
Přidáváním do stravy pomáhá měnit enzymatické složení slin v tlamě a tak bojuje proti usazování zubního plaku a následného vzniku zubního kamene. Zároveň potlačuje nepříjemný zápach z tlamy.
Ve výjimečných případech se může projevit alergie na kelpu formou svědění nebo vyrážek.