Tropický čajový král
Čajovník čínský – zelený čaj – stojí u zrodu kvalitního černého, zeleného, bílého i žlutého čaje. Roste v subtropických oblastech a jde o vytrvalý keř, který dorůstá až 8 m (pro potřeby sklizně bývá udržovaný ve výšce 1 m). Je stálezelený a kvete nádhernými bílými květy. Jeho lístky se k pití čaje používají už bezmála 5000 let.
Dnes se pěstuje na plantážích po celé Asii, ale vypěstovat si ho klidně můžete i doma.
Mnoho barev čaje
Mladé listy obsahují kofein, třísloviny, vlákninu, vitamíny, minerály (zinek, železo, mangan, hořčík) a další. Z nich se vyrábí mnoho druhů čaje, lišící se způsobem fermentace před zalitím vodou. Zelený čaj vzniká z listů usušených a upražených. Pokud projdou fermentací, jde o čaj černý. Lehce fermentovaný je čaj bílý.
Na kilogram sušeného čaje je potřeba zhruba 5000 lístků z vršku větviček.
Zdroj věčného mládí
Parovodní destilací listů čajovníku se získává éterický olej. Ten se hojně využívá v kosmetice, jako přísada do parfémů a pro aromaterapii. Má antioxidační vlastnosti, podporuje obnovu kožních buněk, zabraňuje rozvoji infekce. Zlepšuje kvalitu vlasů, pokožky, i srsti. Zpevňuje nehty, stahuje a čistí póry. Má protiplísňový účinek.
Stimuluje centrální nervovou soustavu, posiluje krevní oběh, rozšiřuje cévy, používá se jako ochrana před mozkovou mrtvicí. Má močopudný účinek, černý čaj se používá při průjmu. Listy obsahují také vzácný skvalen, který zpomaluje stárnutí.
Pozor na záměnu s tea tree olejem! Tea tree je čajovník australský a má poněkud jiné účinky.
Muži ho milují
U mužů se těší čajovníkový olej vzácné obliby – zklidňuje pokožku po holení, zpevňuje pleť a chrání před pigmentovými skvrnami. Olej ze semen čajovníku prý dokonce používají gejši k udržení věčného mládí.