Bylina, která uzdravuje
Nejúčinnější je kořen, ale léčivé vlastnosti má celá rostlina proskurníku. Tenhle král zahrad zdobí každý kout svými nádhernými květy, aniž by majitelé věděli, jakou léčivku mají doma. Latinský název althaea je odvozen z řeckého výrazu pro “uzdravovat”.
Nevykašlete plíce
Rostlina obsahuje slizovité látky, které pomáhají v boji s kašlem. Zklidňují dýchací cesty, suchý kašel, vytváří ochrannou vrstvu také v trávicím traktu – pomáhají tím zmírnit onemocnění žaludečních vředů nebo problémy s dvanácterníkem. Výborně posiluje i imunitu, ulevuje při bolestech zubů, snižuje zánět.
Jeho příbuzný, proskurník syrský, je známý spíše pod názvem ibišek. I on má léčivé vlastnosti.
Vzácný léčitel
Použít se dá taky zvnějšku – konkrétně se skvěle hodí na ekzém, hojení ran, při bodnutích hmyzem. V tomto případě využijte listy nebo nadrcený kořen. Volně rostoucí tuto téměř 1,5m vysokou rostlinu už skoro nenajdete, pěstuje se jen cíleně při zakládání okrasných zahrad. V bylinkářství se kupodivu dá sehnat jen ojediněle.
Proskurník můžete popíjet jako čaj, nezalévejte ho však nikdy vroucí vodou! Prospěšné látky by se tím vytratily. Volte raději vlažnou vodu nebo mírně teplou, ideálně do 60 °C.