Panna o svatojánské noci
Magická rostlina mateřídouška se sbírá nejlépe v poledne za plného květu. I když kolují pověry, že největší účinky má, když ji sbírá panna o svatojánské noci. Je to blízká příbuzná tymiánu, který ale dorůstá větší výšky a vypadá spíše jako keřík. Existuje až 50 druhů mateřídoušky, hojně rozšířených po celé Evropě i Asii. Její silné schopnosti jsou lidstvu známé už od středověku.
Pomáhá i při vážných nemocech
Podle Mathiolliho odvar mateřídoušky s medem, lékořicí, anýzem a vínem všemocně pomáhal při kašli, nemocech močového ústrojí a dalších. Koupel v mateřídoušce pomáhá zbavovat tyfu, obklady ulevují při zánětu trojklanného nervu. Ulevuje také při epilepsii. I dnes se hojně přidává do sirupů proti kašli, do kapek na podporu trávení a do čajů pro hladký porod nebo proti bolesti zubů.
Vrací slunce do duše
Napomáhá normální činnosti trávicího traktu, posiluje imunitu a působí jako silný antioxidant. Podporuje kojení. Normalizuje také menstruační cyklus, zmírňuje křeče a bolesti. Šálek čaje po ránu pomáhá pročistit plíce, zlepšuje psychiku a povzbuzuje náladu. Jak moudří bylinkáři praví “vrací slunce do duše”.
Vydatná koupel v mateřídoušce podporuje zdravý a klidný spánek a pomáhá proti bolesti kloubů.
Zázračný esenciální olej
Esenciální olej získávaný z tymiánu neboli mateřídoušky patří k nejštědřejším poskytovatelům THYMOLU. Vědecký archiv PubMed uvádí 943 relevantních vědeckých studií zabývajících se těmito unikátními účinky. Dalšími důležitými konstituenty ve složení bylinné silice jsou například karvakrol, beta-karyofylen, alfa-terpineol, p-cymen.
My používáme mateřídoušku z bulharských a slovinských pohoří.