Lijána nejen pro pivo
Chmel patří v Česku mezi asi nejznámější liánu. Ne nadarmo je naše země předním producentem chmele, ze kterého se vyrábí především pivo. Tato rostlina z čeledi konopovité dorůstá až 10 metrů, přičemž šištice je květenstvím samičí rostliny. Staří Římané ho využívali jako močopudný a krev čistící prostředek, dnes je znám především pro uklidňující schopnosti.
Zklidňující lupulin
Mezi účinné látky chmele patří hlavně hořčiny (humulon, lupulon) a silice, které pomáhají zklidnit nervovou soustavu. Sběrači chmele (kteří si rádi občas zobli) také byli rychle unavení a ospalí, než se přišlo na to, proč. Uklidňující a sedativní účinky se dostaví velmi rychle po užití. Chmelový lupulin tlumí činnost mozkové kúry i srdeční činnost, uvolňuje hladké svalstvo – tedy ulevuje od křečí. Zároveň mají šištice antibakteriální a antioxidační účinky, takže posilují imunitu. Příznivě působí i na trávení a pro podporu apetitu, vyrovnáva hladinu cholesterolu v krvi.
Jak podávat chmel zvířatům?
Stejně jako u lidí, i u zvířat doporučujeme nejčastěji užívat vnitřně, a to formou sušené byliny. Stačí přimíchat do krmení. Zklidňuje a zkvalitňuje spánek i u velmi traumatizovaných zvířecích jedinců. Skvělým pomocníkem je při nespavosti u starších chlupáčů, kteří bloudí a neumí klidně spát. Nebo když se pes potřebuje opravdu silně prospat a zrelaxovat po nějakém silnějším zážitku. Může se nasypat i na dno klece nebo voliéry.