Liána hodná zlata
Už od dob starověku se používal černý pepř jako platidlo. Říkalo se mu černé zlato. Pochází z Indie a jde o popínavou liánu, která může dosahovat délky až 10 m. Když plody zčervenají, sklízejí se a 10 minut vaří ve vroucí vodě. Díky tomu zčernají. Pokud se sklízejí později, vznikne z nich bílý pepř. Zelený pepř je z ještě nezralých plodů téže liány.
Na hubnutí i při nachlazení
To, co na pepři působí pálivě, je látka jménem piperin. Ten má mnoho blahodárných schopností – blokuje histaminové receptory, napomáhá trávení, zvyšuje tělesnou teplotu a tím pomáhá odbourávat tuky (v malém množství). Dále také působí antibakteriálně, podporuje pocení, pomáhá snižovat horečku a odhleňuje, působí protizánětlivě – takže dokonale bojuje s nachlazením.
Symbióza s kurkumou
Pepř můžete přidávat i do čaje, pomáhá vstřebávat prospěšné látky ostatních bylinek. Zvyšuje také stravitelnost kurkuminu (kdybyste si udělali čaj s kurkumou). Dříve byl běžnou součástí koření do perníku, dodnes se přidává například do receptury chai latté.
Pro koně i aromaterapii
Je oblíbený i mezi koňáky – obsahuje vitamín A, E, K, C, riboflavin, vápník, hořčík, sodík, draslík, cholin nebo betain. Pomáhá udržet kognitivní funkce u stárnoucích koní, působí proti nadýmání (podávejte maximálně 4 g denně).
V aromaterapii se esenciální olej pepře užívá ke zmírnění horečky, harmonizaci trávení, při bolestech svalů nebo při nachlazení.