JAK ZKLIDNIT PSA NA SILVESTRA A V KRITICKÝCH SITUACÍCH

Vánoce se blíží a po zažehnání předvánočního stresu pro mnohé z nás přichází období klidu, harmonie a rodinné pohody. Po tomto krásném odpočinku však nastává čas bujarých oslav a vítání nového roku. Období hluku a petard. Pro mnoho zvířat tak začínají chvíle hrůzy, strachu a paniky. Pokud máte doma zvířátko, které období ohňostrojů příliš neoceňuje, pravděpodobně již teď začínáte přemýšlet, jak se na Silvestra připravit. Proto Vám přinášíme několik zajímavých rad a přírodních cest, jak čtyřnohé přátele zklidnit. Tipy neslouží k nápravě poruch, ale jako nástroj pro ulehčení kritického období.

JAK POZNÁM, ŽE JE PES VE STRESU A BOJÍ SE

Projevy strachu a stresu jsou u každého jedince různé a mají rozdílnou intenzitu. Pejsek se může třást, schovávat se pod nábytek, tisknout se na vás, kňučet, přecházet neklidně po místnosti, zrychleně dýchat, udělat doma nečekaně loužičku na koberec. Někteří pejsci se naopak během Silvestra vůbec nevyprazdňují a odmítají opustit teplo domova.

Vystrašeného pejska do ničeho nenuťte, snažte se mu být oporou a zajistěte jeho bezpečí. Venčete dostatečně včas. Ideálně si na silvestrovské ráno naplánujte delší vycházku mimo město. Doporučujeme venčit raději pouze na vodítku. Pejska, který se bojí ohňostrojů, bychom nikdy neměli nechávat běhen novoročního veselí o samotě, nebo ho dát na hlídání ke známým. Psa, který je celoročně venku, vezměte alespoň na tuto jedinou noc dovnitř.

JAK MOHU STRES ZMÍRNIT

 

1. TŘEZALKOVÝ OLEJ

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) obsahuje specifické účinné látky, které mají schopnost utišit nervy, mírnit deprese a chronické bolesti. Přináší vyrovnanost a napomáhá odplavovat úzkost a nervozitu, kterou často na své pejsky přenášíme v předvánočním období. Zároveň u psa nevyvolává pocit ospalosti.

Třezalkový oleomacerát s hyperforinem doporučujeme začít vtírat již 14 dní před Silvestremdo třísel 1x denně. Třezalkový olej byste neměli používat déle jak 30 dní.

Olizování oleje je možné – ALE POZOR – u psů s trávicími potížemi nebo s nedostatečnou funkcí slinivky může orální příjem představovat velké zdravotní riziko. Nikdy olej nepodávejte vnitřně bez konzultace s veterinářem nebo poradnou Dokonalé Lásky. Třezalkový olej nikdy nepřidávejte do jídla.

Dávkování pro vtírání:

 Hmotnost psa do 5 kg 5 – 10 kg 10-15 kg 15 – 20 kg 20 – 25 kg 25 – 30 kg 30 – 40 kg nad 40 kg
 Množství 1 ml 2 ml 1,5 ml 2 ml 2,5 ml 3 ml 3,5 ml 4 ml

 

Třezalkový olej ve výtečné kvalitě s bohatým obsahem hyperforinu a hypericinu najdete v nabídce Dokonalé Lásky.

2. AUDIOTERAPIE PRO PSY

Když se ráno probouzíte, klidní a spokojení – kde najdete svého psa? Pokud smí spát s vámi v posteli, tak jej velmi často při probouzení najdete ležícího tak, že se má tlaminku položenou na vašem hrudníku. Právě si užívá frekvenční audioterapii a sbírá údery Vašeho srdce.

Nejde primárně o hudbu. Jde o frekvenci. To je to, co psa zajímá, co ho uklidní, co mu pomůže.

Základem audioterapie je úzká mezidruhová závislost psa na člověku, která se vyvíjela po desetitisíce let. Mezi hlavní prvky využívané v audioterapii jsou zvuky srdce spokojeného a zdravého člověka, relaxační dýchání, ozvuky psího plodu v matčině bříšku a jiné.

Pro zvládnutí strachu z petard je vhodná Audioterapie CD1, které slouží pro zklidnění, relaxacia harmonizaci. Při opětovném pouštění nacvičených skladeb poskytujete psovi aktivní psychickou ochranu, proto doporučujeme CD nebo mp3 poslouchat pravidelně při aplikaci třezalkového oleje a ve chvílích relaxace.

Pro zklidnění psa o silvestrovské noci pusťte známé skladby z reproduktorů (zvuk z notebooku nestačí) nahlas, které pejskovi pomohou ke zklidnění.

Frekvenční audioterapii pro psy můžete pořídit jako CD nebo mp3 album. CD audioterapie je také ve zvýhodněném balení s přípravkem LÁSKA 50 Pro rychlé zklidnění.

3. LÁSKA 50 – Pro rychlé zklidnění

Náš čistě přírodní přípravek LÁSKA 50 Pro rychlé zklidnění obsahuje směs zastudena lisovaných olejů s rostlinnými silicemi. Navozuje příjemné uvolnění, odplavuje strach, nervozitu i stres a dopomáhá k celkové psychické pohodě.

LÁSKU 50 doporučujeme pejskovi aplikovat před vypjatými a kritickými svátečními situacemi, jako jsou například rodinné návštěvy mezi svátky, cestování nebo ohňostroje.

Jak používat přípravek Pro rychlé zklidnění

Do ruky si nakapejte cca 10 kapek a rozetřete je po obou dlaních. Nastavte spojené dlaně psovi jako byste mu chtěli dát napít a vyčkejte na jeho reakci. Při prvním použití směs prozkoumejte společně s Vaším pejskem. Dejte mu čas, ať se seznámí se svým novým pomocníkem pro dosažení psychické pohody. Z nastavených dlaní nechte pejska inhalovat po dobu 5 až 20 vteřin. Pokud to pejsek preferuje, může inhalovat přímo z lahvičky.

Jak používat přípravek LÁSKA 50 Pro rychlé zklidnění psa – nabízení látky

Poté jemně vetřete přípravek do kůže a srsti po stranách krku (v oblasti obojku) a pokračujte až pod uši. Přípravek je možné též aplikovat na šátek, který poté pejskovi uvážete kolem krku.

Aplikace je možná několikrát denně, v krizových situacích až 6x denně. O silvestrovské noci doporučujeme aplikovat přípravek každé 2 hodiny.

Pokud Vám pejsek přípravek z dlaní slízal, pak si naneste do dlaní znovu malé množství (max. 10 kapek) a aplikujte do srsti. Pozor, při aplikaci několikrát denně nechte psa přípravek konzumovat maximálně 3x.

Zavřenou lahvičku nechte v dosahu zvířete. Dáte mu tak možnost řídit si aplikaci sám. Buďte pozorní, jakmile pejsek začne vyhledávat lahvičku, opět přípravek aplikujte.

 

LÁSKU 50 Pro rychlé zklidnění najdete v obchodě Dokonalé Lásky ve dvou velikostních baleních anebo ve zvýhodněném balíčku s CD audioterapie pro psy.

4. Tellington TTouch bandážování

Jedná se o specifický přístup k péči a výcviku zvířat, díky kterému mohou snáze překonat nebozmírnit různé zdravotnímentální emocionální problémy. Tellington TTouch Vám pomůže pochopit a pozitivně ovlivnit své zvíře, rozvinout jeho sebedůvěru, vytvořit si harmonický vztah, změnit nežádoucí chování a překonat kritické situace. Tato metoda vede ke zlepšení kvality života Vašeho psa.

Bandáž kolem těla, anglicky body wrap, je skvělým pomocníkem nejen v období Vánoc a Silvestra, ale také při cestování nebo při kontaktu s cizími osobami. Napomáhá totiž psovi uvědomit si sám sebe a dodat pocit bezpečí. TTouch mu může pomoci vybudovat sebevědomí ve všech oblastech života bez nutnosti zabývat se jednotlivými problémy.

Jak na bandážování

Bandáž je elastický obvaz, který by měl být dostatečně pružný, aby následoval přirozené pohyby psa. Bandáž volíme dle velikosti psa. Pro malá plemena do 5 kg použijte bandáž o šíři cca 3 cm, pro střední plemena do 20 kg 5 cm a pro velká plemena bude ideální 7 cm.

Nejprve je důležité psa s bandáží seznámit. Nácvik zahajte ideálně 14 dní před Silvestrem. Začněte tím, že pejskovi necháte bandáž očichat. Poté ji složte a jemně ho s ní hlaďte po těle. Pokud je zvíře klidné, položte mu na chvíli bandáž přes hřbet. Po celou dobu seznamování pejska podporujte, chvalte, odměňujte pamlsky, a pokud používáte, tak zapojte i klikr.

Jakmile zvíře zvládá první část zcela klidně, přistupte k samotnému navázání bandáže:

1. Bandáž si smotejte do dlaní a přiložte ji z přední strany krku na psa. Postupně bandáž rozmotávejte až na zadní část krku. Zde je důležité nechat si jeden konec bandáže delší.

2. Mezi lopatky bandáž překřižte a pokračujte delší částí pod hrudní koš.

3. Obě části spojte k sobě a uvažte jednoduchou mašli. Bandáž by měla být uvázaná na psovi volně a neměla by mu překážet v chůzi. Ujistěte se, že uzel není na páteři.

 

Nervovému systému trvá přibližně 20 minut, než si přivykne na novou zkušenost. Poté v jeho paměti tato zkušenost zůstává i několik hodin. Tudíž efekt nošení bandáže přetrvá i v době, kdy na sobě zvíře bandáž již nemá.

Ze začátku nechte bandáž na psovi jen na krátkou chvíli. Jděte se s ním alespoň pár metrů pomalu projít, aby měl možnost si zvyknout. Bedlivě sledujte jeho reakce (chůzi, držení těla, dýchání, chování atd.) a pružně na ně reagujte. Může se stát, že se pes nebude chtít pohnout. Zkuste psa podpořit, a pokud to nepomůže, vraťte se na začátek a novou pomůcku mu znovu pomalu představte.

Marta Mannelová – jediná Tellington TTouch trenérka P1 v ČR, webFB

 

Tato metoda přináší do vztahu mezi člověkem a psem důvěru, podporuje vzájemnou spolupráci a má příznivý vliv na zdraví a mentální schopnosti psa.

Bezpečné místo

Pro vystrašeného pejska je velmi důležité vytvořit mu bezpečné místo, kde se bude cítit dobře. Umožněte zvířeti vybrat si, buďte mu oporou a pro jeden den v roce zavřete oči nad tím, že své útočiště našel ve sprchovém koutě nebo že se rozhodl přežít tento večer ve vaší posteli pod peřinou.

Bezpečným místem může být i přepravka nebo klec či stůl s dekouTolerujte svého čtyřnohého přítele a respektujte jeho nezájem jít se ven vyvenčit nebo nezájem o krmení.

Při tvoření bezpečného místa se nebojte být kreativní, stejně jako v případě Brity. Její majitelé jí vytvořili bez větších nákladů tuto parádní boudičku, díky které se fenečka doma cítí mnohem bezpečněji.

Bezpečným místem pro Vašeho psa může být i papírová bouda.

 

 

Tip: Pokud není hladina stresu moc vysoká a pes bude schopný jíst, tak při petardách prokrmujte oblíbeným pamlskem. Není nutné provedení nějakých cviků. Úspěch a samotný cvik je již to, že se nebojí.

6. Je jedna speciální látka

Pro znalce svého psa přinášíme jednu speciální látku. Využíváme ji v klinické praxi a přináší nebývalý efekt u psů v psychickém diskomfortu. Ať se jedná o strach nebo utrpení, psovi přinese okamžitou úlevu a prospěch. Je to extrakt z listu rostliny Viola odorata.

Jak pracovat s Violou

Zavolejte si pejska k sobě a nabídněte mu otevřenou lahvičku k očichání. Ideálně ve vzdálenosti cca 10 cm od čeníšku. Pokud pes od lahvičky odchází, znamená to, že danou látku nepotřebuje.

Jakékoliv ostatní chování je při inhalaci normální. Pejsek může občas odvracet hlavu, křenit se, zívat nebo kýchat, to vše je v pořádku. Bude-li chtít pes olizovat hrdlo lahvičky, nechte jej. Můžete si také otřít trošičku na prsty, jemně rozetřít a dát olízat. Pokud chce delší dobu relaxovat u otevřené lahvičky či víčka, umožněte mu to.

Ukázka, jak psovi nabízet látky Dokonalé Lásky

Ať se jedná o strach nebo utrpení, psovi poskytne okamžitou úlevu a prospěch.

Používání extraktu je určeno pouze pro majitele, který je schopen porozumět svému psovi a je schopen rozeznat jeho signály.

Stáhněte si zdarma příručku

JAK SE NEZBLÁZNIT NA KONCI ROKU A PŘEŽÍT SE PSEM SILVESTR.

Na stránce najdete i další doporučení.

Upozornění

Přípravky Dokonalé Lásky nesmí vnitřně užívat březí a kojící feny a psi s vážným onemocněním srdceledvin jater. V případě snížené funkce slinivky a při akutním nebo chronickém zánětu slinivky přípravky pouze vtírejte, ale pes je nesmí užívat vnitřně. Pokud si nejste jistí užíváním, pak využijte naší odborné poradny nebo volejte na Linku bezpečí Dokonalé Lásky.

Linka bezpečí Dokonalé Lásky

Michal Babka, tel: 603 421 744, email: poradna@dokonalalaska.cz (v případě nutnosti rychlého zodpovězení dotazu nepoužívejte email, ale telefonujte).

Linka je tu pro Vás ve dnech na konci roku. V případě akutních problémů nebo potížích s aplikací můžete volat kdykoliv.