Péče o psí tlapky a čenich
Každý jeden krok (i pokrok) na tomto světě udělají díky svým tlapkám. A vede je přitom jejich čich. O čenich a tlapky psů i koček je potřeba se svědomitě starat. V zimě především.
Kůži tlapek a čenichu tvoří stejné vrstvy jako jinde na těle. Najdeme v ní taky mnoho potních žláz, kterými se jako jedinými na těle psi a kočky potí. (Ani ne tak pro ochlazení, jako spíš pro značení teritoria). Přesto jsou vrstvy kůže na tlapkách silnější a drsnější.
Když už polštářky rozpraskají a začnou být nepříjemně „ostré“ na dotek, je nejvyšší čas poskytnout jim patřičnou péči. Jinak se může stát, že zvíře přestane chodit. Polštářkům neprospívá ani věčné vylizování a olizování.
Úplně nejtvrdší zkouškou jsou však pro mazlíčky zimní mrazy, závěje sněhu a solí posypané chodníky. Oni nemají boty – většinou. Co byste pro své nohy udělali vy, kdybyste měli v zimě chodit naboso?
Jak pečovat o tlapky v zimě?
Posypová sůl a mrazy tlapky rozežírají, takže pak kůže bolestivě praská. Ne každý pes ale ochotně nosí botičky a chodit mimo chodníky závějemi taky není vždycky úplně možné. Proto je dobré naučit se o pacičky pečovat. Po každé procházce je omyjte vlažnou vodou. Ne moc teplou a ani ne vyloženě studenou. Nakonec natřete balzámem, který se postará o to, aby byla kůže hebká a vyživená. Nanést balzám můžete pro větší efekt i před procházkou.
Pokud máte dlouhosrsté plemeno, prostříhejte před zimou srst mezi prsty tlapek, aby se v ní tolik nedržely kuličky sněhu. Ty v extrémním případě mohou psovi způsobit až omrzliny.
Balzám na tlapky a čenich
Přírodní balzám působí ochranně i protizánětlivě. Díky složení nijak neuškodí, když pes nebo kočka tlapky olizují i po namazání. Složení esenciálních olejů působí lehce desinfekčně, podporuje hojení a chrání pokožku před poškozením.
Můžete ho používat po celý rok, ale s příchodem mrazů je téměř nutností. Naberte malé množství, naneste a nechte chvíli působit. Používat můžete až 6x denně na tlapky, otlaky a také na čenich.
Kůže na čenichu psa je citlivější než na ostatních částech těla. I tady najdeme potní žlázy, které pomáhají regulovat teplotu organismu. Hlavně u brachycephalických plemen (s krátkým nosem) snadno vysychá a rozpraská. V zimních mrazech i pod palčivými slunečními paprsky.
Čistě přírodní balzám je ideálním řešením, jak udržovat tlapky a čenich v kondici, hebké a bez bolestivých ranek.
Hlavní složkou je bambucké máslo, které blahodárně působí na pokožku a přirozeně doplňuje kolagen. Zároveň funguje protizánětlivě při ekzémech a lupénce. Dále ve složení najdeme kokosový olej bohatý na vitamíny, skvěle hydratuje pokožku. Hojivě působí taky heřmánkový esenciální olej, olej ze semen černé mrkve a olej z růžového dřeva. Zkrátka to nejúčinnější, co může tlapky a čenich potkat.
Na drápky i struky
Zázračným pomocníkem je balzám taky na rozkousané a namáhané cecíky kojících samic, dokáže okamžitě zklidnit pokožku a nastartovat hojivé procesy. Praktickým pomocníkem se stává i při ošetření drápků – před stříháním napomáhá jejich změkčení, hodí se i pro regeneraci po jejich ostříhání.
Sníh, led a nasolená břečka tlapkám vyloženě škodí. Kůže je rozpraskaná, drsná a může dojít i k bolestivým zraněním. Nezapomínejte o tlapky pečovat, aby se i v zimě parťákovi dobře ťapkalo. Směs esenciálních olejů, bambuckého másla, heřmánku a růžového dřeva pečují účinně a šetrně o pacičky vašeho mazlíčka. Rozdíl uvidíte už po týdnu užívání.
-
- 30 ml
- 60 ml
Tlapky – základ pokroku
Kromě toho, že je zvířata potřebují k chůzi, mají taky další důležité funkce. Najdeme v nich tisíce nervových zakončení, psi i kočky díky nim poznávají teplotu povrchu. Zároveň jsou důležitým stabilizačním prvkem, pomáhají vyrovnávat pohyb po hrbolatém nebo kluzkém povrchu. Udržet je v dobré kondici je naprosto zásadní pro všechny vaše pokroky vpřed.
Co tlapky trápí?
Kvasinky
Psí packy taky často trápí kvasinky. A rády se opakovaně vracejí, takže není snadné se jich zbavit. Tyhle malé, houbové organismy se přirozeně vyskytují na kůži a v trávicím traktu, jakmile se ale organismus oslabí, můžou se přemnožit. Pak se projevují nejčastěji na kůži nepříjemným svědivým pocitem.
Jejich přemnožení napomáhá vlhkost, antibiotika, nesprávná strava, nadměrná tvorba kožního mazu. Kromě intenzivnějšího vykusování a olizování kůže všude po těle se pes často soustředí právě na packy, kde se mezi polstářky kvasinkám daří (dobře je to vidět u bílých plemen, kterým hnědne meziprstí tlapek).
Vylizuje si váš pes tlapky? Doporučujeme přírodní zásyp Láska 27. Obsahuje mimo jiné zelený jíl, který proti kvasinkám účinně bojuje. Útok je ale potřeba zahájit na více frontách, aby bylo vítězství nad kvasinkami úplné – Sprej láska 34 aplikujte na celé tělo, ocet redukuje množství kvasinek. Vrátit organismus do rovnováhy pomáhá taky Láska 10 dokonalá voda, která udržuje přirozenou bakteriální rovnováhu. Všemu můžou napomoci taky probiotika, mezi přírodní patří například spirulina.
Přírodní zásyp se svým unikátním složením přináší úlevu pro srst a kůži. Zelený jíl, kurkuma a extrakt embliky lékařské účinně snižují svědění a podporují hojení. Nanášejte na kůži tlapek, kolem uší, konečníku a všude, kde to psa svědí 3x denně, alespoň 10 dní. Obsahuje taky tymián (který funguje jako přírodní antibiotikum, posiluje obranyschopnost) a patchouli, která je skvělá pro léčbu dermatitid.
Osina a jiné úrazy
Ne nadarmo se otravným lidem říká, že jsou jako osina… Tuhle malou část travních semen je totiž mimořádně obtížné najít a zbavit se jí a dokáže potrápit každoročně nespočet psů. Často začne místo jejího zapíchnutí hnisat, při vniknutí do nosních cest vyvolává úporné kýchání a odkašlávání, může tělem různě putovat pod kůží. Na rentgenu je prakticky nezjistitelná! Při zabodnutí do tlapky někdy tělo osinu vyplaví s hnisem, většinou je ale nakonec potřeba ji chirurgicky odstranit.
Mnoho psů se navíc “řítí životem naplno” a raz dva si tlapku poraní o ostrý terén, ve vodě nebo při dovádění. Jako první pomoc při nejrůznějších rankách a drobných úrazech byste měli mít doma po ruce vždy zelený jíl.
Vznikal po miliony let na dně moře a tak je extra bohatý na minerální látky a stopové prvky. Má proto až zázračné regenerační schopnosti. Zelený jíl má neuvěřitelné detoxikační a hojivé účinky. Stačí nasypat na vydesinfikovanou ranku a nechat působit, nebo vetřít do kůže a jemně vmasírovat. Můžete ho použít i při překyselení žaludku přimícháním do vody.
-
- 50 g
- 100 g
Tlapky trpí i při alergiích
Bývá to většinou první ukazatel toho, že psík možná trpí nějakou alergií – když si začne intenzivně vylizovat tlapky a meziprstí. Nejčastěji v případě, že mu něco vadí ve stravě. Pokud to váš pes dělá a vy netušíte proč, vždy je určitě nejlepší vyhledat veterináře, který záhadě s tlapkami přijde na kloub.
Jde-li skutečně o alergii a atopii, je potřeba nejprve zjistit, co přesně alergii způsobuje. Veterinář pak může nasadit uklidňující léky, které projevy alergie zmírní.
Pomozte vašemu parťákovi uzdravit se taky přírodní cestou! Doporučujeme přídávat do krmení bylinnou směs Láska B36, která pomáhá tělu stabilizovat se zevnitř. Na kůži můžete aplikovat uklidňující zásyp Láska 25, pomáhající při svědění a pro rychlejší hojení. Skvělým pomocníkem v boji s kožními problémy je taky Láska B04, zelený jíl.
V balíčku najdete uklidňující zásyp i podpůrnou bylinnou směs. Zásypu říkáme mazlivá terapie – až 2x denně, podle potřeby, nasypte na kůži zvířete a jemně vmasírovávejte do srsti. Pomáhá zmírnit projevy alergií všech typů, zmírňuje svědění, napomáhá hojení. Navíc jde o čistě přírodní složení, takže nemůže vašemu parťákovi nijak ublížit. K tomu bylinky, vhodné ke krmení do stravy, se skládají z rostlin, které napomáhají detoxikaci a očistě organismu, posilují uminuti a zklidňují kůži. Pomůžou najít vašemu chlupáči ztracenou rovnováhu.
-
- M
- L
Když si nejste jistí, proč tlapky trpí
Pokud máte dojem, že se váš pes nadměrně zabývá svými tlapkami, jsou zarudlé a popraskané, ale nemůžete přijít na to, co to způsobuje, vyzkoušejte nabídnout parťákovi Lásku 81, základní poznávací sadu. Podle zásad zoofarmakognozie psi sami nejlépe poznají, co jim pomůže a napraví jejich trápení. Proto mu zkuste nabídnout základní balíček a uvidíte, na co bude reagovat a co jeho tělu doopravdy schází.
Důvěřujte svému zvířeti. Díky vomeronasálnímu orgánu a dokonale vyvinutým pudům dokáže pes poznat, co přesně mu schází. Sada obsahuje chlorellu (přírodní probiotikum a zdroj vlákniny), spirulinu, zelený ječmen (antioxidant), sušený šípek pro podporu imunity a zelený jíl. Každou ingredienci nasypte po trošce do malé mističky a trochu pokapejte vodou, aby se vytvořila ze sypkého prášku kašička. Mističky položte před zvíře a sledujte, pro co se rozhodne.
Shrnutí:
- Tlapky a čenich je potřeba v zimě chránit před rozleptání solí, vysušením a rozpraskáním.
- Účinným a šetrným řešením je namazání balzámem před procházkou.
- Po procházce tlapky omyjte vlažnou vodou a opět namažte.
- Směs esenciálních olejů, bambuckého másla a heřmánku zajistí hebkost kůže a napomáhá rychlejšímu hojení.
- Balzám můžete využít i na namáhané cecíky nebo před a po ošetřování drápků
- Tlapky mohou trpět z mnoha důvodů, nejen kvůli zimě. Pokud si je zvíře nezvykle olizuje a vykusuje, poraďte se raději s veterinářem.