Co dělat, když pes nesnáší jízdu autem?
Nejčastěji jde o psychosomatický problém. I u zdravého psa se mohou objevit nezvládnuté emoce a stres, které se pak v autě stanou zvyklostí a chronickým projevem. Ještě hůře cestu autem zvládají chlupáči, kteří za sebou mají špatné zkušenosti nebo trpí chronickou psychickou poruchou. Stres či strach v autě se pak projevuje sliněním a zvracením.
Proč nemají psi rádi jízdu autem?
Na vině bývají negativní zkušenosti (jezdí jen na veterinu), nevolnost z jízdy (kinetóza), nebo třeba porucha vnějšího ucha, která způsobuje problémy při rychlejším pohybu. Děsí je hluk auta, nekontrolovatelný pohyb krajiny za oknem, těsný prostor. Zejména lovečtí psi potřebují mít ubíhající svět pod kontrolou a frustruje je, že to nezvládají (takže záleží i na plemeni). Přidávat se může nervozita a nepohoda řidiče (pes to cítí), horko nebo průvan z otevřených oken.
Jděte na to postupně
Spousta psů prostě nedostane šanci se s autem v klidu seznámit. Zkrátka je lidé naloží, zavřou do malého prostoru, od počátku vzbuzují jen stres a neukážou psovi nic pozitivního. I u starších parťáků je dobré jít na to pomalu, pokud už měli špatnou zkušenost.
- Nechte psa auto očichat ze všech stran, otevřené, například stojící na dvoře, dovolte mu nastoupit a zase vystoupit, hoďte mu na sedačky (do kufru) pár pamlsků.
- Pokud ho chcete vozit v kleci, přivykejte ho na klec nejprve mimo auto. Dovnitř ho lákejte na dobroty jen pokud chce, nenuťte ho. Nejprve za ním klec zavřete a hned mu dovolte zase vystoupit, uklidňujte ho.
- Postupně čas prodlužujte, zabavte psa při pobytu v autě třeba hračkou.
- První cvičná jízda by měla být krátká s pozitivním cílem, aby se pes naučil na auto příště těšit (do psího parku, k rybníku, do zverimexu).
Nekrmte stresaře
Pokud víte, že je vašemu psovi v autě nevolno, nedávejte mu pamlsky. Dojem z jízdy tím jen zhoršíte, při zvracení může psovi také snadněji potrava zaskočit. Před nástupem do auta je dobré mít prázdný žaludek.
Psa, který už se v autě bojí, také není dobré při jízdě odměňovat pamlsky, mohl by si to spojit jako odměnu za svou úzkost.
Kdy sáhnout po zklidňujících přípravcích?
Ve chvíli, kdy VY poprvé začnete myslet na to, že vás a PSA čeká cesta a „co se všechno zase bude dít“. Protože v tu chvíli se začínají i u psa spouštět biochemické procesy vedoucí brzy k neklidu, stresu, strachu nebo panice.
Běžné stresové situace zvládne zdravé zvíře bez újmy a stačí k tomu opora majitele. Jsou ale situace, kdy i zdravé zvíře potřebuje pomoc, zejména tehdy, kdy by pro něj situace mohla být nadmíru zatěžující. Takovou pomocí je právě přípravek Láska 50 Pro rychlé zklidnění.
V kritické situaci zmáčkněte dávkovač do dlaní, rozetřete a vytvořte z dlaní masku, z níž dáte psovi inhalovat po dobu 5 až 20 vteřin.
U zdravého psa ve stresu přípravek Láska 50 Pro rychlé zklidnění funguje skvěle.
Láska 52 – to je krizová lahvička, kterou využíváme i v klinické praxi a přináší nebývalý efekt u zvířat v psychickém diskomfortu. Je to velmi vhodná konejšivá úleva a pomoc pro zvířata s posttraumatickou poruchou a obecně při psychickém diskomfortu.
Pro konejšivou úlevu nabídneme lahvičku k dobrovolnému příjmu. Pes si zvolí, jakým způsobem bude s lahvičkou pracovat – jestli k ní usedne a bude s přivřenýma očima inhalovat nebo ji začne olizovat a bude chtít poskytnout kapku k očichávání a slíznutí. Nebo otočí hlavu na stranu a ukáže boční stranu krku k vetření účinné látky.
DALŠÍ OSVĚDČENÉ TIPY PRO POSÍLENÍ ÚČINKU A KOMFORTIZACI PSA PŘI JÍZDĚ AUTEM
Čistě přírodní zásyp s uklidňujícím účinkem. Látky ve složení působí jako relaxanty a stabilizátory emocí. Přípravek je vhodný pro všeobecné použití při psychickém diskomfortu zvířete, při nadměrném rozrušení, neklidu a strachu. Je vhodný také jako podpora při dlouhodobé terapii.
V kombinaci s Láskou 52 máte téměř vyhráno.
Nejen za bouřky a při silvestrovských oslavách dokáže pomoci tento zvýhodněný set. Pro rychlé zklidnění ho uvítají majitelé pejsků ve stresu z cestování a jízdy autem.
Přírodní zásyp před cestou nasypte do srsti a jemně vetřete. Říkáme tomu “mazlivá terapie”.
Lásku 50 jednoduše nakapejte do dlaní, rozetřete a nechte zvíře po libosti inhalovat. Můžete použít až 8x denně.
Zejména štěňata ještě neumí rychle koordinovat rovnovážné systémy, a proto jím bývá v autě nevolno. Hydrosol (říkáme mu také lidověji – květová voda) je nejjemnější extrakce rostliny. Nezpůsobuje zabarvení, ani zamaštění. Při jízdě jej můžete rozprašovačem aplikovat do prostoru k psovi. Heřmánek je skvělým prostředkem a první pomocí pro uklidnění psychiky i žaludku.
Frekvenční audioterapie je založena na úzké závislosti psa na člověku, která se vyvíjela po desetitisíce let. Zvuk srdce spokojeného a zdravého člověka je hlavním terapeutickým prvkem. Funguje úžasně. Audioterapii můžete používat pro uklidnění při psychické nepohodě nebo pro preventivní harmonizaci.
Spolu s Láskou 50 dokáže tato kombinace téměř nemožné.
Tipy pro klidnější jízdu
I psí pohodáři ocení některé triky, díky kterým pro ně bude jízda autem pohodovější. Pro psy, kteří jízdu autem snášejí špatně by rady níže měly být základním pravidlem pro každou cestu:
- Pokud psa převážíte v kleci (je to i nejbezpečnější) a není úplně v pohodě, přehoďte přes klec deku.
- Myslete na dostatečný přísun vzduchu. Klimatizace není vždy nejlepším řešením, otevřené okýnko s nevolností umí pomoci lépe.
- Dejte mu na odvedení pozornosti od nepříjemných pocitů něco na žvýkání, okus (kost, kořen, co má rád) nebo oblíbenou hračku.
- Zaměřte se taky na to, jak pes nastupuje. Skákání do kufru je nejsnadnější způsob, při kterém si psi poraní koleno. Nenechte ho naskakovat, raději mu pomozte a naučte ho čekat na vaši pomoc. Nervozitu z jízdy může zvyšovat i bolest kloubů.
Někteří psi z útulků nemají rádi jízdu autem, protože si ji spojují s okamžikem, kdy je jejich páníček někam odvezl a opustil.
Vrozený strach z aut neexistuje. Pokud pes nerad cestuje autem, znamená to vždy špatný zážitek v jeho minulosti. Buďte trpěliví a vlídní a jděte na to s citem a pochopením. I starého psa se dá v autě poměrně dobře zklidnit a zvyknout, pokud se naučí, že se jezdí za skvělými zážitky. Přírodní přípravky jeho klid maximálně podpoří.
Shrnutí:
- Začněte pěkně od začátku zvykat psa na auto. Stojící, zaparkované, dopřejte mu čas.
- Nejbezpečnější metodou je přeprava v kleci, na kterou je třeba psa také naučit.
- Pokud je ve stresu z krajiny, přikryjte klec dekou.
- Zabavte ho při cestě žvýkacím pamlskem nebo hračkou.
- Nakrmte ho až po jízdě.
- S použitím přírodních přípravků od Dokonalé lásky brzy jízdu autem zvládnete o poznání lépe.
ZKUŠENOSTI Z PRAXE VYPOVÍDAJÍ!
Náš Gillet (flatík) je docela dost temperamentní a přitom hodně citlivý na emoce. Je to takový hrdina romantik. Statečný je, ale jsou věci nebo spíš situace a prostředí, co ho snadno rozhodí a je pak hodně nesvůj a reaguje nepřirozeně. Mám skvělou zkušenost s vaším přípravkem Pro rychlé zklidnění. S velkým úspěchem ho používáme už druhou sezónu, hlavně na akcích a při cestování autem, což byl dřív docela horor. Díky za skvělou věcičku. Pomáhá i mě, abych nebyla zbytečně hysterická blondýna 😉
Vendula
Převozy našich důchodců na hospicu i převozy psů před adopcí, ať už na veterinu, na fyzio nebo potom do osvojení, si neumím představit bez výbavy z Dok. lásky. U štěňat a u staroušů používám heřmánkovou vodu. U mladých rozjančených psů používáme Lásku 50, ale nejvíc používáme krizovou lahvičku violku. To je prostě naše hitovka a chtějí to všichni psi, co mají hodně nakřáplou psychiku nebo za sebou mají nějaké velké utrpení. Violka je top!
Petra
PŘI PŘEVOZECH DO DOČASEK NEDÁM DOPUSTIT NA LAHVIČKU LÁSKA 52 A TAKÉ JE SKVĚLÝ ZÁSYP NA UKLIDNĚNÍ.
Janka Zákolčaníková
Měli jsme trochu potíže s ježděním autem a to vlastně už odmalička, když jsme poprvé jeli autem, takže si nemyslím, že by to nějak přebíral z nás. Pokaždé se klepe, zrychleně dýchá a neuklidnil se za celou dobu jízdy. Hodně moc nám pomáhá používání heřmánkového spreje a láska 50 rychlé zklidnění. Je to fakt velká změna.
Jitka Yita Hovorková