Hormonální nerovnováha u feny

Hormonální nestabilita trápí lidi, stejně jako zvířata. U fen se může projevovat apatií, agresivní dominancí, problémy se zabřeznutím, s háráním, falešnou březostí, úzkostným kňučením, závislostí na ženách nebo na mužích a dalšími. Často k tomu dochází po kastraci.

Jak feně pomoci?

Jak poznat hormonální problém?

Hormony ovlivňují řadu procesů v těle, od psychiky po metabolismus. Jejich nerovnováha se tak může projevit celou škálou změn, včetně špatné kvality srsti a kůže, podrážděnosti na ostatní feny nebo změnami hmotnosti, které zdánlivě neumíte ovlivnit. Díky tomu, kolik pochodů v organismu ovlivňují, je těžké poznat, kde je konkrétně problém.

V případě kastrace (odstranění vaječníků) dochází k téměř úplnému zastavení produkce estrogenu a progesteronu – určité množství estrogenu se tvoří ještě v játrech a nadledvinách (často ho může být tolik, že kastrace v podstatě nijak nezmění hormonální skladbu u feny). To ale může mít za následek změny nálad, změny ve funkci štítné žlázy a přibírání na váze. Pokud pozorujete u feny jakékoliv neobvyklé změny, zejména po kastraci, raději se poraďte s veterinářem. Ten může odebrat moč nebo krev a stanovit aktuální hladiny hormonů. Někdy provede i kontrolní ultrazvuk, zda jsou orgány uvnitř v pořádku.

Pozor na způsob kastrace

Pozor! Ne každý veterinář kastruje odebráním vaječníků a zároveň i dělohy (zůstává delší jizva). V případě, že feně ponechá dělohu, hrozí její zánět a je třeba mít to na paměti. Plánujete-li kastraci, proberte s veterinářem, jak zákrok provádí.

Hormonální cyklus feny

Cyklus feny se od toho lidského poněkud liší. Hlavními fázemi jsou proestrus, estrus, diestrus a anestrus. Oba první se laicky nazývají jako hárání. V době diestru estrogen klesá a nahrazuje ho progesteron, který brání dalšímu zabřeznutí. Ten nakonec také klesá, stoupá estrogen a  po 4-6 měsících (záleží podle plemenných dispozic) se opět dostaví hárání. Stejně jako u lidí ale jde o klesající a stoupající hladinu hormonů, která může při nestabilitě pěkně potrápit.

Falešná březost

Hormonální anomálií je tzv. falešná březost, která trápí především nekastrované feny. Přichází obvykle po hárání, jako zoufalá odezva těla po štěňatech, a projevuje se nechutenstvím, hlídáním si hraček, výtoky a výkyvy nálad. Někdy může mít fena i teplotu a nalité struky, což je velmi vyčerpávající stav a v krajním případě ji může stát i život.


Nepochopená komunikace

Fena s nevyváženou hladinou hormonů je často závislá na ženách nebo na mužích, vyžaduje pozornost, chce se víc tulit. Jindy může působit uzavřeně nebo naopak výbušně. Nestabilní hormony bývají mylně označované jako „dominantní a agresivní fena“ a chybně interpretovány v komunikaci feny s ostatními psy. Aneb i žena občas vrčí, když s ní hormony mávají.

Voňavé geranium harmonizuje ženskou esenci, čistí a posiluje. Damascénská růže se používá jako progesteronní zdroj. K tomu olej z růžového dřeva stabilizuje nervový systém.

Místo pro aplikaci fena obvykle nabídne sama po očichání přípravku, nejčastěji je to po stranách krku, v oblasti břicha, na vnitřní straně stehen nebo třeba u kořene ocasu. Naneste do dlaní a vmasírujte. Pro větší účinek používejte dlouhodobě.

Estrogeny zkrotí lněný olej

Užívání lněného oleje podle Budwigové spolu s mléčnou bílkovinou prokazatelně zlepšuje hladinu estrogenů v těle. Klíčem jsou lignany, které olej přirozeně obsahuje. Savčí lignany redukují účinek estrogenu tím, že blokují receptory, díky kterým se hormony aktivují. Při dlouhodobém a pravidelném podávání se stav a psychika feny může výrazně zlepšit.

Mléčná bílkovina pomáhá lepšímu biologickému využití. Doporučujeme podávat v množství 1 dávka oleje na 2 dávky mléčného produktu (nejlépe nízkotučný tvaroh nebo jogurt) a k tomu 1 díl nadrceného lněného semínka. Samotné dávkování je potřeba uzpůsobit velikosti psa a zda podáváte preventivně nebo při akutním problému.

Dávkování při preventivním užívání

malý pes: 1 polévková lžíce
středně velký pes: 2 polévkové lžíce
velký pes: 3 polévkové lžíce
mamutí plemena: 4 polévkové lžíce

Dávkování při podpoře léčby

malý pes: 2 polévkové lžíce
středně velký pes: 4 polévkové lžíce
velký pes: 6 polévkových lžic
mamutí plemena: 8 polévkových lžic

Poctivě lisovaný olej je bohatý na omega 3 a 6 mastné kyseliny ve vyváženém poměru a pomáhá stabilizovat metabolismus i hormony v těle. Při správném podávání s mléčnou bílkovinou dokáže hotové zázraky. Můžete ho i jemně vtírat do srsti, kde zklidňuje pokožku, alergie a ekzémy.


Zeptejte se, co feně pomůže

Velmi významnou podporou můžou být řasy a sinice jako unikátní zdroj vitamínů a minerálů. Jak najít vhodný přípravek?  Vsaďte na instinkty zvířete. Zvířata poznají, co jim může pomoci, když jim nabídnete dostatek možností. Mají totiž funkční vomeronasální orgán, který nám lidem zakrněl, a díky němu vědí, co potřebují. Proveďte test se základní poznávací sadou a zjistíte, jaká podpora bude nejvhodnější. Navíc se svým psem zažijete něco zvláštního a přitom tak přirozeného…

Jednoduše jí dejte na výběr a uvidíte, který přípravek si sama zvolí. V základní sadě najdete šípek, zelený jíl, spirulinu, ječmen setý a chlorelu. Superpotraviny, antioxidanty i prebiotika. Nabídněte v malých mističkách a sami uvidíte, co nejvíce vzbudí její zájem, co bude chtít například olizovat a co feně udělá dobře.

Inkontinence přichází nejčastěji po kastraci

Vlivem hormonálních změn po kastraci velmi často dochází taky k inkontinenci. A to i třeba 3 roky po zákroku. Trpí tím nejen domácnost zvířete, ale i fena samotná. Není důvod nechávat ji se trápit, když existuje přírodní pomoc, která výrazně pomůže zmírnit tento problém.

Kastrace je významný zásah do těla a způsobuje mimo jiné změny metabolismu, přibývání na váze, zhoršení kvality kůže nebo destabilizaci psychiky.

K podpoře při inkontineci se skvěle hodí přidávat do krmení bylinky Láska B37 při urinární inkontinenci.

Krizová lahvička pomáhá pro psychické uvolnění. Hydrosol růže funguje jako progesteronní zdroj a pro doladění nálady. Třezalkový olej napomáhá regeneraci a proti bolestem. Spolu pomáhají překonat změny po kastraci tak, aby fenu nijak nepoznamenaly na psychice. Přípravky můžete používat i v případě, že byla kastrace provedena už před delší dobou.

Bylinky jako jitrocel, přeslička nebo kopřiva, dokážou doslova zázraky při sníženém svalovém tonu hladkého svalstva pánevního dna. Přidáváním do krmení mohou významně pomoci s problémy s inkontinencí jakéhokoliv původu. Někdy je únik moči způsobován záněty močového měchýře, při močových kamenech, onemocnění prostaty nebo při problémech s páteří.


Hormony dokážou v životě zamíchat pořádně kartami. Pomozte vaší feně být vyrovnanější parťačkou, na kterou je spoleh díky přírodním přípravkům, které nijak nezatíží její organismus. Odvděčí se vám stonásobně.