Kadidlo v péči o psí zdraví

BOSWELIE – budete ji znát spíše lidovým názvem kadidlo. Pryskyřice těchto stromů a z ní získávané esenciální oleje, extrakty a resiny poskytují tak široké spektrum účinků, že lze boswelii považovat skoro za zázrak. Je to jeden z nejvzácnějších darů přírody.

 • POHYBOVÝ APARÁT, BOLEST, ZÁNĚTY
 • STÁŘÍ A STÁRNUTÍ
 • SPORTY, VÝKONY, REGENERACE
 • DÝCHÁNÍ A TRACHEÁLNÍ KOLAPS
 • PSYCHIKA A OSOBNOST
 • MOZEK, NERVY I EPILEPSIE
 • RAKOVINA A NÁDORY
 • ANÁLNÍ ŽLÁZY

Zázračná boswelie?

Kadidlo, získávané naříznutím kůry stromu rozšířeného v oblastech od Středního Východu přes Indii po Malajsii, používá lidstvo tisíce let, ať už k náboženským nebo léčebným účelům. Ve starověku se tato posvátná pryskyřice řadila vedle zlata k nejcennějším surovinám.

Obsahuje desítky monoterpenů a tzv. bosweliové kyseliny s významným protizánětlivým účinkem. V současnosti je vědecky zkoumán zejména účinek kadidla při léčbě artritidy, ale i jeho psychoaktivní účinky: zmenšuje úzkost a působí antidepresivně, jedná se o významný harmonizant.

Z mnoha druhů boswelie byly v naší klinické praxi zvířaty nejvíce detekovány právě serrata a carterii. Každý druh má trochu jiné chemické složení, čili i trochu odlišný rozsah účinků. My tyto esenciální oleje a resiny boswelie mísíme s dalšími přírodními látkami, které jsme precizně volili s pomocí našich čtyřnohých přátel při zoofarmakognozii (pudová analýza přírodních látek a jejich dobrovolný příjem). Těmi dalšími složkami, které s kadidlem vytvářejí unikátní souhru, jsou myrha (Commiphora myrrha)kopaiva (Copaifera officinalis).

Bolesti a potíže s pohybovým aparátem

Známe to všichni – když nás něco dlouhodobě a neustále bolí, býváme rozladění, nepříjemní nebo podráždění. Mnozí z nás fyzicky pociťují změny počasí: někteří bývají při prudších změnách tlaku unavení, jiní cítí s příchodem deště staré rány po zlomeninách. A se stářím to také není jednoduché, kondička už není co bývala, hůř se chodí.

Podobně jsou na tom i naši zvířecí parťáci. Jen málokdy ale dají najevo, že je něco trápí. Jenže – se spoustou takových trápení může našim pejskům pomoci příroda. Takže, ať už toho vašeho sužují nepříjemné poúrazové stavy nebo nějaká chronická nemoc pohybového aparátu, či prostě jen stárne, zbystřete.

Jestliže vás někdy bolela záda, určitě si pamatujete, jak nepříjemné pocity jste zažívali, jak jste byli mrzutí, nevěděli kudy kam. Obdobně prožívají bolest naši chlupatí kamarádi. Zatímco jeden je apatický, smutný, unavený, jiný může být hyperaktivní, nesoustředěný, roztěkaný, někdy až agresivní. Tady ale musíme pamatovat na jednu věc: ne vždy chceme bolest zcela odstranit.

Bolest nás upozorňuje na určité ohrožení v těle a tím, že se jí zbavíme, lépe řečeno když ji překryjeme, problém patrně nevyřešíme. Vnímat bolest pod určitým prahem prostě potřebujeme: zvíře, stejně jako člověk. Boswelie snižuje vzrušivost periferních nervů, a tím vnímání bolesti oslabuje. Podobným způsobem působí i na svaly – snižuje jejich napětí.

Pejsek senior

Boswelie společně s vhodně zvolenými látkami s adaptogenním působením dokáží příznivě ovlivnit kognitivní funkce. Možná si pod pojmem „kognitivní“ nedokážete nic představit, ale není to tak složité – jde o psychické mechanismy, které nám pomáhají vnímat svět kolem nás, orientovat se v něm, být si vědomi sami sebe. Nepochybně, že i zvířata nějak cítí a vnímají svět, používají smysly, paměť, mají fantazie nebo emoce. A stejně jako u lidí, tak i u pejsků s věkem tyto kognitivní schopnosti chátrají. V poslední době se veterináři a jiní odborníci shodují, že i u stárnoucích psů dochází ke změně mozkových funkcí. Říká se tomu Psí Alzhaimerova choroba, odborněji CCD (Cognitive Canine Dysfunction). Zajímavý článek k tomuto tématu si můžete přečíst zde.

Možná že právě ten váš chlupáč ráno hůř vstává, podkládá si nohy pod sebe než se sebere, obtížněji se soustředí, nepodává takový fyzický ani mentální výkon jako dřív, špatně se učí. Můžou to být příznaky stařecké demence. Jeden z našich jezevčíků seniorů se u lednice energicky dožaduje jídla, přestože před chvilkou spořádal plnou misku – prostě na to zapomněl.

Jak ale poznáme, že našemu mazlíčkovi začal psí podzim? Především podle věku. Malá až střední plemena stárnou mezi 8. až 10. rokem, plemena s váhou kolem 30 kg pak v 7 letech, obří plemena dokonce už kolem 6. roku života. A především: prošedivělý pes nemusí být starý, starý pes nemusí být prošedivělý. Záleží také na naší péči a celkové pohodě…

Pejsci v zápřahu

Esenciální olej z kadidla a účinné látky v něm obsažené ale nepůsobí jen v případech, kdy chceme našemu pejskovi ulevit od nějakých potíží. Boswelii ocení i zdraví psi v zápřahu: ať už závodní chrti, sprinteři nebo závodící v agility či obedienci. Už jsme zmínili, že se jedná o psychický harmonizant, takže když svému šampiónovi vetřete olej do kůže před výkonem, určitě vás pochválí! Anebo zkuste, jak bude reagovat na aplikaci Intenzivní boswelie po závodě. Možná si říkáte, že třeba zrovna při závodech obedience psi žádné velké sportovní výkony nepodávají, a proč tedy podporovat uvolnění svalů olejem. Nicméně i v tomto psím sportu založeném na preciznosti se zaměstnávají mnohé, zejména vnitřní svaly.

Dýchání a tracheální kolaps

Obzvlášť malá plemena velmi často mívají problémy s dýcháním a s kašlem. Příčina spočívá v jejich tělesné konstituci, tito pejsci mohou mít úzkou průdušnici, takže se jim bude hůře dýchat.

Ve chvílích, kdy jsou psi se zúženou průdušnicí vybuzení, na něco natěšení nebo naopak vystresovaní, trachea čili průdušnice se ještě víc zúží. Intenzivní Boswelie přispívá k tomu, že svaly obepínající průdušnici se přirozeně rozvolní, zmírní se tenze, a tím dojde k lepšímu průchodu dýchacími cestami a tím k ulehčení dýchání.

Více o tomto tématu najdete zde v poradně.

Boswelie a psi s epilepsií

Epilepsie představuje pro psa velkou zátěž. Ale nejen pro něj. Epilepsie a s ní související záchvaty jsou velkou emoční zátěží i pro člověka, který by rád svému psu pomohl, ale většinou nemá jak. I když to není jednoduché, je nutné zachovat klid, nepouštět k sobě paniku či beznaděj a být nadále psovi oporou.

Pomoc a úleva pro zvířata s epilepsí existuje a poskytuje ji čistá příroda ve své vlídné moudrosti.

Účinné látky kadidla jsou již dlouhou dobu v hledáčku vědců na celém světě. Jde o látky vysoce potentní pro mozkovou a neurologickou regeneraci, uvolnění při depresích a úzkostných stavech.

Zároveň kyseliny boswellové působí na COX-1 a COX-2 receptory, čímž ulevují od bolesti svalů, které jsou při záchvatu v křečové fázi velice namáhány.

Láska 14 Intenzivní boswelie je skvělý prostředek pro podporu regenerace a rekonvalescence po epileptickém záchvatu. Je možné jej používat i pro pravidelnou péči o psa s epilepsií.

Více informací o epilepsiii u psů najdete zde.

Potíže s análnímí žlázami

Řitní žlázy jsou často diskutovaným tématem mnoha majitelů psů. Přitom jsou psi, kteří s jejich vyprazdňováním nemají žádný problém. Jsou ale i tací, kteří se trápí celý život a problémové vyprazdňování análních žlázek u nich vede až k nepříjemným zánětům i operacím.

Anální žlázky (pachové váčky), jsou párový orgán, který je uložen pod ocasem po stranách řitního otvoru psa. Jedná se o pachovou žlázu, která obsahuje silně zapáchající tekutinu. Za normálních okolností odchází tekutina spolu se stolicí, ale pes ji může rovněž vypouštět při strachu.

V případě, že se anální žlázky ucpou, nebo se vytvoří absces (který se objeví přímo ve žlázách), nastane problém a samovyprazdňovací funkce přestává fungovat.

A zde opět přijde ke slovu kadidlo, respektive přípravek Láska 14 Intenzivní boswelie.

 • Je to skvělý harmonizant nervů i svalů a šetrným způsobem rozvolňuje nervové procesy, stažené svaly nebo i křeče. Takto působí i v oblasti svalstva v okolí zadečku a análních žlázek.
 • Používání přípravku Láska 14 Intenzivní boswelie podporuje přirozené pozvolné uvolňování sekretu ze žláz a tím omezuje jeho hromadění.
 • Také napomáhá rozvolňování pevnějších hrudek, které se v sekretu postupně vytvářejí.
 • Další efekt pravidelného používání poznáte při čištění análních žlázek – je  znatelně rychlejší, jednodušší a tím i bezpečnější. Což je pohodlnější nejen pro psa, ale i pro vás…

Postup je jednoduchý. Jemně vtírejte 2x až 4x denně do kůže a srsti v zadní části těla, do vnitřní strany stehen, třísel a v oblasti zadečku (ne přímo na žlázu řitního otvoru).

Více o tomto tématu v poradně.

Jak s boswelií zacházet

A jak tedy boswelii správně aplikovat? Zvířata si sama dokáží určit místo, kde je něco trápí a kam chtějí olejíček vetřít.

Nejdřív nechte pejska přivonět k lahvičce nebo oleji na rukou. Někdy se stává, že pes hlavu odvrátí a mnozí majitelé se pak domnívají, že jejich mazlíček přípravek odmítá. Jenže za uchem je lymfatická žláza a pes tím vlastně ukazuje, že právě tady a sem to chce!

Pokud rozkročí zadní, říká si o aplikaci na vnitřní stranu stehen.

Když řešíme tracheu, vtíráme do kůže a srsti na krku nad hrudníkem.

Zkušení majitelé přejíždí pejskovi po těle a jakmile ucítí, že se pes v určitém místě jakoby zapře, tak to je ono, tam chce boswelie (ostatně i jakýkoli jiný přípravek) vmasírovat.

A ti, jejichž hafan se už z jakéhokoli důvodů svého páníčka třeba bojí a olej odmítá, mohou nakapat směs na šátek a uvázat mu ho kolem krku.

Intenzivní boswelie – zázračný lektvar?

Skoro se až zdá, že esenciální oleje z kadidlovníku jsou nějakým zázrakem. Ano, boswelie pomáhá pečovat o zdraví našich věrných druhů. Výsledkem jsou však psi viditelně živější, hravější, s větším gustem do života. A přesně tohle na nich milujeme.

4.3 62 votes
Article Rating
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
i
Monika
2 let před

Pouzivame boswelii u koni a mame super ucinky👍

h
Hanka M.
2 let před

Dobry den, mám seniora s kolapsem trachey a olej mě zaujal. Nicméně chlupatého psa asi moc nenatřu – máme papillona… Předem děkuji za reakci. Hanka

K
Admin
Kristýna Příplatová
2 let před
Reply to  Hanka M.

Dobrý den, i v případě dlouhosrstých plemen by neměla být aplikace problém. Jemně špičkami prstů se “probojujte” až co nejblíže kůži. Sekundární účinek je i inhalační. Kdyby cokoliv neváhejte se opět na nás obrátit.

h
Hanka M.
2 let před

Děkuji, nějak to zkusíme, už mám objednáno 😉 S pozdravem Hanka

e
Eva Hulova
2 let před

Jsem unesena s tímto olejíčkem, je tomu dva roky co mi umřela cubinka na zúženou prudusnici. Nyní jsem opět postižená. Mám a užíváme olejicek a jsme plné zdraví. Cubince je 13let, opět nadechla života!! Je to supr. Nedám dopustí na tuto medicínu. Jsem šťastná.

e
Eva Hůlová
2 let před

Jsem šťastná, cubinka reaguje na vtirane kapičky, už ji přestává trápit zúžená průdušnice! Mám z toho nesmírnou radost, vždyť mi před dvěma lety na toto umřela cubinka, nebylo léků!!


0
  0
  Váš košík
  Váš košík je prázdnýZpět do obchodu