Bouřky kdysi a dnes – proč se jich psi bojí?

Někdy přichází prazvláštní bouřka už na začátku roku, ještě v zimním období. Na jaře pak hodně prší, ale s příchodem května nastává hlavní „bouřkobraní“. Na letní bouřky si už všichni tak nějak zvykli, ale ty májové jsou pořád nečekané a propírané. Jak to s bouřkami v Česku vlastně je? Pamatujete si, jaké to bylo kdysi, když jste byli malí?

Jak vzniká bouřka?

Bouřka je atmosférický jev, který vzniká, když se země hodně prohřeje a teplý vzduch rychle stoupá nahoru, odkud dolů vytlačuje chladný vzduch. Zjednodušeně řečeno. Při dostatku vlhkosti se mezi oběma „vzduchy“ vytváří napětí a elektrický náboj. Přičemž blesk putuje cestou nejmenšího odporu, tedy nejvodivějším místem v dané oblasti.

Bouře

Bouřky v číslech

Na ČR připadá ročně zhruba 30 bouřkových dní, nejčastěji v červenci a srpnu, ale hojně i v květnu. Průměrná rychlost větru je při nich 100 km/h. Množství srážek se značně liší. Ale ano, ve srovnání s bouřkami před 20 lety jsou ty dnešní o něco silnější, protože vznikají při vyšších teplotách. Přinášejí s sebou více vody a větší ničivou sílu.

Věděli jste, že…? Meteorologové dokážou předpovědět obsah srážek v mracích, ale nikdy neumí přesně určit, zda bude jen pršet nebo přijde bouřka. To až v případě už hotové a postupující bouřkové fronty.

Jak spočítat vzdálenost bouřky? Protože zvuk se ve vlhku šíří rychlostí cca 300 m/s, od zablesknutí počítejte vteřiny do okamžiku zahřmění. Napočítáte-li například 5 vteřin, proběhl blesk 1500 m daleko (300*počet vteřin). Můžete tak sledovat, jestli se blesky přibližují nebo naopak vzdalují.

Co v bouři dělat?

Pokud vás bouřka zastihne venku, je dobré se zbytečně nevystavovat riziku blesku. Ideální je se ukrýt ve skupině stromů nebo hustším křovinatém porostu. Dřepnout si na zem a počkat, až se bouře vzdálí (nelehat si). Nikdy se neschovávejte pod osamělý strom v kraji, do starých domů bez hromosvodu, pod skalní převis a už vůbec nehledejte útočiště poblíž železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení) a vodních ploch. Nezůstávejte na kopci ani v otevřené krajině.

Pokud jste v autě, zůstaňte tam. Klasické auto s kovovou karoserií funguje jako Faradayova klec, takže po něm blesk sjede do země a neublíží vám. Nesmíte se ale dotýkat kovových částí auta (například rámu dveří).

Pozor! Blesk udeří rychlostí 60 000 m/s, o síle napětí 100 Megavoltů až 1 gigavolt! Rozhodně se nedoporučuje při bouři telefonovat, či si jinak hrát s mobilem.

Pes a bouřka

Atmosférické tlaky posouvajících se teplých front a jejich vznikající napětí je pes schopný vnímat až 6 h před propuknutím bouřky. Astrofobií (strachem z bouřky) trpí v Česku podle odhadů asi 30 % psů. Často se bouřek a ohňostrojů začnou bát samci po kastraci, kterým náhle klesl testosteron (a s ním i adrenalin). Kastrovaní samci obecně se více bojí.

 

Kastrace je významný zásah do těla. Přestože u samců jde o poměrně nenápadný zákrok, na psovi se radikálně projeví. Najednou ubyde testosteron v těle (odplaví se do 3 měsíců), zpomalí se metabolismus a zhorší se kvalita srsti. S tímhle vším pomůže set při kastraci, který obsahuje třezalkový olej, violku, voňavý jasmín a blahodárnou boswelii. Kombinace těchto olejů napomáhá regeneraci, emocionální vyrovnanosti a proti bolestem. Nabízejte k inhalaci nebo vetřením do srsti klidně i před kastrací, ale hlavně po ní, a to i dlouho po zákroku.

Pozor na epilepsii

Na co si dát obzvláště velký pozor, jsou psi s epilepsií. Tou trpí v Česku až 3 % psů. Stres a napětí ve vzduchu, které je téměř hmatatelně cítit při bouři, zvyšuje riziko epileptických záchvatů. Pokud tedy víte, že se bouřka blíží, dopřejte chlupáčovi mimořádnou péči a klidné zázemí, abyste nepodněcovali zbytečně propuknutí záchvatu.

Set obsahuje inhalační směs pro úlevu přímo při záchvatu a také podpůrný olej pro regeneraci a psychickou podporu po záchvatu. Můžete velmi jemně vtírat ze strany do krku nebo vetřete do dlaní a nastavte psovi před čenich, aby mohl inhalovat.

Jak psa uklidnit?

Velmi těžko. Ale jde to. Potřebuje podobně jako o Silvestru klidné zázemí, kam si zaleze. Nezvyšovat jeho stres, ale zároveň ho přehnaně nelitovat a neutěšovat. Je už dokonce vědecky prokázáno, že soucit psa rozhodně neuklidní. Zkuste mu spíše nabídnout maximální pohodlí a bezpečí (v kenellce, uzavřením pelíšku…), zavřete okna, zatáhněte závěsy, pusťte nahlas rádio nebo televizi…Zkuste taky uklidňující úvaz, který výrazně pomáhá zklidnit rozjitřené nervy. Můžete prokrmovat odměnou za klidné ležení. Hlavně zachovejte klid i vy, protože jdete svému parťákovi příkladem a vaše panika mu nijak na pohodě nepřidá.

Za bouřky ve spoustě případů prostě zabere violka. Ať už inhalačně nabídnutá psovi k čichání, nebo kápnutá na tlapky, či pelíšek. Vůně violky působí na konkrétní centra v mozku a napomáhá okamžitému uvolnění. Pro dlouhodobější péči můžete zvolit zásyp, který jemným vtíráním do srsti navodí příjemný mazlivý stav a svým složením působí blahodárně na zklidnění rozjitřených nervů.