Jak na kvasinky u psa
Znáte to, když se pes pořád nervózně drbe, olizuje a celý tak nějak nasládle páchne? Tak to se na jeho kůži nejspíš přemnožily kvasinky. Jak s nimi bojovat, proč k tomuto problému dochází a s čím se dají kvasinky zaměnit?
Kde se kvasinky berou?
Kvasinky přirozeně žijí ve střevech a uších každého psa. Pokud je ale oslabená jeho imunita nebo kožní bariéra (například když je alergik a má zkrátka kožní problémy), kvasinky se velmi rychle a rády přemnoží. To pak nepříjemně svědí, hlavně v místech, kde zůstává kůže vlhká a zapařená (kožní záhyby, hustá podsada, uši, řitní otvor), srst v těchto místech může měnit barvu do rezava nebo úplně vypadat a pes se neustále drbe.
Kritickým obdobím je hlavně jaro, kdy je tráva vlhká, pes je neustále namočený a pořádně doma neproschne. Rizikové je i koupání v jezerech a řekách, to pomáhá odstartovat kvasinkové šílenství raz dva.
Jak poznám kvasinky?
Kvasinky se nejčastěji přemnoží v okolí tlamy, uší, očí, řitního otvoru, v meziprstí tlapek.
- Kůže je zarudlá, často hnědne a tvrdne, může se loupat
- Pes si rád a dlouze vylizuje tlapky, okolí zadečku
- Někdy dokonce sáňkuje. Laicky řečeno to vypadá, jakoby ho svědil celý kožich
- Srst může vypadat hodně mastná
- Tvoří se v ní strupovité šupinky
- Vykusováním, olizováním a drbáním se rychle objevují vylýsalá místa v srsti
Nerovnováze kvasinek přispívá často i špatná funkce štítné žlázy, proto je dobré, aby veterinář provedl testy i na štítnou žlázu u vašeho chlupáče.
Kvasinková infekce se snadno dá zaměnit s alergickými projevy nebo demodexem. Je ale spíše důsledkem alergie a oslabené imunity.
Základem je důkladné vyšetření u veterináře
Pokud se váš pes drbe a už nevíte, jak ještě mu pomoci, nečekejte a požádejte u veterináře o testy na kvasinky. Je potřeba udělat stěry kůže a podrobné rozbory, aby se dalo určit, o jaké kvasinky se jedná.
Nemusíte ale hned nasazovat kortikoidy (po nich je zlepšení často jen dočasné) nebo širokospektrální antibiotika.
Někdy veterinář předepíše antimykotický šampon nebo masti.
Nebude to hned
Tak jako tak, nečekejte instantní zázraky. Boj s kvasinkami bývá obvykle během na dlouhou trať, protože se rády vracejí a protože jde o komplexní problém (oslabená imunita, možné alergie, sekundární infekce…).
Je proto důležité zaútočit na ně na více frontách:
- posílit imunitu
- zbavit se jich v srsti
- zklidnit podrážděnou kůži
- pomáhá také udržovat vyrovnanou střevní mikroflóru, stravu doplňovat o probiotika a prebiotika a nekrmit příliš sacharidy.
Kvasinky nejsou přenosné. Pokud máte více psů, u jednoho se můžou přemnožit, zatímco u druhého ne. Jde o to, jak silnou má kdo imunitu.
Přírodní pomoc na kvasinky
Existuje přírodní pomoc, která přináší okamžitou úlevu a zmírnění symptomů. V lepším případě pomůže i k úplnému doléčení.
Je nutné ošetřovat uši, tlapky a okolí zadečku psa, protože odtamtud dochází k šíření dále do srsti
Zásyp s jedinečně zvoleným složením pomáhá v boji s kvasinkami a aplikuje se tzv. mazlivou terapií, tedy pečlivým a hladivým vtíráním do srsti na nejpostiženější místa.
Zelený jíl následně podrážděnou kůži dokonale zklidní a přinese chlupáčovi kýženou úlevu a klid od svědění.
Důležité je nezapomínat na posílení imunity, aby se přemnožení kvasinek už pokud možno neopakovalo. Bylinnou směs můžete přimíchávat dle doporučeného dávkování přímo do krmení.
-
- S
- M
Proto nemají rády jablečný ocet. Tento sprej do přírody díky jedinečnému přírodnímu složení nevoní parazitům. A jelikož obsahuje jablečný ocet, pomáhá i v bojí s kvasinkami, jako podpůrná protiplísňová terapie.
-
- 100 ml
- 200 ml
Napomáhá normální funkci organismu a podporuje zároveň pitný režim. Zároveň chrání před toxiny a infekcemi. Funguje na principu membránové elektrolýzy soli. Umí tak pomoci i lepší chuti k jídlu a celkové revitalizaci.
Podávejte podle doporučeného dávkování klasicky do vody.
-
- 50 ml
- 100 ml
- 200 ml
- 500 ml
Jedinečná kombinace přírodních látek pomůže určit, co v tuto chvíli vašemu psovi prospěje nejvíc. Důvěřujte jeho schopnostem a instinktům a sledujte, co si sám vybere.
Podle doporučeného postupu před něj jednotlivé látky položte v mističkách a uvidíte, která ho nejvíc zaujme.
Tu pak pořiďte ve větším množství. Sám si vybral, co mu pomůže.
Z podstaty věci, že se kvasinkám líbí ve vlhkých záhybech kůže, bývají nejvíce ohrožení psi s vrásčitou kůží, jako je šarpej, buldoček nebo plemena s četnými záhyby na čenichu jako třeba bordeauxská doga. Dobře sledujte všechny změny v jejich srsti, ať stihnete včas reagovat. Kvasinky jsou opravdu dlouhotrvající a nepříjemný problém.
Shrnutí:
- Kvasinky se přirozeně vyskytují v organismu. Při oslabené imunitě (alergie, nemoci, podzim) se ale rády rozrůstají různě po těle.
- Nejprve si pes vylizuje tlapky, slabiny, okolí řitního otvoru.
- Srst nabírá rezavou barvu, voní nasládlým zápachem, hojně vypadává.
- Kůže svědí, kvasinky se rády usazují v záhybech kůže, kde se drží vlhko.
- Ideální je udělat na veterině rozbor pro přesnou identifikaci a zahájit komplexní léčbu, která ovšem nějakou dobu potrvá.
- Kvasinky nemají rády kyselé pH, pomáhá proti nim jablečný ocet.