Máme 5. letého pudlíka, kterého máme doma cca 8 měsíců. Od té doby doma pořád vyje, štěká, nemůže si zvyknout na samotu. Je jinak hrozně hodný, milý, poslušný. Začínám si ale myslet, že se u něj rozvinula patologická závislost na nás… Ani v bytě se od nás nehne na krok… Jedině snad na zahradě na chalupě… Když jsme si ho přivezli, byli jsme s ním cca měsíc doma a trénovali samotu… Bohužel zbytečně… Nyní jsme měli cca opět měsíc volno, tak jsme začali trénovat znovu od začátku a dle všech možných pravidel, ale také zbytečně… Prostě celých 8 měsíců doma vyje a štěká… Vydrží sám snad jen v boxu v autě, když jdeme na nákup.
Naše odpověď:
Vámi popsaná situace je jistě velice složitá a vyžaduje komplexní řešení. V případech pejsků s tímto projevem chování nelze vždy hovořit o diagnóze separační úzkost. Tato diagnóza se často zaměňuje za chování s podobnými projevy, a to včetně špatně naučeného nebo nenaučeného chování.
Behaviorální projev „nechci být sám doma“ může mít několik příčin:
- trauma prožité v raném štěněčím věku, vzniklé například odloučením od matky, sourozenců, či majitelů
- vrozenou predispozici
- obtížný porod
- naučené chování od matky, pokud matka měla stejný, či podobný projev chování, je velká pravděpodobnost, že ho předala svému potomkovi
- nenaučené, či nepochopené vhodné chování
- mozková porucha
- porucha odpočinku a relaxace
- adaptační porucha
- kompenzace psychiky na prožité trauma
- aktuálně prožívané trauma
- vliv vnějších faktorů, např. rekonstrukce u sousedů, samota ve stresu (Silvestr)
- klaustrofobie a obava z prostoru
- jiné zdravotní obtíže
- atd.
V terapii se některé diferenční diagnózy protínají.
Máme několik možností:
Třezalkový olej k vetření. Množství dle váhy zvířete: malý pes do 3 kg 1ml/den, střední pes do 10 kg 3ml/den, větší pes do 20 kg 4 ml, pes nad 30 kg do 6 ml/den. Dávku lze upravovat směrem dolů, dle individuálních potřeb zvířete. Vždy je vhodné držet nejnižší možnou dávku. Kontraindikací je akutním či chronický zánětu slinivky a její nedostatečnost. Doba podávání nesmí přesáhnout 14 dní.
Vhodná je kombinace s olejem k vetření do kůže Při strachu a úzkosti a audioterapií CD1. Zde je dobré provést společný nácvik klidu, který Vám zabere maximálně týden. Poté můžete audioterapii a naše přípravky používat pro uklidnění při psychické nepohodě i při akustikofobii.
Před prvním použití účinných olejů, vždy lahvičku a látku v ní prozkoumejte a očichejte společně s Vaším psem. Nechte jej seznámit se s jeho novým pomocníkem pro dosažení psychické pohody. Nezapomeňte, že i při používání tohoto přípravku zůstává nejdůležitější váš správný přístup ke psovi.