Jak se v traumatickém stavu chová a projevuje zvíře?

Můžeme pozorovat dva extrémní protipóly možného chování.

V rámci jednoho roztěkanost, nesoustředěnost, excitaci, hyperaktivitu, poruchu učení, poruchu vyhodnocování podnětů a zbrklost.

Druhou skupinou projevů jsou například uzavřenost, sklíčenost, deprese, neschopnost jakéhokoli přirozeného projevu, neschopnost se cokoli naučit, apatie.

Zvíře může mít široce rozevřená víčka s vyvaleným okem, viditelné bělmo, napnuté nebo stažené svaly čela. Má potřebu vše sledovat z důvodu svého bezpečí.

Lze pozorovat nadměrnou potřebu kontroly prostředí, úlekové reakce na podněty, neschopnost odpočinku, poruchy spánku, poruchy příjmu potravy, odmítání potravy ve stresové situaci, poruchu dechu (mělký, krátký dech – neschopnost dlouhého dechu do břicha), zvýšenou citlivost na vnější podněty (teplo, chlad, světlo, tma, hluk), slinění, kálení, močení, různé zvukové projevy či agresivně obranné reakce.

Byla pro vás tato odpověď přínosná?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
6

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
m
Monika
4 let před

Dobrý den, mám 7měsíční fenku rtv. Kolem pátého měsíce začala najednou honit a pozorovat svůj stín, je úplně v tranzu nedá se sní komunikovat a já nevím co s tím. Nabvíc se to zhoršilo, začala močit a kálet doma, což už nedělala. Nejhorší je to doma , tam lítá jako zběsilá. Prosím pomozte. Monika

m
Hanka Svojšová
5 let před

Dobrý den,máme skoro roční fenku jorkšíra Lunu.Chci se jen optat.co dělat,když je vystrašena několik dní vystrašená,předem ,že bude ohnostroj neboli velký řev z motorek,tak se celá klepe.Chce se neustále chovat a schovává se na záchod .Je to pro ní klidnější,ale nejí několik dní, poté když je po všem je zase klidná a po strachu žádná známka.Tentokráte ji vystrašila i bouřka,Děkuji za odpověd.Hanka

k
Bc. Kateřina Michálková
5 let před

Dobrý den, paní Hanko,
děkuji za Váš dotaz, je složité takto na dálku odhalit přesnou příčinu proč se takto Vaše Luna chová, ovšem její projev je natolik silný, že je s ním nejspíše velice nespokojená. Z tohoto důvodu bych doporučila 2 měsíční terapii vtíráním přípravku Láska 54 Při traumatu a stresové zátěži https://www.dokonalalaska.cz/laska-54-pri-traumatu-a-stresove-zatezi-podpurny-olej-30-ml. Pokud neudivíte razantní zlepšení stavu Luny, lze předpokládat, že je přítomen problém hlubší a bude potřeba ještě navázat 2 měsíční terapií přípravkem Láska 56 Při strachu a úzkosti https://www.dokonalalaska.cz/laska-56-pri-strachu-a-uzkosti-podpurny-olej-30-ml-. Určitě je vhodné využívání audioterapie CD1 https://www.dokonalalaska.cz/audioterapie-pro-psy-cd1 pro lepší zvládání stresových situací. Ráda bych, aby jste mi nejpozději po 6 týdnech od počátku terapie zavolala a probereme stav Laury podrobněji. Tel na poradnu 777 872 921 a určitě ho lze využít kdykoliv, když budete mít dotaz.
Děkuji a držím Vám s Lunou palce
Bc. Kateřina Michálková