Jak mám psovi čistit anální žlázky?

Anální žlázky často trápí psy i feny. Ulevit svému miláčkovi můžete i vy doma sami. Poradíme jak.

Anální žlázky jsou párový orgán, uložený pod ocasem, a slouží k označování teritoria. Tvoří se v nich sekret, který může být nebezpečný pro tělo, pokud se žlázky přeplní a ucpou. Někteří psi s tímto po celý život nemají problém, někteří na ucpané anální žlázky trpí skoro pořád. Vašemu pejskovi můžete pomoci i vy sami.

Je určitě lepší napoprvé poprosit veterináře, aby vám tento jednoduchý úkon ukázal. Budete tak mít jistotu, že víte, kam sáhnout a že se vám podaří pejskovi ulevit. Vezměte si kapesník a ukazováčkem a palcem stiskněte sval uvnitř za řitním otvorem. Pak se prsty posuňte jakoby směrem ven. Mělo by stačit tento pohyb zopakovat zhruba třikrát, aby se žlázky uvolnily. Buďte opatrní, někdy jsou tak přeplněné, že nevoňavý obsah vystříkne prudce a daleko. Preventivně můžete vymačkávat žlázky ve vaně a psa pak přímo vykoupat (sekret může opravdu hodně zapáchat).

Před samotným vymačkáváním si můžete pomoci i jemným nahřátím konečníku teplým (ne horkým) mokrým ručníkem.

Rozhodně byste ale neměli psovi vymačkávat žlázky příliš často a pokud to není vyloženě nutné. Nadbytečným vymačkáváním se můžou v konečníku tvořit jizvičky a způsobovat do budoucna ještě horší neprůchodnost, záněty a abscesy

Byla pro vás tato odpověď přínosná?