Tlapky patří k nejvíce namáhaným částem psího těla. Ačkoli trpí hlavně v zimě, ani v teplejších měsících nesmíte zapomínat na jejich pravidelné prostřihávání.
“Mezi polštářky na tlapkách se zachytávají nečistoty. Kromě kamínků a písku tam občas najdete i žvýkačku. Na neupravovaných tlapkách se v těchto místech tvoří hrudky, které časem začnou psa bolet,” říká majitelka psího salonu Petra Spoustová. V zimě se na tlapky zachytává sníh. Prevence je přitom jednoduchá.
Stačí pravidelně vystřihávat oblasti mezi polštářky. Bojíte se, že byste svého psa mohli poranit? Kupte si nůžky se zaobleným hrotem a opatrně je použijte.
Léto
V létě obtěžuje psy rozteklý asfalt. Nejen, že je horký, ale nalepí se doslova všude – na chlupy i polštářky tlapek. Nezkoušejte ho odstranit drhnutím vodou a mýdlem. Raději použijte speciální rozpouštědla, která jsou ale zároveň šetrná k psím tlapkám. Ublížit psovi mohou i dlouhé vycházky jen po silnici. Tlapky vždy po takových pochodech prohlédněte a promažte hojivým krémem.
Zima
Nejen změny teplot škodí psím tlapkám v zimním období. Velké problémy způsobují hlavně solené silnice a led. Solí poškozené tlapky často popraskají a do drobných ranek se může zanést infekce. Proto je po procházce vždy omyjte a ošetřete vazelínou, olejíčkem nebo krémem. O ostré ledové hrany si může pes tlapky pořezat. Je to nebezpečné zranění, které si často vyžádá i zásah veterinárního lékaře. Měli byste proto pozorně sledovat, kde se váš pes pohybuje.
Onemocnění lokalizovaná na tlapkách nepostihují pouze polštářky, ale také meziprstní prostory, dráp a drápové lůžko. Většinou stav ještě zhorší zachycené chlupy v poraněných místech. Tělo je bere jako cizí těleso a zánět se prohlubuje.
Problémy se začnou projevovat kulháním, viditelnými změnami na tlapkách, někdy také celkovou nechutí psa pohybovat se. Pak je čas navštívit veterinárního lékaře.