Jak ochladit psa

Léto rok od roku zvyšuje teploty a stává se nebezpečnějším pro mladé, ale i starší psy. Vědět, jak chlupáče zchladit, aniž byste ho ohrozili na životě, a jak vůbec poznat, že potřebuje zchladit, se může ve vedru hodit.

pes v bazénu

Jak poznat přehřátí?

Ostřílení pejskaři už vědí, že psa v případě přehřátí nesmíte zchladit prudce a náhle (třeba koupelí ve studené vodě). Pokud je pes přehřátý (tzv. hypertermie), zrychleně dýchá, má zarudlé dásně, slintá, potácí se, je malátný, může i zvracet nebo mít průjem. Většinou má i zvýšenou teplotu.

 

V létě na přehřátí trpí nejčastěji brachycefalická plemena, tedy psi s krátkým čumákem, jako jsou mopsi, buldočci, buldoci a jim podobní. Délka nosu má zásadní vliv na ochlazení vdechovaného vzduchu, který se u plemen s placatým nosem nestihne ochladit.

Jak ochladit přehřátý organismus

Pokud už na něj dojde, použijte vlhkou utěrku na tlapky ležícího psa. Tlapky, jsou totiž jediné místo, kde se pes potí a tamtudy má smysl ochlazovat, bez ohrožení na životě. Můžete taky na chlupáče pustit větrák, a i přes ten můžete přehodit vlhkou utěrku. Nezapomeňte mu nabídnout pití podle jeho vůle. Umístěte psa do stínu, ale v žádném případě ho nepolívejte vodou! Způsobený teplotní šok ho klidně taky může stát život.

Asi je zbytečné to připomínat, ale pro jistotu – nikdy nenechávejte psa v létě v autě! A to ani s otevřenými okénky a jen na krátkou chvíli. Auto se na slunci rychle rozpálí až na 50 °C, a to může pro spoustu chlupáčů znamenat pomalou a nemilosrdnou smrt.

Skvěle se v horku hodí taky hydrosol heřmánku, třeba pro rozprášení při jízdě autem. Nejen, že uklidní psychiku a pomůže klidné cestě, ochladí, zklidní dýchání. Zároveň taky příjemně zvlhčí vzduch a hydratuje. Pomáhá harmonizovat trávení, zmírňuje kožní potíže. Je ideální pro štěňata i pro psí seniory hlavně na cesty do auta.

LÁSKA D03 Heřmánek hydrosol - 50 ml
285

LÁSKA D03 Heřmánek hydrosol - 100 ml
370

LÁSKA D03 Heřmánek hydrosol - 200 ml
598

Věděli jste, že…? Pod stromem je díky fotosyntéze a výměně látek teplota až o 4°C nižší, než je okolní teplota. Také na krátce sestřiženém trávníku je o několik stupňů tepleji, proto si psi raději sami lehnou do vyhrabané hliněné jámy nebo vysoké trávy.

Pozor na intoxikaci vodou

Stále častějším problémem letních radovánek je intoxikace vodou. Stává se to u psů, kteří rádi aportují do jezera nebo kteří dokážou dlouhé minuty lovit stříkající vodu z hadice. Může se jim snadno stát, že při tom spolykají nadměrné množství vody. Tekutina se začne hromadit v buňkách, mění se vnitřní osmotický tlak a může dojít i k otoku mozku, který je pro chlupáče většinou smrtelný. Takže to raději s vodou nepřehánějte. Nechte psa jednou si zaplavat a běžte zase domů.

Systematické ochlazování

V horkých letních dnech musíte myslet dopředu. Venčete parťáka dopoledne nebo později podvečer, kdy už teploty venku nejsou tak vražedné. Pozor na chůzi po rozpáleném asfaltu. Může bolestivě rozpraskat polštářky na tlapkách a znepříjemnit chůzi na několik dalších dní.

Pro psy, ale i kočky je tady přírodní pomoc před jejich “rozpálenou střechou”. Balzám je z přírodních darů a účinně chrání zrohovatělou kůži paciček. Můžete ho nanášet až 6x denně, stačí jemně vmasírovat a nechat působit. Působí preventivně a podporuj pružnost i odolnost kůže.

Láska 31 Balzám na tlapky a čenich - 30 ml
395

Láska 31 Balzám na tlapky a čenich - 60 ml
595

Chladnější ležení

Někteří majitelé doporučují chladící podložky (fungují na bázi gelu, který odebírá teplo). Vždy nechte chlupáčovi svobodnou volbu, jestli si chce lehnout na takovou chladící podložku (chladící vesta není tolik vhodná, pes si ji nemůže sundat). Mnohem příjemněji se chlupáčům v horkém počasí leží na kachlové podlaze nebo v hliněném zákopu pod stromem.

Domácí ochlazování

I pokud nemáte doma klimatizaci, můžete parťákovi zpříjemnit horké letní dny. Zatáhněte žaluzie a nepouštějte do bytu přímé slunce. Oblíbenou psí hračku dejte do mrazáku, aby se mohl posléze žvýkáním zchladit. Někteří majitelé také nedají dopustit na plnitelné hračky, do kterých natřou paštiku nebo konzervu, dají zamrazit a vyrobí tak pro psa interaktivní zmrzlinu, která mu neublíží, a ještě ho zabaví na dlouhé minuty.

Pes v bazénu?

Spíš raději ne. Bazén vhodný pro psa má vždy mít snadný výstup z vody (ideální je tedy psí bazének na zemi, ne nafouklé kolečko „pro lidi“). Bazény pro lidi jsou také často napuštěné chlorovanou nebo slanou vodou, které nedělají dobře zdraví vašeho chlupáče. A taky ne každý pes rád plave. Někteří to příliš nevyhledávají a někteří psi vodu vyloženě nesnášejí. Rozhodně je do ničeho nenuťte.

pes v bazénu

V přírodních jezerech často existují sinice a řasy, které u psů s oslabenou imunitou pomáhají rozšířit kvasinkové a kožní infekce. Dejte pozor, kam vašeho psa pouštíte se vykoupat.

 

Jak ochladit psa na výletě

Ve městě, v lese… Všude byste s sebou měli nosit pro chlupáče vodu. Vodu potřebuje proto, aby se účinněji ochlazoval dýcháním v pootevřené tlamě. Pitný režim je základ. Přesto hlídejte, aby pes nevypil velké množství vody naráz (viz intoxikace vodou výše, u slabších jedinců to může ovlivnit funkčnost ledvin). Pokud má pes potřebu  pít nadměrné množství vody i doma, delší dobu po procházce, poraďte se raději s veterinářem. Může jít o známky selhávání ledvin nebo počínající cukrovku.

 

Ať už máte v létě jakékoliv plány, myslete na potřeby svého parťáka a užívejte si slunce s mírou, bez rizika přehřátí nebo úžehu.

Je to takové malé kouzlo. Ať už venku narazíte na kaluž nebo vodu z potoka, nakapejte do ní pár mililitrů této inaktivované vody a rázem z ní bude zdravá a prospěšná tekutina. Výrazně ovlivňuje správnou funkci buněk v organismu, udržuje přirozenou bakteriální rovnováhu a napomáhá ochraně před toxiny.

LÁSKA 10 Dokonalá voda - Elektrochemicky aktivovaná strukturovaná voda - 50 ml
199

LÁSKA 10 Dokonalá voda - Elektrochemicky aktivovaná strukturovaná voda - 100 ml
236

LÁSKA 10 Dokonalá voda - Elektrochemicky aktivovaná strukturovaná voda - 200 ml
302

LÁSKA 10 Dokonalá voda - Elektrochemicky aktivovaná strukturovaná voda - 500 ml
686