Češi a dovolená se psem

Chtěli byste na dovolenou, ale váháte, jestli nechat chlupáče doma? Vezměte ho s sebou! Důvodů je několik – psí hotely mají plno a sehnat kvalitní hlídání není jednoduché. Se psem toho přitom zažijete mnohem víc, než když se budete jen tak válet na pláži. Nebojte, existují i psí pláže. Víme kde.

Cestou necestou

Cestovky nabízejí stále více zájezdů se psy, také půjčovny karavanů umožňují cestovat i se čtyřnohým parťákem. Nejpohodlnější variantou pro vás všechny je nejspíš cesta autem nebo karavanem. Kdykoliv se někomu udělá špatně nebo potřebuje pauzu, můžete zastavit. Jste méně ve stresu a můžete podle nálady změnit trasu za dalším dobrodružstvím. V letadle pes značně trpí v zavazadlovém prostoru a někteří slabší jedinci tak vysoký stres nesou špatně (nebo jim dokonce může selhat srdce!). Kam letos vyrazit a co si sbalit s sebou?

 

Za mořem s k sousedům

Češi poslední dobou propadli polskému Baltu. Není tam tak draho, mají moře a s trochou štěstí i teplo, ale ne zas nesnesitelné vedro pro psí miláčky. Taky je u něj poměrně plno během sezóny, takže pokud se k moři chystáte s hafanem a nemáte tam rodinu, rezervujte si ubytování raději několik měsíců předem. Pohodlně k němu dojedete autem, potřebujete jen platný pet pas, očkování proti vzteklině a fungující čip (nejlépe zaregistrovaný v registrech). Většina podniků i ubytování je dog friendly.

Horská turistika


Stejně nádherná místa (jen bez moře) ale najdete i v Česku. Pokud tápete, kam v naší malé zemi zamířit, zkuste některé skupiny o cestování se psy na facebooku. Tam denně přibývají aktuální tipy a vždy vám pejskaři ochotně poradí a podělí se o recenze.

Pláž stvořená pro psa

Chorvatsko, Itálie (Bibione), Španělsko i Portugalsko zavádějí stále více psích pláží a ubytování. Můžete tedy vyrazit i na jih. Jen se předem ujistěte, že bude mít na pláži váš parťák dost stínu, po koupeli v moři ho raději osprchujte sladkou vodou a mějte s sebou dost přípravků proti zažívacím potížím. Nikdy nevíte, kolik toho vypije a kde co olízne.  Jen naplánujte, kudy přesně na jih pojedete. V některých zemích jsou určitá plemena psů zakázaná.

Promyslete, jestli jdete na pláž písečnou nebo kamenitou a mějte po ruce vždy něco na ošetření tlapek.

Kam který chlupáč nesmí

Majitelé bull plemen mají v některých zemích trochu smůlu. Nejpřísnější jsou asi ve Francii, kde nepovolují ani průjezd zemí bull plemenům, rottweilerům, dogám nebo třeba tosa inu. A to nejen těm s PP, ale i těm „nepapírovým“, kteří se jim podobají. V Chorvatsku sice s takovými psy pobývat můžete, ale plemena jako dobrman, rottweiler, bullteriér, německý ovčák, belgický ovčák, akita inu, mastif a šarplaninci musejí být na krátkém vodítku a s náhubkem.

Bull plemena, dobrmany, dogy nebo tosa inu neradi vidí i v Německu či Švýcarsku, ale pokud máte PP a v zemi jste méně než 4 týdny, dostanete výjimku pro pobyt s takovýmto psem.

bull v autě

Pozor na nemoci

Na co nezapomenout? Určitě byste s sebou měli mít obvaz, desinfekci, něco proti průjmu, hojivou mast nebo zásyp na kůži a srst, například při poštípání. Na parazity ale myslete už před cestou.

Asi největším strašákem je dirofilarióza (srdeční červivost), což je parazit přenášený komářím štípnutím. Po napadení organismu psa se usidluje v srdci a na plicích. Těmito červy napadený pes hůře dýchá, kašle, je více unavený, může ztrácet vědomí. Jako prevence mohou pomoci repelenty proti komárům anebo včasné odčervení po návratu z ciziny. O vhodných přípravcích se poraďte raději se svým veterinářem. Léčba při rozšířeném napadení je bohužel hodně drahá i hodně riskantní.

Některé země „psí turismus“ nepodporují. Do Kanady, potřebujete speciální povolení, nesmíte převážet granule a odrazující je i 10hodinový let. A na Island můžete se psem přiletět jen během 3 stanovených dnů v měsíci, přičemž následně jde pes do 4týdenní karantény.

Anebo do hor

Třeba ale nejste plážový typ a srdce vás táhne vysoko do hor. I tam začíná být poslední dobou poměrně rušno, zažijete tam ale zřejmě mnohem více dobrodružství. Předem jen promyslete náročnost terénu, aby výstupy i slézání zvládl taky váš čtyřnožec. Na ferraty vyražte raději bez psa.

Ať už se vydáte se svým chlupáčem do kteréhokoliv kousku světa, pravděpodobně bude nejšťastnější, že může být s vámi a všechno to objevování s vámi prožít. Pejskovi je jedno, jestli jste pod stanem, v karavanu nebo v chatě. Hlavně, že budete spolu a vytvoříte nové, krásné, společné vzpomínky.

 

A kam letos vyrazíte vy?