Když si pes nic nevybere z přírodních surovin v Poznávací sadě Láska 81, tak to může znamenat, že aktuálně tuto podporu nepotřebuje. Aktuální stav můžete prověřit po nějaké době, například za měsíc, opětovným provedením testu.
Ale je také možné, že proces analýzy a výběru látek, který je pudový, byl nějak narušen vnějšími vlivy.
V praxi se občas setkáváme s těmito faktory, které ovlivňují průběh analýzy a výběru:
• Pes se nedokáže soustředit, protože se zajímá o jiné dění nebo je něčím vyrušován (podezřelé nebo lákavé lidí nebo zvířat za dveřmi, provoz na chodbě, hárající fena v okolí a podobně).
• Pes má pocit, že jeho majitel si přeje, aby si něco vybral a soustředí se více na tuto sociální motivaci, takže nejedná pudově a je ovlivněný. Něčeho si lízne a když vidí nadšenou reakci, tak v tom pokračuje
• Když je zvykem, že majitel psovi přísně zakazuje brát si cokoliv k jídlu bez jeho souhlasu, tak se pes při analýze nemusí cítit svobodně a staví se k předloženým miskám rezervovaně a s nejistotou.
• Misky s testovanými surovinami nejsou psovi předloženy v jeden moment, ale postupně jedna za druhou. Nedojde tak k podnícení automatizovaného pudového jednání a zapojení vomeronasálního orgánu do provádění analýzy.
Zkuste provést test výběru látek znovu a pokuste se zůstat nestranní, neovlivňujte psa svým přáním nebo názorem. Jen v klidu a nenápadně pozorujte. Nepobízejte ho, do ničeho nenuťte, ale zároveň mu dejte najevo, že není zakázané si brát a že si s tím může dělat, co chce. Když se během analyzování obsahu v miskách na vás tázavě dívá, raději mu potvrďte, že si může vzít, co chce, ale nijak konkrétně jej nenavádějte, ani neukazujte na konkrétní misky.